برنامه ریزی زمستانه فرودگاه رشت انجام شد

برنامه ریزی زمستانه فرودگاه رشت انجام شد

مدیرکل فرودگاه گیلان بیان کرد: برنامه ریزی برای آمادگی و هماهنگی واحدهای مرتبط در مواقع بارش برف احتمالی انجام شده است.

 82277156 71110858 - برنامه ریزی زمستانه فرودگاه رشت انجام شد
به گزارش خبر فوری رشت ،غلامرضا کریم آقایی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در راستای موارد یادشده کمیته عملیات برف روبی فرودگاه رشت به منظور ایجاد هماهنگی و آمادگی واحدهای مرتبط برای عملیات برف روبی در مواقع بارش برف احتمالی تشکیل جلسه داده است.
وی اظهار کرد: تجهیزات خودرو، منابع انسانی و پشتیبانی در زمان بارش برف از جمله مواردی است که لازم است پیش بینی آن قبل از شروع سرمای زمستانه انجام گیرد.
آقایی امکانات و تجهیزات اداره کل فرودگاه گیلان را مثبت ارزیابی کرد و افزود: این اداره کل در مواقع بارش برف براساس اولویت بندی، عملیات برف روبی را انجام خواهد داد که سطوح پروازی اولویت اول و دسترسی به سیستم های کمک ناوبری، جاده حفاظتی، مسیر تردد مسافرین ورودی و خروجی به فرودگاه و پارکینگ خودرو اولویت های بعدی فرودگاه رشت در حین برف روبی خواهند بود.
وی ادامه داد: بزودی مانور آمادگی تجهیزات و منابع انسانی برای آمادگی در راستای عملیات یادشده در محوطه های فرودگاهی انجام می شود.
وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش از متخصصان مراقبت پرواز فرودگاه سردار جنگل رشت قدردانی کرد و افزود: مراقبان راه های هوایی کشور با رعایت استانداردهای سازمان جهانی هواپیمایی کشوری( ایکائو) استرس های هدایت پروازها را به جان می خرند و علاوه بر هدایت پرواز های ورودی و خروجی فرودگاه های کشور، هدایت پروازهای عبوری را نیز به عهده دارند.
هدف از مراقبت پرواز جلوگیری از برخورد میان هواپیماها و موانع در سطح فرودگاه ها و از طرف دیگر ایجاد بستری مناسب و کارآمد برای حرکت روان ترافیک (عبور و مرور) هوایی و ارائه اطلاعات ضروری برای حفظ ایمنی پروازها و کمک در مواقع بحرانی به هواپیماست.
در زمان حاضر پروازهای فرودگاه سردار جنگل رشت به ۹۰ سورتی در هفته رسیده است، اما با توجه به زیرساخت های موجود در فرودگاه سردار جنگل رشت، این فرودگاه آمادگی خدمات دهی روزانه به یکصد پرواز رفت و برگشت را دارد.
فرودگاه بین المللی سردار جنگل رشت ، سال ۱۳۴۸ در زمینی به مساحت ۲۲۰ هکتار ساخته شده و از نظر امکانات و تجهیزات در ردیف فرودگاه های برتر کشور است؛ این فرودگاه تنها فرودگاه گیلان در هفت کیلومتری جاده رشت انزلی ، حدود ۱۵ کیلومتری منطقه آزاد بندرانزلی واقع شده و به سیستم های کمک ناوبری دقیق و ارتباطی مجهز است.
همه ساله بارش برف مشکلاتی را در انجام پروازهای این فرودگاه ایجاد می کند.