برنج گیلانی در بازار رکورد زد!/ از شایعه آسیب خزانه های نشاء برنج تا تکذیب کمبود برنج خارجی «هاشمی» از 20 هزار تومان رد شد؛

برنج گیلانی در بازار رکورد زد!/ از شایعه آسیب خزانه های نشاء برنج تا تکذیب کمبود برنج خارجی

به گزارش رشت۲۰-آخرین اخبار حاکی از آن است که قیمت برنج گیلان با افزایش قیمت فراوانی روبه رو بوده، به طوری که برنج هاشمی بین ۲۰ تا ۲۲ هزار تومان در بازار به فروش می رسد. البته قیمت برنج در بعضی کارخانجات برنج فروشی تا هفده هزار تومان نیز دیده شده است.

برنج هاشمی سال گذشته کمتر از ۱۳ هزار تومان خرید و فروش می شد.

 

افزایش بی رویه قیمت ها و همچنین  شایعه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و اختصاص ارز نیما به واردات از جمله دلایل افزایش برنج اعلام شده است.

 

محمد رضا کلامی مدیر کل دفتر برنامه ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار ­وزارت صمت با اشاره به گرانی برخی کالاها ابراز داشته است: آنچه که دولت وارد کرده­ است با حداکثر نرخ­ ۸ هزار تومان به دست مصرف کننده می رسد اما در قیمت برنج تولید داخل به دلیل برخی شایعات افزایش ایجاد شد .

 

وی گفت: آسیب خزانه های نشاء برنج به دلیل سیل شایعه است و دولت برنج وارداتی را با ارز ۴ هزار­ و ۲۰۰ تومانی برای امسال تامین می کند.

 

البته در این زمینه دبیر انجمن واردکنندگان برنج اعلام کرده است: با توجه به افزایش واردات برنج در سال گذشته می توان گفت که گرانی برنج ایرانی ارتباطی به کمبود برنج خارجی ندارد.

 

مسیح کشاورز با انتقاد از اظهار نظر برخی کارشناسان مبنی بر گرانی برنج ایرانی ناشی از کمبود واردات برنج خارجی گفته است: براساس آمار، سال گذشته یک میلیون و ۵۵۰ هزارتن برنج وارد کشور شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد داشته است، از این رو گرانی برنج ایرانی ارتباطی به کمبود برنج خارجی ندارد چرا که در صورت کمبود واردات در ابتدا باید قیمت برنج خارجی افزایش می‌یافت.