برگزاری اولین نشست تخصصی«راه روشن»با موضوع پوشش و حیا در حلقات صالحین پایگاه های بسیج محلات

برگزاری اولین نشست تخصصی«راه روشن»با موضوع پوشش و حیا در حلقات صالحین پایگاه های بسیج محلات

نخستین جلسه از سلسله نشست های راه روشن در حلقات صالحین بسیج محلات ،در مسجد امام علی(ع) رشت برگزار شد.

 photo 2017 01 18 07 40 52 765x510 300x200 - برگزاری اولین نشست تخصصی«راه روشن»با موضوع پوشش و حیا در حلقات صالحین پایگاه های بسیج محلات
 به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از «دیارباران» نخستین جلسه از سلسله نشست های راه روشن در حلقات صالحین بسیج محلات ، عصر امروز در مسجد امام علی(ع) رشت برگزار شد.
در این نشست که دبیر موسسه چشمه نور رضوان، اعضای موسسه و تعدادی از اعضای بسیج و مردم محل حضور داشتند،مباحثی پیرامون علت چرایی مسئله ی حجاب و تاریخچه آن مطرح شد. همچنین در موردحجاب در ادیان مختلف و حربه های دشمن در جهت ضربه زدن به ارزش های اسلامی و تلاش برای تغییر باور بالاخص در رابطه با حجاب در کشورهای آسیا و به طور ویژه در ایران روشنگری شد.
در ادامه ی این جلسه خانم محمودی، دبیر موسسه ی چشمه نور رضوان رشت ضمن بیان گزیده ای از تاریخچه ی خلقت آدم و حوا به مسئله ی تمایل دیرینه و اشتیاق مرد به زن اشاره کرد و اظهار داشت : پس از خوردن میوه ی ممنوعه و هبوط آدم و حوا از بهشت الهی نخستین عذاب الهی گرفتن پوشش از آنها بود به گونه که طبق آیات و روایات وارده سزیعا با برگ درختان خود را پوشاندند در حالی که این دو بزرگوار هردو زن و شوهر و محرم هم بودند و از طرفی در دنیا کس دیگری غیر از آن دو وجود نداشت. از همین جا میتوان به فطری بودن حیا ، داشتن پوشش و عفت در نهاد انسان پی برد.

وی با بیان اینکه مسئله پوشش در تمام ادیان الهی کم یا بیش وجود داشته است تصریح کرد :با تشکیل فرقه صهیونیست در  قرن ۱۶ میلادی استعمار  برای تسلط بر کشورها و دیگر ادیان به تغییر باور و ایجاد شکاف در باور های مذهبی مردم پرداخت ، و به این ترتیب به فرهنگ و به خصوص پوشش زنان حمله کرد.
محمودی خاطر نشان کرد : اینکه عده ای حجاب با پوشیه را به اسلام و نفوذ اعراب در ایران متصل می کنند بحث اشتباهی است، چرا که نخستین بار در عهد هخامنشیان در ایران از پوشیه استفاده شد و صرفاً مربوط به دین مبین  اسلام نمی شود.
دبیر موسسه چشمه نور رضوان با بیان اینکه جرقه هایی از موضوع کشف حجاب در زمان قاجار زده شد گفت : ناصرالدین شاه پس از سفر به سنپترزبوگ روسیه ، دستور داد تمام زنان دربار از لباسی مشابه لباس رقصنده های آنها استفاده کنند اما قانون اصلی کشف حجاب در ۱۷ دی ماه و در زمان پهلوی صادر شد و رژیم شاهنشاهی علنا با کشیدن چادر از سر زنان و ممانعت از ورود آنها به محافل عمومی مخالفت خود را با حجاب اسلامی نشان دادند.
وی به اهانت رژیم ستم شاهی به پوشش چادر اشاره کرد و افزود : یکی از حربه های رضا خان پهلوی این بود که  زنان روسپی را وادار به پوشیدن چادر کرده تا این گونه قداست چادر را زیر سوال ببرند، و باور عوامانه ای در این رابطه هنوز در اذهان برخی کوته فکران مانده است.
محمودی با بیان اینکه یهود علیرغم بغضی که علیه دین مبین اسلام دارد و برای نابودی آن تلاش می کند یادآور شد : با این وجود یهودیان اصیل بویژه طبقات اجتماعی بالای آن زنان خود را با پوشش کامل بیرون می بردند اما صهیونیسم برای جنگیدن و از بین بردن دیگر ادیان و اثبات تسلط خود بر سایر کشور ها پس از مبارزه ای ۴۰۰ ساله پوشش را از زنان مسیحی گرفتند و به مرور زمان در طول قرن های متمادی  در سایر کشور ها همچون ایران، ترکیه و الجزایر طرح خود راعملی ردند.
دبیر موسسه چشمه نور رضوان به دلایلی که خداوند متعال در قرآن برای حجاب آورده است اشاره کرد و افزود : اینکه عده ای تصور می کنند چرا باید حجاب کرد تا دیگران به گناه نیفتند ، دیدگاه نادرستی است، خداوند منان دو دلیل برای حجاب ذکر می کند و آن هم حفظ پاکدامنی زن و دیگری امنیت برای خود بانوان است که هر دوی این دلایل برای حفاظت خود زن است .
وی همچنین به تربیت نادرست برخی از والدین که منجر به تمایل فرزندان به کم حجابی یا بدحجابی می شوند اشاره کرد و گفت : برخی از والدین به خصوص مادرها به اثرات مخربی که برخی اسباب بازی ها مخصوصا عروسک های باربی بر ضمیر نا خودآگاه فرزندانشان می گذارد آگاهی ندارند و این نخستین قدم برای تغییر ارزش های فرزند است.