برگزاری جشنواره آیین های بومی و بازی های محلی در ۱۰ شهرستان گیلان

برگزاری جشنواره آیین های بومی و بازی های محلی در ۱۰ شهرستان گیلان

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گیلان گفت: جشنواره آیین های بومی و بازی های محلی در ۱۰ شهرستان و مراکز فرهنگی هنری کانون استان برگزار می شود.
78763255 87643539bbafe 300x215 - برگزاری جشنواره آیین های بومی و بازی های محلی در 10 شهرستان گیلان

به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از  ایرنا علی پورحسن روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: جشنواره آیین های بومی و بازی های محلی به مناسبت گرامیداشت دهه مبارک فجر و سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در ۱۰ مرکز فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان گیلان برگزار می شود.
وی اظهار داشت: این جشنواره در مراکز فرهنگی هنری شهرستان های لنگرود، صومعه سرا، رستم آباد، رودسر، لاهیجان، تالش، املش، سیاهکل ، آستانه اشرفیه و فومن برگزار می شود.
وی بیان کرد: تقویت فرهنگ بومی و محلی، ایجاد بسترهای مناسب به منظور ایجاد فرصت های فرهنگی، افزایش شناخت و آگاهی کودکان و نوجوانان نسبت به زبان مادری، ترویج فعالیت های نو و خلاق، تقویت روحیه خودباوری و اعتماد به نفس از اهداف برگزاری این جشنواره است.
مسوول کمیته کودک و نوجوان ستاد بزرگداشت دهه فجر استان گیلان خاطر نشان کرد: در اجرای این جشنواره، برنامه های مختلف در راستای معرفی آیین های بومی و بازی های محلی برای کودکان و نوجوانان ارایه می شود.
وی تصریح کرد: نشست تخصصی موسیقی سنتی ، برگزاری کارگاه عروسک سازی، نمایش آیین های نوروزی خوانی، انواع بازی های محلی شامل توپ پا، آغوز بازی (گردو بازی) ، آیین های ازدواج بومی و محلی و نمایش آیین مربوط به شب یلدا از جمله این برنامه ها است.
بیش از ۵۰ هزار کودک و نوجوان عضو مراکز ۳۱ گانه کانون پرورش فکری استان گیلان هستند.