برگزاری نخستین گردهمایی تخصصی خوراک در رشت نخستین گردهمایی تخصصی خوراک در تالار گفتگوی شهرداری رشت برگزار شد.

برگزاری نخستین گردهمایی تخصصی خوراک در رشت

به گزارش رشت۲۰ ;مدیر برنامه های شهر خلا‌ق خوراک شناسی این شهر در یونسکو شامگاه چهارشنبه در نخستین گردهمایی تخصصی خوراک که در تالار گفتگو برگزار شد، اظهار کرد: ادامه راه موفقیت آمیز شهر خلاق خوراک بدون مشارکت شهروندان امکانپذیر نخواهد بود.

علیرضا قانع ضمن تعریف شهر خلاق گفت: در حال حاضر ۲۸شهر دنیا به عنوان شهر خلاق خوراک شناسی در یونسکو وجود دارد و رشت تنها شهر خلاق خوراک شناسی ایران است و باید استفاده درستی از این برند کرد.

وی افزود: شهر خلاق به تقویت تولید، توزیع و بهره برداری از این خلاقیت و اقتصاد شهری توجه ویژه ای دارد و این مهم‌مورد تاکید شهردار رشت نیز است.

مدیر برنامه های شهر خلاق رشت در یونسکو از راه اندازی سایت شهر خلاق خوراک دو زبانه در آینده ای نزدیک خبر دادو خاطر نشان کرد: بیش از ۱۵۰۰ واحد صنفی مرتبط با غذا در رشت شناسایی شده است و شبکه سازی رستوران ها، آشپزخانه ها، معرفی آشپزها و سرآشپزها در دستور کار قرار دارد.

به گفته قانع، استاندارد سازی رستوران ها نیز در دستور کار قرار دارد و هدف از این‌ مهم نیز کسب استاندارد بین المللی خواهد بود.

وی از اعطای گواهی برای آشپزها و سرآشپزها و برگزاری فستیوال ها به عنوان دیگر برنامه های تدارک دیده شده یاد کرد.

این مسئول همچنین از برگزاری فستیوال در روز رشت خبر داد و گفت: اگر مجوزهای لازم دریافت شود این فستیوال در روز رشت برگزار خواهدشد.

مدیر ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت ادامه داد: راه اندازی گردشگری خوراک، برند سازی و اعطای ستاره به تمام رستوران های شهر از جمله اهداف شهر خلاق است.

قانع گفت: امید است در فصل جدید فعالیت شهر خلاق خوراک، شاهد فعالیت پر رنگ‌تر مجموعه رستوران دارها در راستای افزایش اقتصاد شهری باشیم.

رییس شورای شهر رشت نیز در این گردهمایی اظهار کرد: خوراک در گیلان حرف اول را می زند و این استان در شرایط مطلوب گردشگری غذا به سر می برد.

اسماعیل حاجی پور خطاب به رستوران داران، آشپزان و سر آشپزان خواستار ارتقای کیفیت خوراک در رستوران ها شد.

وی ادامه داد: هرکجا که فکر می کنید مجموعه مدیریت شهری در جهت ارتقای فعالیت خوراک، می توانند اثر گذار باشند، اعلام کنید.

وی افزود: در آینده نزدیک و در ایام نوروز از ۲۱ کشور جهان به شهر خلاق خوراک سفر خواهند کرد و این‌موجب مباهات و نشاط در مردم رشت خواهد بود.

مدیر شبکه شهرهای خلاق یونسکو نیز در این مراسم‌ اظهار کرد: فرهنگ غذا عامل اصلی توجه به شهر خلاق خوراک است.

فخر زاده گفت: ادبیات خوراک شناسی، موسیقی، فیلم، هنرهای رسانه و صنایع دستی از جمله برنامه های تعریف شده در یونسکو است.

وی گفت: در شهر خلاق موضوع اصلی خاطره سازی است که اگر مثبت باقی بماند نسل به نسل منتقل می شود.

فخر زاده خاطر نشان کرد: ایجاد هویت بصری یا برند، انتظاریست که از شهر خلاق خوراک رشت می رود و رشت به وسیله فرهنگ غنی غذایی خود تبدیل به برندی جهانی شده است.

وی ادامه داد: تمام شهر و شهروندان صاحب برند هستند و هرگونه فعالیت داخلی و خارجی باید از طریق کمیسیون ملی انجام شود

این‌مسئول با بیان اینکه مجموعه مدیران شهری در زمینه شهر خلاق فقط واسطه هستند تصریح کرد: تا زمانیکه مردم شهر نخواهند، هیچ اتفاق خلاقانه ای در شهر خلاق به وجود نخواهد آمد.

رییس صنف رستوران داران رشت نیز گفت: سفیران اصلی برند شهر خلاق مجموعه رستوران داران هستند.‌

پورمحمدی گفت: امتیازات و بهره برداری ها از شهر خلاق، مسئله مهمی برای این واحد های صنفی است.

وی افزود: هیچ نقطه روشنی برای فعالیت بیشتر رستوران داران وجود ندارد که لازم است در این راستا برنامه های لازم از سوی مدیران شهری صورت بگیرد.

در این‌نشست تخصصی همچنین معاون‌ اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان نیز بر لزوم قدردانی از تلاشگران این عرصه تاکید کرد و گفت: باید بتوان با همکاری به مقصود خوراکی و گردشگری برسیم.

آذرپور افزود: باید با حفظ برند شهر خلاق در راستای اشتغال جوانان و افزایش اقتصاد شهری گام برداریم.

وی ادامه داد: هیچ طرحی موفق نخواهد بود مگر اینکه مورد حمایت مردم و شهروندان قرار بگیرد و از این رو پیشرفت در زمینه شهر خلاق مستلزم‌ حمایت شهروندان است.

گفتنی است نخستین گردهمایی تخصصی خوراک به مناسبت چهارمین سال ثبت این شهر به عنوان شهر خلاق خوراک شناسی در یونسکو با هدف نشست سرآشپزها، آشپزها، رستوران داران و کافی شاپ های شهر رشت برگزار شد.

در این‌گردهمایی، علی پور رییس مرکز آموزش و کارآفرینی، فخرزاده مدیر شهرهای یونسکو، اسماعیل حاجی پور رییس شورای شهر رشت، علیپور و عاقل منش دوتن از اعضای شورای شهر رشت نیز حضور داشتند.