برگزاری کنگره تاریخ معماری و شهرسازی در گیلان

برگزاری کنگره تاریخ معماری و شهرسازی در گیلان

به گزارش خبر فوری رشت ،شست شورای برنامه ریزی و سیاست گذاری چهارمين كنگره تاريخ معماري و شهرسازي ايران در استانداری گیلان برگزار شد.

5301828 292 - برگزاری کنگره تاریخ معماری و شهرسازی در گیلان


در این نشست رضاعلیزاده به بیان جزئیات برگزاری کنگره مذکور پرداخت و اظهار داشت: برای اولین بار در برگزاری چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران تصمیم گرفته شد که همه استان‌های کشور به‌صورت ادواری کنگره تاریخ معماری و شهرسازی خود را برگزار کند تا این رویکرد در استان‌ها به جریان فرهنگی دائمی برای حفاظت از میراث فرهنگی تبدیل شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان از برگزاری کنگره تاریخ معماری و شهرسازی این استان در راستای برگزاری کنگره های استانی تاریخ معماری و شهرسازی کشور در شهرهای رشت، لاهیجان و ماسوله خبر داد و افزود: در این کنگره که به نوع خود اولین بار است که در گیلان برگزار می گردد، تلاش می شود تمامی نهادهای پژوهشی و آموزشی و دستگاه های اجرایی مرتبط با موضوع کنگره،مشارکت فعال داشته باشند.

علیزاده اذعان کرد: بازخوانی و باز اندیشی حوزه های فرهنگی-طبیعی ، شهرها و روستاهای تاریخی، مناظر فرهنگی ، شهری، باستان شناسی، معماری و شهرسازی، میراث معماری و شهرسازی معاصر و همچنین پژوهش در باب میراث آب و کشاورزی، میراث فرهنگی ناملموس و راه های فرهنگی و تجاری استان سلسله موضوعات اصلی کنگره را تشکیل می دهند.

رئیس کنگره تاریخ معماری و شهرسازی گیلان همچنین بیان داشت: اعضای هیئت علمی کنگره از میان اساتید و پژوهشگران برجسته حوزه معماری و شهرسازی کشور برگزیده شده اند و انتظار می رود مقالات ارزشمندی برای ارائه در کنگره ارسال شود.

این مسئول اضافه نمود : با هماهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور برنامه ریزی شده است که مقالات دریافتی کنگره در سطح علمی و ترویجی در نشریه تخصصی اثر انتشار یابند.

وی ضمن دعوت مجدد از عموم پژوهشگران و دانشجویان برای ارائه مقالات تخصصی، ابراز امیدواری نمود کنگره تاریخ معماری و شهرسازی گیلان به اقدامی موثر در تاریخ پژوهشی معماری و شهرسازی کشور بی انجامد.

علیزاده با ذکر این موضوع که مکان برگزاری این کنگره از سه حوزه فرهنگی شرق، غرب و مرکز گیلان و شهرهای رشت، لاهیجان و ماسوله انتخاب شده، تاکید نمود: کل حوزه فرهنگی استان گیلان برخوردار از تاریخ کم نظیر و گاه بی نظیر شهرسازی و معماری است؛ به نحوی که مناظر فرهنگی بسیار ارزشمندی در طول تاریخ در این سرزمین رقم خورده ؛ لذا تلاش برای حفاظت از ارزش های کالبدی، معنایی و کارکردی این میراث ارزشمند امروز وظیفه ای همگانی است.

در ادامه این نشست چند طرح سرمایه گذاری مرتبط با حوزه گردشگری مورد و بحث و بررسی قرار گرفت.

علیزاده خواستار رفع مشکلات موجود تا رسیدن به بالندگی اقتصادی در مسیر سرمایه گذاری توسط بخش  خصوصی شد و بیان داشت: حمایت از بخش خصوصی در واقع تلاشی برای فراهم آوردن زیرساخت های گردشگری و توسعه این صنعت رو به رشد است.