برگزاری یادواره میرزاکوچک جنگلی و ۱۵۰ شهید روحانی گیلان در رشت نماینده ولی فقیه در سپاه قدس گیلان خبر داد:

برگزاری یادواره میرزاکوچک جنگلی و ۱۵۰ شهید روحانی گیلان در رشت

به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از ایکنااز گیلان، حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین تسخیری، نماینده ولی فقیه در سپاه قدس استان گیلان امروز، ۸ آذر در نشست با خبرنگاران، گیلان را نماد شجاعت و مجاهدت دانست و اظهار کرد: شخصیت برجسته میرزاکوچک جنگلی در این نماد تبلوری بیشتری دارد و امروز مردم کشور چهره استان را با این شهید می‌شناسند.

2613911

وی با اشاره به نقش میرزاکوچک خان جنگلی در مبارزه با استبداد و تفکر کمونیستی، تصریح کرد: میرزاکوچک خان جنگلی با تمام قوا و با اندک تجهیرات در برابر استعمار ایستادگی و مقاومت کرد.

این کارشناس دینی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری، میرزا کوچک شجاع جنگلی را یک نمونه و اسطوره معرفی کرد و گفت: شهید میرزاکوچک خان جنگلی نماد بارز مبارزه با استکبار و استعمار است. او به تنهایی و با شجاعت تمام به دو قدرت بزرگ روس و انگلیس نه گفت.

حجت‌الاسلام تسخیری با بیان اینکه میرزاکوچک خان جنگلی سر سازش با دشمنان نداشت و با دشمنان آن زمان تا پای جان جنگيد، اضافه کرد: میرزاکوچک خان جنگلی در غربت مبارزه کرد و با اینکه برخی دوستان او به وی خیانت کردند، دست از مقاومت برنداشت.

وی با بیان اینکه گیلان ۱۵۰ شهید طلبه و روحانی تقدیم نظام مقدس اسلامی کرده است، متذکر شد: بخشی از این شهدا قبل از انقلاب، تعدادی در دوران دفاع و تعدادی توسط مناقین کوردل به شهادت برگزاریسیدند.برگزار

نماینده ولی فقیه در سپاه قدس گیلان با بیان اینکه تاکنون ۲۵۲ رزمنده روحانی در دوران دفاع مقدس شناسایی شده‌اند، اظهار کرد: هفت روحانی رزمنده گیلانی هم در غالب مدافعین حرم برای مقابله با گروه‌های تکفیری حضور داشتند.

حجت‌الاسلام تسخیری تعداد شهدای روحانی دوران دفاع مقدس را ۱۱۲ نفر عنوان کرد و گفت: از میان شهدای روحانی ۳۴ شهید روحانی بعد از سال‌ها تفحص به استان برگشتند. همچنین ۱۱ شهید روحانی ترور داریم.

وی از تدوین دایره المعارف شهدای روحانی استان گیلان خبر داد و عنوان کرد: جمع‌آوری برخی از آثار صوتی و تصویری شهدای روحانی از دیگر برنامه‌های در دست اقدام است.

حجت الاسلام تسخیری با اشاره به اینکه یادواره روحانی شهید میرزاکوچک خان جنگلی و ۱۵۰ شهید طلبه و روحانی استان گیلان با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین ذوالنور، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود، گفت: این یادواره همزمان با روز شهادت میرزاکوچک خان جنگلی در ۱۱ آذر ۹۶ در مسجد سليمانداراب رشت برگزار خواهد شد.