بزرگ‌ترین رقیب اصولگرایان در رشت، خود پیش برنده پنداری است

بزرگ‌ترین رقیب اصولگرایان در رشت، خود پیش برنده پنداری است

اختصاصی / به گزارش رشت۲۰، در شرایطی که پس از رد صلاحیت‌های گسترده در سطح کشور و بخصوص شهرستان رشت، این فضا ایجاد شد که با توجه به کم رقیب یا بی‌رقیب بودن اصولگرایان در انتخابات مجلس یازدهم آن‌ها مالک هر سه کرسی بهارستان از رشت خواهند بود.

 

 

اما در این بین آنچه می‌تواند باعث شکست جدی اصولگرایان در انتخابات پیش رو شود این است که با نادیده گرفتن سایر رقبا، کار را تمام‌شده فرض کنند. یکی از چالش‌های مهم پیش روی اصولگرایان لیست مورد حمایت آنان در انتخابات آتی خواهد بود. جایی که به نظر می‌رسد از هم‌اکنون اختلاف‌نظرهایی همچون همیشه در خصوص این لیست به وجود آمده است.

 

عدم تمکین به لیست مورد حمایت اصولگرایان می‌تواند این طیف را با چالش‌های جدی مواجه سازد، بخصوص آنکه اصولگرایان در رشت پیش از این سابقه آسیب دیدن به همین عدم تمکین را نیز دارند. جایی که در مرحله دوم انتخابات مجلس دهم کنار نکشیدن یکی از کاندیداها به نفع لیست سبب انشقاق در کل مجموعه شد.

 

از طرفی این انتظار به وجود آمده است که در لیست مورد حمایت جریان اصولگرایی حداقل یک کاندیدای جوان وجود داشته باشد، اما این نیز خود چالشی جدی محسوب می‌شود، زیرا عدم قرار گرفتن هریک از ۳+۱ کاندیدای فوق شاخص اصولگرا در لیست سبب ایجاد حواشی بعدی خواهد شد.

 

نکته مهم دیگر اینکه علیرغم سرد شدن تنور انتخابات برای اصلاح‌طلبان با توجه به رد صلاحیت تمامی کاندیداهای شاخص اصلاح‌طلب به‌جز محمدصادق حسنی، این فضا شرایطی ویژه را برای نماینده فعلی رشت در مجلس ایجاد کرده است تا با استفاده از ظرفیت بخش‌هایی همانند لشت نشاء و استفاده از ظرفیت جوانان اصلاح‌طلب برای کسب یک کرسی از سه کرسی رشت در مجلس یازدهم خیز جدی بردارد.

 

موضوع دیگر اما بحث حضور مستقلین در انتخابات است. اگرچه تاکنون هیچ چهره شاخصی مستقلی در رشت تائید صلاحیت نشده است، اما این گمانه‌زنی به وجود آمده است که مسعود اسلامی اقدم یکی از کاندیداهایی که از چند ماه قبل تیم انتخاباتی خود را تشکیل داده و کارش را آغاز کرده بود، توانسته تائید صلاحیت خود را به دست بیاورد.

 

حضور اسلامی در انتخابات زنگ خطری دیگر برای اصولگرایان است، زیرا اسلامی تشکیلاتی منظم و تیم انتخاباتی از پیش طراحی‌شده‌ای دارد و می‌تواند نیم‌نگاهی به یکی از سه کرسی رشت در مجلس یازدهم داشته باشد.

 

هرچه که هست اصولگرایان نباید از هم‌اکنون خود را پیروز قطعی انتخابات در رشت بدانند و می‌بایست در ابتدا با کنترل حواشی داخلی و قطعی کردن یک لیست مشخص، وارد فاز دوم شده و به رقابت با گزینه‌های مستقل و تک گزینه اصلاح‌طلب بپردازند، هرچند که ممکن است محمدصادق حسنی در رشت طی روزهای آینده از تک گزینه بودن برای اصلاح‌طلبان خارج شود.