بستن شبکه‌های اجتماعی، بستن تنها راه تنفس کسب‌وکارها/ چرا دغدغه مردم دغدغه مجلس نیست؟

بستن شبکه‌های اجتماعی، بستن تنها راه تنفس کسب‌وکارها/ چرا دغدغه مردم دغدغه مجلس نیست؟

به گزارش رشت۲۰، هفته گذشته خبری منتشر شد که براساس آن ۴۰ نفر از نمایندگان مجلس، طرح «سامان‌دهی پیام‌رسان‌های اجتماعی» را که پیش‌تر در مهر ۹۷ هم مطرح شده بود را به هئیت رئیسه مجلس ارائه کردند. نکته قابل توجه این است که ۲۹ نفر از ۴۰ نماینده‌ای که طرح محدودسازی پیام رسان‌های شبکه‌های اجتماعی را امضا کردند، به توئیتر که در ایران فیلتر است دسترسی دارند و در آن فعالیت می‌کنند.

بستن و محدود سازی پیام‌رسان‌های اجتماعی آسیب بسیار جدی برای کسب و کار‌های فعال در حوزه فضای مجازی دارد که از طریق شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام و اینستاگرام مشغول فعالیت هستند و از این طریق امرار معاش و کارآفرینی می‌کنند. در صورت تصویب و اجرایی شدن این طرح استارتاپ‌های آنلاین و وضعیت اقتصادی آن‌ها در هاله‌ی از ابهام قرار می‌گیرد؛ دقیقا شبیه به همان اتفاقی که پس از اجرای فیلترینگ تلگرام در کشور شاهد بودیم.

از همان ۱۰ اردیبهشت ۹۷ که تلگرام با دستور قضایی از دسترسی کاربران خارج و فیلتر شد، بسیاری از کسب و کار‌ها دچار آسیب جدی شدند و اقتصاد و معیشت آن‌ها تحت تاثیر قرار گرفت و بسیاری از جوانان بیکار شدند. علاوه بر فیلترینگ تلگرام، طی ۶ ماه گذشته شیوع ویروس کرونا و متاثر شدن اقتصاد و عدم حمایت دولت، مزید بر علت شد تا کسب و کار‌ها بار دیگر دوران سختی را سپری کنند.

حالا مجلس یازدهم در میان کرونا، تورم و بحران اقتصادی و قیمت‌های سرسام آور کالاهای مختلف، توجه خود را بر فضای مجازی متمرکز کرده است و به نظر می‌رسد که قرار است آخرین باریکه‌های نور و نفس کشیدن را از کسب و کارهای مجازی بگیرند.

چرا دغدغه مجلس دغدغه مردم نیست؟

«عادل طالبی» فعال و کارشناس استارتاپی در گفت‌وگو با رویداد‌۲۴ درباره طرح محدودسازی پیام رسان‌های اجتماعی گفت: این طرح وحشتناک است و البته باید بگویم سالی که نکوست از بهارش پیداست. این مجلس از همان زمانی که روی کار آمد به جای اینکه به مسائل مهمی، چون تحریم، وضعیت اقتصادی یا کرونا بپردازد، در حال تلاش است که اندک راه‌های نفس کشیدن را ببندند و مشخص نیست که چرا دغدغه این افراد دغدغه مردم نیست! دغدغه مردم اقتصاد و معیشت است. چرا فقط به دنبال بستن و محدود کردن هستند؟

طالبی با بیان اینکه مگر وقتی که تلگرام را بستیم چه اتفاقی رخ داد، گفت: وقتی تلگرام را فیلتر کردند جز اینکه مردم و صاحبان کسب و کار را از این شبکه اجتماعی محروم کردند چه فایده‌ای داشت و چه چیزی عایدشان شد؟ همین افرادی که موافق طرح محدود سازی هستند همان افرادی هستند که خودشان کاملا از این شبکه‌ها استفاده می‌کنند و تبعات این محدودسازی را کسب و کار‌ها باید بپردازند.

نابودی کسب‌وکار‌ها با فیلترینگ تلگرام

طالبی ادامه داد: این نمایندگان اصلا دغدغه‌های مردم را نمی‌دانند و نمی‌شناسند و واقعا با تصمیماتی که می‌گیرند جای هیچ حرفی باقی نمی‌گذارند، باید به حال این مملکت افسوس خورد که مجلس آن در چنین شرایطی وقتی که مشکلات بزرگی همچون اقتصاد و تحریم‌ها وجود دارد، به لوایح و طرح‌هایی چسبیده‌اند که چرایی و چگونگی آن‌ها اصلا مشخص نیست. آمار دقیقی از کسب و کار‌ها ندارم، اما آخرین آماری که دیدم از ۱۵۰ هزار کسب و کار اینترنتی حکایت می‌کرد که ۱۵۰ هزار کسب و کار از تلگرام استفاده می‌کردند که متاسفانه ۹۰ درصد آن‌ها به دلیل فیلترینگ کسب و کار خود را از دست دادند.

این فعال کسب و کارهای مجازی با بیان اینکه برخی از کسب و کار‌های کوچک فقط در عرصه شبکه‌های اجتماعی باقی مانده‌اند، گفت: با این محدود سازی آخرین راه‌های موجود تنفس برای این کسب و کار‌ها را می‌بندند و جز بدتر کردن شرایط اقتصادی برای مردم هیچ سود دیگری نخواهد داشت. این مسئولان نشان دادند که نمی‌توان از آن‌ها درخواستی داشت و فقط می‌توانیم از فعالین این کسب و کار‌ها بخواهیم که صدای اعتراض خودشان را بلندتر کنند و نشان دهند که این وضعیت چقدر آن‌ها را متضرر می‌کنند و بدانند اگر امروز فریاد نزنیم فردا نیز بسیار دیر خواهد بود.