بلایی که بر سر آرامگاه دکتر حشمت آمد/ این رسم میهمان نوازی نبود…

بلایی که بر سر آرامگاه دکتر حشمت آمد/ این رسم میهمان نوازی نبود…

اختصاصی / به گزارش رشت۲۰، چندی پیش بود که تصاویری از تخریب آرامگاه دکتر حشمت به بهانه بازسازی و ساخت المان در محل دفن این شهید راه آزادی در فضای مجازی منتشر شد. در این میان مطالبی نیز شنیده می شد که تخریب آرامگاه به صورت غیرکارشناسی انجام شده است و با توجه به از بین رفتن جسد دکتر حشمت طالقانی و پودر شدن استخوان های متوفی تخریب توسط ماشین آلات سنگین صورت گرفته و خاک آرامگاه با خاک محل دفن مخلوط شده است.

آرامگاه دکتر حشمت - بلایی که بر سر آرامگاه دکتر حشمت آمد/ این رسم میهمان نوازی نبود...

این بدان معناست که دیگر از آرامگاه دکتر حشمت چیزی باقی نمانده است و این موضوع اگر صحت داشته باشد عملا با مخلوط شدن خاک ها دیگر چیزی در این بین وجود ندارد. اما نکته قابل تامل آنکه اکنون اعضای شورای شهر رشت در خصوص المان در حال ساخت و طراحی برای آرامگاه نیز اعلام اعلام مخالفت کرده اند و آن را طرحی غیربومی میدانند! موضوعی که البته طبیعتاً می بایست در کمیسیون عمران شورای اسلامی کلانشهر رشت و به صورت کارشناسی در مورد آن صحبت شود.

در این میان فاطمه شیرزاد در شصت و سومین جلسه کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی کلانشهر رشت با اشاره به اینکه چند ماهی است که طرح احداث آرامگاه دکتر حشمت مطرح شده اظهار کرد: طرح پیشنهادی پیرامون آرامگاه دکتر حشمت قابل قبول نیست! طرح پیشنهادی احداث آرامگاه دکتر حشمت با سبک و سیاق بومی رشت مغایرت داشته و تاکید می کنم در این باره باید تجدید نظر شود.

دکتر ابراهیم حشمت طالقانی (زاده ۱۲۶۴ روستای شهراسر (طالقان) درگذشت ۲۱ اردیبهشت ۱۲۹۸ رشت) ملقب به «حشمت الاطباء» و «سردار حشمت»، فرزند عباسقلی بود. وی اهل روستای شهراسر طالقان شناخته می‌شود. از سران نهضت جنگل بود که از آغاز تشکیل این نهضت با آن همکاری می‌کرد و چندی از طرف هیئت اتحاد اسلام که شورای رهبری نهضت جنگل محسوب می‌شد، به حکومت لاهیجان منصوب شد.