بهراد ذاکری: نگاه تخصصی کمیسیون بهداشت و استفاده از حدود ۲۰ مشاور در حوزه های مختلف

بهراد ذاکری: نگاه تخصصی کمیسیون بهداشت و استفاده از حدود ۲۰ مشاور در حوزه های مختلف

به گزارش رشت۲۰ و روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر رشت، نود و نهمین جلسه با حضور رییس، اعضا و مشاورین کمیسیون و مدیران ngo های مردم نهاد فعال در حوزه زیست محیطی برگزار گردید.

رییس کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورا به انتخاب حدود ۲۰ نفر مشاور که به تناوب و موضوعی در جلسات مختلف کمیسیون حضور خواهند یافت اشاره نمود و در ادامه در کمیسیون به بحث لایحه تغییر الگوی افزایش جریمه بهای قطع هر اصله درخت بر اساس میزان اکسیژن و ارزش اکولوژیکی آن پرداختند.
بهراد ذاکری تعبیه سیاستهای تشویقی برای افرادی که در این خصوص فعالند را عاملی موثر در بهبود شرایط این حوزه دانست.
beh30698 008 - بهراد ذاکری: نگاه تخصصی کمیسیون بهداشت و استفاده از حدود ۲۰ مشاور در حوزه های مختلف
وی افزود: طی اطلاعات واصله و مطالعات موجود برای به دست آوردن پی مناسب و بمنظور حفظ محیط زیست می توان جمعیت هر پهنه شهری در مناطق ۵ گانه را بر تعداد اصله درخت موجود تقسیم کرد و سرانه درخت منطقه را بدست آورد و با ضریب ثابت به عنوان درجه بندی و نیازمندی آن منطقه در فرمول مورد نظر قرارداد و به تعریفی منطقی از پی همان منطقه و درجه بندی بر اساس نیازمندیهای منطقه دست یافت در غیر اینصورت، در حال حاضر جایگاه پی، بعنوان ارزش منطقه ای در تعرفه عوارض و جرایم مورد نظر که با هدف جلوگیری قطع درختان در مناطق شهری است از معیار درستی برخوردار نمی باشد.
رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری رشت تاکید کرد در یکی دو سال اخیر خیزی به سمت حداکثر کردن میزان جرائم برداشته شد. بگونه ای که دیگر کسی رغبت نکند برای قطع غیر مجاز درختان اقدام کند. فرمول اعمال شده با الگوبرداری از دیگر کلانشهرها انجام گردید که در حال حاضر نیز اعمال می گردد. اما در الگوی مورد استفاده در کلانشهر تهران که بر مبنای میزان اکسیژن تولیدی اعمال می گردید، مبلغ به دست آمده از این جریمه به میزانی  بود که عملا پروژه های شهری را به تعطیلی کشانید به همین دلیل مجددا بر آن اصلاحیه ای اعمال گردید.
سجاد محجوب افزود: تغییرات مجدد تعرفه نیاز به کارشناسی بسیار دقیق دارد و طبق مصوبه شورای محترم مبلغ تعرفه تا پایان سال ۹۸ بر اساس همان تعرفه قبلی اعمال می گردد تا در سال ۹۹ به طرح یا لایحه ای  دقیق دست یابیم.
در ادامه بهراد ذاکری افزود: اگر اجرای این طرح در تهران به شکست انجامید دلایلی داشت و نباید صورت مساله را پاک کنیم و از سیستم ارزش گذاری خارج شویم، از طرفی نرخ گذاری فعلی پایین بوده و قابلیت بازدارندگی برای کسانی که به بهانه های واهی دست به نابودی ظرفیتهای اکولوژیکی می زنند، ندارد.
beh30698 010 - بهراد ذاکری: نگاه تخصصی کمیسیون بهداشت و استفاده از حدود ۲۰ مشاور در حوزه های مختلف
زهره شمشادی مدیر عامل جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان ارزش گذاری بر روی درخت بر مبنای ارزش اکوسیستمی آن درخت و اینکه چقدر اکسیژن به محیط زیست ما میدهد و نیز چه میزان سهمی در تعدیل هوای محیط زندگی را داری اهمیت دانست و افزود: در واقع درختان با قدمت زیاد حکم بانک ژنی را داشته و به تعبیری فسیل زنده اند که می باید از آن مراقبت و مواظبت کرد. فلذا قیمت گذاری بر اساس منطقه می تواند منشا یکسری سود جویی ها باشد پس ارزش گذاری باید مولفه ای ثابت، برای تمامی مناطق باشد.
رییس کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری در ادامه افزود: برای رسیدن به نتیجه منطقی لازم است آمار دقیق تعداد اصله درختها را به تفکیک مناطق و از سرانه فضای سبز هر منطقه اطلاعات دقیق داشته باشیم.
بهراد ذاکری تصریح نمود: باید به عددی دست یابیم که پشتوانه ای منطقی داشته باشد. قطعا تعیین مبلغ جریمه بر اساس قرار موقعیت درخت در بالاترین یا پایین ترین منطقه شهر شاخصی درست نمی باشد. همانگونه که ما در پزشکی شاخصه ای تحت عنوان ارزیابی سلامت سالانه داریم به عقیده بنده باید مسئولیت مدنی برای افرادی که در کنار این ذخایر اکولوژیکی زندگی و از مواهب آن استفاده می کنند، ایجاد کنیم.
beh30698 007 - بهراد ذاکری: نگاه تخصصی کمیسیون بهداشت و استفاده از حدود ۲۰ مشاور در حوزه های مختلف
پیمان بازدیدی مدیر عامل موسسه محیط زیست سرزمین ایده آل ما خاطر نشان کرد: طرح تفصیلی فضای سبز را دو سال قبل پیشنهاد دادم که شهردار محترم وقت پیگیری آن را به شخص بنده تنفیض نمودند. اما بحث بنده این است که ما برای حصول نتیجه درست باید بانک جامع و کامل اطلاعاتی داشته باشیم. نوع بافت خاک، میزان رطوبت، میزان گرمایش زمین حتی میزان آلودگی صوتی آن منطقه همگی بر رشد درختان شهری تاثیر می گذارند و نوع درختان شهری متناسب با فضای منطقه ای متفاوت است به عنوان مثال نوع خاک منطقه پل طالشان و لاکان و به تبع آن جنس خاک، میزان رطوبت و حرارت آن هم فرق می کند.
وی افزود: هر اندازه درخت بزرگتر باشد میزان جذب آب توسط درخت بیشتر بوده که در جای خودش ارزش ریالی بیشتری هم خواهد داشت. چنین درختانی میزان رطوبتی که در زمین ایجاد می کنند، نیز بیشتر است و از طرفی منفعت آن به درختان جوان مجاور هم میرسد.
بازدیدی در بخش دیگر از سخنانش افزود: تغییر ارزش گذاری بر روی درختان بر اساس چهارچوبهای بازدارنده متناسب با شرایط کنونی نیست.
در زمان اجرای پروژه BRT خیابان امام خمینی بنده به یکی از اعضاء محترم شورای اسلامی مرتبط به این حوزه، پیشنهاد انتقال درختان را دادم. شرایط علمی و عملی انجام این کار هم مهیا بود. حتی مشابه این کار در قزوین در حال انجام بود و نیاز به ساز و کار پیچیده ای هم نداشت و حتی بنده پیمانکار انجام این کار را نیز شناسایی و با ایشان مذاکرات لازم را انجام داده بودم. پیمانکار متعهد شده بود که حق الزحمه انتقال اشجار را شش ماه پس از انجام کار و آن هم به شرط سلامت درختان انتقالی دریافت کند، اما آن عضو محترم شورای وقت بدون مطالعه پیشنهاد طرح بنده را وتو کردند.
beh30698 011 - بهراد ذاکری: نگاه تخصصی کمیسیون بهداشت و استفاده از حدود ۲۰ مشاور در حوزه های مختلف
وی در قسمت پایانی صبحت هایش افزود: باید از متخصصین توانمند در آموزش ظرفیتهای انسانی مرتبط با کار فضای سبز که در شهرداری بهره برد و نیز شکل و نوع هرس درست و علمی را به پیمانکار آموزش دهیم و این موضوعی است که امروز به عنوان یک نیاز شدیدا احساس میشود.
طرح اورژانس درختان شهری که طرحی مردمی و بازدارنده است مردم و سازمان را در کنار هم قرار میدهد. تا هر جا ناملایمتی در حق درختان دیده شد خودشان گزارشگر و پیگیر باشند و این یعنی مردم ناظر بر عملکرد خود باشند.
اسماعیل حاجی پور، رییس شورا نیز ضمن تبریک هفته دفاع مقدس و پاسداشت خون شهدا، اظهار داشت: در استانی زندگی می کنیم که بر خلاف دیگر استانها مشکل بحران آب نداریم پس چرا گل مورد نیاز استان را از دیگر استانها خریداری کنیم.
beh30698 014 - بهراد ذاکری: نگاه تخصصی کمیسیون بهداشت و استفاده از حدود ۲۰ مشاور در حوزه های مختلف
رییس شورا بیان داشت: هم اعتبارش را داریم، هم از فضای کافی برای پرورش گل و گیاه برخورداریم و هم از دیگر مواهب طبیعی برای اجرای طرحهای بزرگ در این حوزه بهره مندیم. با ایجاد ساز و کارهای درست حتی قادر به صادرات گل نیز خواهیم بود. بنده به مدیران شهرداری اعلام کرده ام که باید به حرکت خود در تمامی حوزه ها شتاب دهیم. بنده مطمئنم تا پایان شورای پنجم اتفاقات خوبی خواهد افتاد.
وی در پایان سخنانش افزود: مطمئنم که کمیسیون بهداشت یکی از موفق ترین کمیسیونهای شورای پنجم در سال سوم کار خود خواهد بود. امیدوارم در دوره ریاست آقای بهراد ذاکری بر کمیسیون بهداشت در گام اول بزرگترین گلخانه شمال کشور راه اندازی شود و بنده آمادگی تمام و کمال خود را برای حمایت همه جانبه از شما و اجرایی شدن ایده های این کمیسیون اعلام می دارم.
در ادامه ذاکری و حق‌پناه در رابطه با طرح در دست مطالعه‌ی کاهش سرعت گسترش پسماند سراوان با استفاده از ظرفیت‌های مردمی در بخش خصوصی نکاتی را برشمردند.
حق‌پناه عنوان کرد که در مبحث مدیریت بحران با ۵ مرحله رو به رو هستیم؛ ۱. کاهش سرعت گسترش بحران ۲. توقف گسترش بحران یا مهار بحران ۳. کاهش بحران ۴. بازگشت به شرایط عادی ۵. تثبیت وضعیت عادی . وی در ادامه افزود که در این طرح، هدف اصلی دستیابی به مرحله‌ی ۱ و ۲ است و برای دستیابی به این هدف در فقدان منابع مالی کافی جهت اجرای پروژه‌های مصوب پسماند سعی شده است با پیوند زدن انگیزه‌های اقتصادی شهروندان و بخش خصوصی با پسماندهای تولید شده در رشت به این هدف دست یافت که در فازهای بعدی این طرح می‌توان با همین الگو و حمایت از گسترش مزرعه‌های تولید کود ارگانیک با همکاری جهاد کشاورزی وارد فاز ۳ و ۴ شد. اساس این طرح مبتنی بر فرایند ایجاد عادت رفتاری با ابزار منفعت اقتصادی شهروندان است که در بلند‌مدت در کنار ترویج و آموزش به فرهنگ تبدیل می‌شود که امروزه‌ از کارآمدترین شیوه‌های فرهنگ‌سازی در حوزه‌ی مدیریت توسعه‌ی شهری‌ست.
beh30698 015 - بهراد ذاکری: نگاه تخصصی کمیسیون بهداشت و استفاده از حدود ۲۰ مشاور در حوزه های مختلفbeh30698 016 - بهراد ذاکری: نگاه تخصصی کمیسیون بهداشت و استفاده از حدود ۲۰ مشاور در حوزه های مختلفbeh30698 013 - بهراد ذاکری: نگاه تخصصی کمیسیون بهداشت و استفاده از حدود ۲۰ مشاور در حوزه های مختلفbeh30698 012 - بهراد ذاکری: نگاه تخصصی کمیسیون بهداشت و استفاده از حدود ۲۰ مشاور در حوزه های مختلفbeh30698 009 - بهراد ذاکری: نگاه تخصصی کمیسیون بهداشت و استفاده از حدود ۲۰ مشاور در حوزه های مختلفbeh30698 006 - بهراد ذاکری: نگاه تخصصی کمیسیون بهداشت و استفاده از حدود ۲۰ مشاور در حوزه های مختلفbeh30698 005 - بهراد ذاکری: نگاه تخصصی کمیسیون بهداشت و استفاده از حدود ۲۰ مشاور در حوزه های مختلفbeh30698 004 - بهراد ذاکری: نگاه تخصصی کمیسیون بهداشت و استفاده از حدود ۲۰ مشاور در حوزه های مختلفbeh30698 003 - بهراد ذاکری: نگاه تخصصی کمیسیون بهداشت و استفاده از حدود ۲۰ مشاور در حوزه های مختلفbeh30698 002 - بهراد ذاکری: نگاه تخصصی کمیسیون بهداشت و استفاده از حدود ۲۰ مشاور در حوزه های مختلف