بورس چوب راه‌اندازی شود | صنعت کشور به ۱۳ میلیون تن چوب نیاز دارد مجری طرح توسعه زراعت کشور:

بورس چوب راه‌اندازی شود | صنعت کشور به ۱۳ میلیون تن چوب نیاز دارد

به گزارش رشت۲۰-جواد میرعرب ظهر پنجشنبه در جلسه اجرای طرح زراعت چوب که در سالن شهید انصاری استانداری گیلان برگزار شد به ظرفیت این استان در زمینه تولید و زراعت چوب اشاره و اظهار کرد: می تواینم از ظرفیت‌های این استان برای افازیش تولید چوب استفاده کنیم.

senobar9273557 780x405 - بورس چوب راه‌اندازی شود | صنعت کشور به ۱۳ میلیون تن چوب نیاز دارد

وی با بیان اینکه در کشور ۶۷ کارخانه در زمینه چوب اعلام نیاز کرده‌اند، افزود: متاسفانه میزان عرضه چوب پایین بوده و در صورتی که اقدام مناسبی در این زمینه انجام نشود احتمال کاهش این تقاضا در آینده وجود دارد.

 

مجری اجرای طرح توسعه زراعت در سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور در ادامه با اشاره به اینکه افزایش قیمت چوب زمینه را برای ترغیب کشاورزان به فروش چوب فراهم کرده است، گفت: باید مدیریت مناسبی در این حوزه انجام شود.

 

وی با بیان اینکه استان گیلان به دلیل اقلیم مناسب یکی از مناطق مطلوب برای تولید چوب به ویژه صنوبر است، تصریح کرد: باید از ظرفیت‌های استان گیلان در حوزه اراضی ملی و مستثنیات برای زراعت چوب بیشتر استفاده شود.

 

میرعرب با اشاره به اینکه باید در زمینه اجرای طرح زراعت چوب به بهره‌برداری از اراضی ملی نیز توجه شود، بیان کرد: در حال حاضر بیشتر توجه‌ها به سمت اراضی خصوصی است لذا باید با مدیریت صحیح به تولید و زراعت چوب در هر دو بخش توجه شود.

 

وی در ادامه خواستار راه‌اندازی بورش چوب شد و تأکید کرد: راه‌اندازی بورس چوب زمینه افزایش اطمینان میان خریداران و تولیدکنندگان را فراهم می کند.

 

مجری اجرای طرح توسعه زراعت در سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور با اشاره به اینکه صنعت چوب کشور به ۱۳ میلیون تن چوب نیاز دارد، گفت: در همین راستا براساس برنامه ششم توسعه وزارت جهاد کشاورزی مکلف شده تا ۷۵ هزار هکتار را تأمین کند که سهم استان گیلان از این میزان هفت هزار هکتار است.

 

وی به وضعیت اجرای این طرح طی دو سال ابتدایی اجرای برنامه ششم توسعه اشاره و اظهار کرد: متاسفانه این موضوع محقق نشده و عملکرد استان گیلان در این بخش نامطلوب بوده است.