بی عملی دولت در موج دوم کرونا

بی عملی دولت در موج دوم کرونا

به گزارش رشت۲۰، کرونا روز گذشته یکبار دیگر رکوردی غمبار و ترسناک را در ایران از خود به جای گذاشت. در ۲۴‌ساعت ظهر روز دوشنبه تا ظهر روز سه‌شنبه ۲۳۵‌هموطن که مبتلا به کرونا شده و در شرایط حاد بیماری قرار داشتند، جان خود را از دست دادند و تعدادی از خانواده‌ها و اقوام را داغدار کردند. این در حالی است که در شرایط فعلی محدودیت‌های جزیی برقرار است و مسوولان دولتی اقدام جدی‌تری برای تعطیلی برنداشته‌اند. نکته جالب اینجاست که حتی وضعیت تهران نیز قرمز شده است اما طرح ترافیک همچنان اجرا می‌شود و مردم مجبورند با کمترین فاصله اجتماعی در فضای بسته مترو و اتوبوس با یکدیگر ارتباط داشته باشند.

ویروس منحوس کرونا در ۶‌ماه گذشته که به کشور ما رسیده است تا امروز ۱۶‌هزار و ۱۴۷‌قربانی گرفته است. بر‌اساس آمار اعلام شده از سوی سخنگوی وزارت بهداشت این بیماری در فاصله ظهر روز دوشنبه تا ظهر روز سه‌شنبه یکبار دیگر رکوردی جدید زد و جان ۲۳۵‌هموطن را گرفت. به عبارت دیگر در هر ساعت ۹٫۷‌نفر تلفات این بیماری در کشور بوده است. خانم سیماسادات لاری با بیان اینکه در همین مدت ۲۶۶۷‌بیمار جدید نیز در کشور شناسایی شدند، از بستری شدن ۱۶۸۷نفر از این تعداد خبر داد. وی همچنین گفت: مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۲۹۶هزار و ۲۷۳‌نفر رسید. از سوی دیگر خوشبختانه تا‌کنون ۲۵۷‌هزار و ۱۹‌نفر از بیماران، بهبود‌یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. نکته نگران‌کننده دیگر این است که ۳۹۰۲‌نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

درگیری ۲۶‌استان با کرونا
سخنگوی وزارت بهداشت به افزایش بیماری کرونا اشاره کرد و گفت: سه استان به استان‌های قرمز اضافه شده و هم‌اکنون ۱۵‌استان کشور در وضعیت قرمز و ۱۱‌استان در وضعیت هشدار قرار دارند. به گفته لاری، استان‌های تهران، مازندران، گلستان، فارس، آذربایجان‌شرقی، اردبیل، اصفهان، البرز، ایلام، خراسان‌رضوی، کرمان، خراسان‌شمالی، سمنان، لرستان و هرمزگان در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین استان‌های آذربایجان‌غربی، خوزستان، بوشهر، چهارمحال‌و‌بختیاری، زنجان، همدان، کهگیلویه‌و‌بویر‌احمد، مرکزی، یزد، گیلان و قم هم در وضعیت هشدار قرار دارند. وی در تشریح وضعیت استان تهران نیز گفت: استان تهران به‌عنوان پرجمعیت‌ترین و پرترددترین استان برای نخستین‌بار بعد از خیز اول شیوع کرونا در کشور در وضعیت قرمز قرار گرفته که امیدواریم اعمال محدودیت‌ها و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در این استان جدی‌تر گرفته شود. وی با بیان اینکه متأسفانه در حال حاضر تعداد موارد بستری روزانه در کشور به دوران موج پیک بیماری در اسفند سال گذشته نزدیک شده است، ابراز داشت: وضعیت شیوع بیماری کرونا در کشور و جهان رو به افزایش بوده و نگران‌کننده است. سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه در حال حاضر ۱۶‌میلیون مورد ابتلا به کرونا در دنیا گزارش شده است، خاطرنشان کرد: بیش از ۶۵۰‌هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند؛ ضمن اینکه همه‌گیری کرونا در جهان در حال شتاب است؛ به‌طوری که در ۶هفته گذشته تعداد کل موارد ابتلا دو برابر شده است.
لاری با تأکید بر اینکه اساسی‌ترین عامل برای جلوگیری از شیوع و ابتلا کرونا عزم و اراده افراد در تصمیم‌گیری برای حفظ سلامت خود و همنوعان در برابر بیماری است، تصریح کرد: اگر کشوری عمل مؤثرتری در کنترل بیماری کرونا داشته است، مرهون همکاری مردم آن کشور در رعایت پروتکل‌های بهداشتی است؛ در نتیجه از مردم خواهش می‌کنیم با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، شستن دست‌ها و استفاده از ماسک به صورت جدی و برای همه سنین حافظ سلامتی خود باشند.

۲۰۰‌بیمارستان بیماران کرونایی می‌پذیرند
معاون درمان وزارت بهداشت هم دیروز در حاشیه جلسه کمیته مشورتی مبارزه با بیماری کرونا به خبرنگاران گفت: یکی از دلایل افزایش فوتی‌های کرونا مراجعه دیرهنگام بیماران به مراکز درمانی است. آقای قاسم جان‌بابایی با بیان اینکه کرونا اقتصاد برخی کشورها را متلاشی کرده و گردشگری سلامت در درنیا دستخوش تغییرات جدی شده است، افزود: اقتصاد کشور، راه و ترابری و حوزه‌های علوم و خدمات باید از کرونا درس بگیرند و در نحوه خدمات و فعالیت خود بازنگری کنند. جان‌بابایی درباره جداسازی بیماران کرونا از غیر کرونا گفت: بیمارستان کرونایی و غیر کرونایی صفر تا صد ندارد، در هر شهرستانی برخی بیمارستان‌ها فقط بیمار کرونا می‌گیرند، ما به سایر بیمارستان‌ها اعلام کردیم که حتماً بخش کرونایی داشته باشند در مجموع همه بیمارستان‌های مکلف به پذیرش بیماران کرونایی هستند و در هر استان دو تا سه بیمارستان به این بیماران خدمت ارائه می‌دهد. وی در ادامه تاکید کرد: در حال حاضر نزدیک به حدود ۲۰۰بیمارستان خدمات کرونا را به صورت خاص ارائه می‌دهند. ضمن اینکه در همین مدت بالغ بر ۱۵۰۰‌تخت ویژه کرونا اضافه کردیم و برخی بیمارستان‌های ما آی‌سی‌یو استاندارد راه‌اندازی کردند، در مرحله اول از شرکت‌های داخلی ۲۰۰۰‌دستگاه ونتیلالتور از دو شرکت داخلی پیش خرید شده و یک شرکت دیگر نیز در آینده دستگاه کمک تنفسی تولید خواهد کرد. وی تصریح کرد: اگر بیماری پیشرفت کند میزان اثرگذاری درمان به اندازه روزهای اول نیست، کرونا مرگ ناگهانی ایجاد نمی‌کند و افراد پس از ابتلا و بروز علائمی مانند احساس خستگی با کاهش اکسیژن خون مواجه می‌شود و این فرد که علائم تنگی نفس دارد باید زود به بیمارستان مراجعه کند.
جان‌بابایی گفت: در کشور ما حتی بیماران خارجی از جمله افغانستانی‌ها در بیمارستان‌ها پذیرش و بستری می‌شوند، تعداد افاغنه در استان‌های قم، سیستان‌و‌بلوچستان و خراسان‌رضوی زیاد است و نمی‌توانید یک مورد را پیدا کنید که این عزیزان در صورت ابتلا به بیماری خدمات دریافت نکرده باشند، ما به مسوولان کشور افغانستان آموزش‌های پزشکی و خدمات ارائه دادیم.