تالاب استیل آستارا را دریابیم… + فیلم و عکس

تالاب استیل آستارا را دریابیم… + فیلم و عکس

اختصاصی / به گزارش رشت۲۰، ارک توریسم در خصوص تالاب استیل آستارا می‌نویسد: تالاب استیل به‌عنوان استثنایی‌ترین مرداب ایران معروف است. مسافرانی که به آستارا سفر می‌کنند، اشتیاق دریا و بازارهای مرزی را دارند اما یکی از دیدنی‌ترین نقاط آستارا مرداب یا تالاب استیل است که در ۵/۲ کیلومتری جاده تالش به آستارا در غرب جاده اصلی و جنوب غلام محله قرار دارد.

d8afd8b1db8cd8a7da86d987 d8a7d8b3d8aadb8cd984 15733 d987d985daafd8b1d8afdb8c - تالاب استیل آستارا را دریابیم... + فیلم و عکس

تالاب استیل یکی از تالاب‌های آب شیرین و دائمی ایران است که اکنون به‌عنوان منطقه شکارممنوع استیل نیز شناخته می‌شود و تحت نظارت سازمان محیط زیست قرار دارد. به دلیل مجاورت با روستای عباس‌آباد آستارا، این تالاب به نام تالاب استیل عباس‌آباد نیز شناخته می‌شود.

تالاب درختان شناور نام دیگری است که به دلیل وجود درختان توسکای قشلاقی شناور در آب تالاب، به آن نسبت داده می‌شود. وسعت این تالاب ۱۳۸ هکتار و عمق متوسط آن یک متر است. ذخیره آبی آن ۵/۱ میلیون مترمکعب است و تنها منبع آب تأمین‌کننده ۴۰۰ هکتار شالیزار است. آب تالاب استیل از طریق چشمه‌های درون تالاب، نزولات جوی و ۴ نهری که از کوه‌های اطراف سرچشمه می‌گیرد تأمین می‌شود و عمق تالاب در بازه کمتر از یک متر تا ۳ متر متغیر است.

d8afd8b1db8cd8a7da86d987 d8a7d8b3d8aadb8cd984 15734 d987d985daafd8b1d8afdb8c - تالاب استیل آستارا را دریابیم... + فیلم و عکس

اهمیت اکو توریستی این تالاب از جهت نزدیکی به جاده، تنوع چشم‌اندازهای طبیعی همچون کوهستان، جنگل و مزارع و کشتزارهای اطراف دو برابر می‌شود. ضلع غربی تالاب، پوشیده از جنگل و پوشش‌های سبز گیاهی است و در ضلع شرقی آن درختان توسکای شناور منظره بسیار جالب‌توجهی را به وجود آورده است که در بهار و تابستان استراحتگاه مسافران بوده و از نظر گردشگری یکی از جاذبه‌های مهم محسوب می‌شود.

پرواز پرندگان بومی و مهاجر در اطراف تالاب استیل و سر و صدای گاه‌وبیگاه آن‌ها آرامشی دوچندان به این طبیعت زیبا می‌دهد. بیشتر از همه باکلان و بعد از آن حواصیل و اگرت و بوتیمار به چشم می‌خورد.

البته در سال‌های اخیر رشد گیاه آزولا در سطح آب تالاب استیل افزایش‌یافته است و این می‌تواند حیات را برای آبزیان این مرداب به خطر بیاندازد. قایق‌های زیادی در گوشه و کنار تالاب دیده می‌شود. ماهی گیری یکی از فعالیت‌های روستاییان در تالاب استیل است. ماهی کپور عمده‌ترین ماهی موجود در تالاب استیل است.

در این محل درختان توسکا در برخی از مناطق کم آب‌تر روییده بود که به خاطر پوسیدگی بر سطح آب به حالت شناور باقی‌مانده و شبه‌جزیره‌های کوچکی را تشکیل داده و منظره زیبایی را به وجود آورده‌اند.

d8afd8b1db8cd8a7da86d987 d8a7d8b3d8aadb8cd984 15697 d987d985daafd8b1d8afdb8c - تالاب استیل آستارا را دریابیم... + فیلم و عکس

از سال ۱۳۸۴ تالاب استیل به‌عنوان یکی از پنج منطقه نمونه گردشگری استان گیلان شناخته شد ولی معضل تالاب استیل مانند بسیاری دیگر از تالاب‌های موجود در استان گیلان و کشور کم‌آبی است که البته درباره این تالاب، استفاده بی‌رویه از آب این زیستگاه طبیعی برای آبیاری شالیزارهای منطقه آستارا هم مشکل را بیشتر کرده است.

هرچند در پاییز ۱۳۹۳ اداره کل حفاظت محیط زیست استان گیلان اعلام کرد که بارش بی‌سابقه باران، وسعت تالاب استیل را به مساحت واقعی سه دهه گذشته رسانده است.

حال اما تالاب استیل در شرایط خوبی قرار ندارد، فعالان محیط زیستی می‌گویند بارها و بارها در این منطقه شکارممنوع شاهد شکار گونه‌های جانوری و پرندگان بوده‌اند. سطح آب تالاب که یکی از اصلی‌ترین منابع آب کشاورزان منطقه نیز هست، به‌شدت کاهش‌یافته است.

از سوی دیگر فعالان محیط زیستی و پرنده‌نگرها معتقدند ایجاد کلبه شناور در تالاب کاری بسیار خطرناک برای محیط زیست است و خطرناک‌تر از آن پرواز پاراگلایدرها بر آسمان این تالاب است. موضوعی که سبب کوچ پرندگان این تالاب خواهد شد.

در ادامه ویدئویی از آخرین وضعیت تالاب استیل آستارا را مشاهده خواهیم کرد که فعالان محیط زیستی تهیه‌کرده‌اند.