تالاب انزلی منطقه قُرق شده محیط زیست نیست/ تجاوز به حریم تالاب برای برنج کاری

تالاب انزلی منطقه قُرق شده محیط زیست نیست/ تجاوز به حریم تالاب برای برنج کاری

نماینده مردم رشت در مجلس با تاکید بر اینکه تالاب انزلیمنطقه قُرق شده محیط زیست نیست، گفت: مردم منطقه بخش هایی خشک شده تالاب و بخش هایی که حجم رسوبات افزایش یافته را برای برنج کاری و پرورش ماهی تصرف کردند.
81963756_92148223aabfc

به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از خبرگزاری خانه ملت جبار کوچکی نژاد در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت پیرامون اخبار منتشر شده مبنی بر دخل و تصرف در تالاب بین المللی انزلی، گفت: رسوبات و مواد آلاینده سبب شده تا بخشی از تالاب بین المللی انزلی پرُ شود به نوعی که در برخی نقاط تنها نیم متر تالاب را آب پوشانده است، از این رو نگرانی هایی مبنی بر بروز سرنوشتی همانند دریاچه ارومیه برای تالاب انزلی وجود دارد با این تفاوت که تالاب به دلیل افزایش حجم رسوبات نابود شود.
نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: مردم در بخش هایی از حاشیه خشک شده تالاب انزلی و در بخش هایی که حجم رسوبات افزایش یافته به برنج کاری و پرورش ماهی پرداختند زیرا این بخش ها خاک عالی و کودهای مناسب برای کِشت برنج دارد، بنابراین تجاوز به حریم تالاب در حال انجام است و سازمان حفاظت محیط زیست هم نمی تواند کاری انجام دهد.
وی با بیان اینکه تالاب انزلی منطقه حفاظت شده نیست، ادامه داد: سازمان حفاظتمحیط زیست تنها مسئول بخش برکه تالاب انزلی است به همین دلیل تجاوزها به تالاب به راحتی انجام گرفته است.
کوچکی نژاد با تاکید بر تجاوز به حریم تالاب انزلی، گفت: در بودجه سال ۹۶ اعتباری برای احیای تالاب ها در نظر گرفته شد اما متاسفانه تجربه ثابت کرده فرایند کُند تخصیص اعتبار شرایط احیای دریاچه را غیرممکن خواهد ساخت.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: مسئولان محیط زیست استان گیلان نیز به این موضوع توجه داشته اما چون تالاب انزلی منطقه قُرق شده نیست نمی تواند کاری انجام دهد، تاکنون هم ساخت و سازی در این مناطق تصرف شده صورت نگرفته و از این مناطق تنها برای کِشت برنج یا پرورش ماهی استفاده می شود.
نماینده مردم …