تا افتتاح راه آهن قزوین-رشت تنها دو ماه مانده است

تا افتتاح راه آهن قزوین-رشت تنها دو ماه مانده است

 به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از رشت رویایی- استاندار گیلان گفت: راه‌آهن قزوین‌ـ‌رشت دو ماه دیگر در دولت یازدهم افتتاح می‌شود.

 

نجفی-620x414
محمد علی نجفی عصر امروز در مراسم تجلیل از تولید کنندگان برتر استان با بیان اینکه دولت در حقوق مصرف کننده حساس است، گفت: برای تولید باید زیرساخت‌های مناسب نظیر آزاد راه، بنادر، راه‌آهن قزوین‌ـ‌رشت و… ایجاد شود که پروژه راه‌آهن روزهای پایانی خود را طی می‌کند و در دو ماه آینده در همین دولت در افتتاح می‌شود.

او منطقه آزاد انزلی را ظرفیت دیگر گیلان دانست و گفت: بندر انزلی و منطقه ویژه اقتصادی و بندر کاسپین که از افتخارات گیلان و حاشیه دریای خزر بوده، از دیگر ظرفیت‌های گیلان است.

استاندار گیلان افتتاح بندر کاسپین را موجب افزایش ظرفیت بندری عنوان کرد و گفت: ظرفیت بندری استان به ۲۲ میلیون تن افزایش می‌یابد و بندر کاسپین جزو ظرفیت اصلی برای صادرات بوده و در کشور همواره موضوع صادرات و واردات مهم بوده است.

او یکی از نگرانی‌های شهر صنعتی رشت را جاده ذکر کرد و گفت: با وجود محدودیت منابع توانستیم موضوع جاده را برطرف کنیم ضمن اینکه باید به وظایف خود عمل کنیم ،و فضای سرمایه‌گذاری خوبی در گیلان فراهم شده و این استان در حوزه کسب و کار چهار سال رتبه نخست را دارد.

نجفی با بیان اینکه در آب کشاورزی فقیر هستیم گفت: آب را مدیریت کردیم و در آغاز فعالیت دولت وضعیت گاز رسانی خوب بود و امسال گیلان استان سبز اعلام می‌شود.

او با اشاره به اینکه در بحث برجام تحولاتی ایجاد شد، گفت: ارتباطات خارجی ما قفل بود، ۱۱سال کمیسیون مشترک تشکیل نشد، در صادرات مشکل وجود داشت، بدهی کارخانه‌داران و تولید کنندگان زیاد بود و باور دولتمردان است که تولید کنندگان نمی‌توانند پرداخت بانکی داشته باشند.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه بر اساس مرکز آمار ایران نرخ بیکاری گیلان کاهش یافته است، گفت: نرخ بیکاری متوسط گیلان از متوسط کشور پایین‌تر بود و برای نخستین بار به این مسأله رسیدیم.

در این مراسم از ۹ تولید کننده برتر گیلان تجلیل شد.