تحریف داستان شهادت شهید املاکی در صداوسیما گیلان فاجعه در شبکه باران؛

تحریف داستان شهادت شهید املاکی در صداوسیما گیلان

اختصاصی / به گزارش رشت۲۰، نوروز ۹۷ شبکه استانی باران تله‌فیلم قهرمان را با محوریت زندگی شهید قهرمان گیلان، شهید املاکی پخش کرد. نمایش این تله‌فیلم در صداوسیما مرکز گیلان با واکنش‌های بسیار زیادی روبه‌رو شد.

اشتباه کامل در زندگی راویان داستان شهادت شهید املاکی و حتی اشتباهات مشخص در روایت داستان شهادت این شهید بزرگوار از بارزترین انتقاداتی بود که به سازندگان این تله‌فیلم وارد شد.

در شرایطی که مستندات موجود در خصوص شهادت شهید قهرمان، شهید املاکی حکایت از آن دارد که در زمان شهادت ایشان همراه با حاج یوسف پسندیده، حاج سیف الله طهماسی و یک بی‌سیم‌چی بودند، راوی داستان فردی به نام سید است که استخر پرورش ماهی دارد!

روایت صحیح داستان بنا بر آنچه که در ماهنامه فرهنگی تاریخی شاهد یاران به مناسبت یادمان سردار شهید حسین املاکی در اسفند ۹۶ منتشرشده است به نقل از حاج سیف الله طهماسی آمده است، چنین است: ساعت ۴ بعدازظهر بود که بی‌سیم‌چی گفت آقای املاکی، آقای باغبانی با شما کار دارند. باغبانی گفت: حسین آقا پاتک شده چه‌کار کنم؟ آقای املاکی گفت: جواب پاتک را بدهید، ما داریم می‌آییم. من، آقای یوسف پسندیده و یک بی‌سیم‌چی به همراه شهید املاکی حرکت کردیم. از کنار میدان مین عبور کردیم و به ارتفاعاتی که آقای باغبانی بود رفتیم. هنوز از ارتفاعات اولیه نگذشته بودیم که آقای پسندیده پفت شیمیایی. من ماسک زدم. آقای املاکی ماسک نداشت. ماسکی به ایشان دادیم. ایشان ماسک زدند. آن طرف تر رزمنده‌ای از ایشان ماسک خواست. شهید املاکی جلوتر رفت و گفت: نترس و ماسک را به او داد. آقای املاکی تا انتهای کانال رفت. وقتی متوجه شد حجم حمله شیمیایی خیلی زیاد است، برگشت. من چفیه ام را باز کردم و آن را مرطوب کردم و ایشان چفیه را جلوی دهان نگه داشت. من یک ماسک دیگر برداشتم تا به ایشان بدهم. او روی زانو نشست و سرش را روی زانوی من گذاشت و شهید شد. متأسفانه دیگر کاری از دست من برنمی آمد.

وقتی ما را از نقاهت گاه به لشگر آوردند، دیدم در لشگر حجله گذاشته‌اند. از من پرسیدند چرا شهید املاکی ماسکش را داد. درصورتی‌که می‌دانستد شهید می‌شود؟ گفتم امام حسین(ع) می‌دانستند در کربلا شهید می‌شوند چرا رفتند؟! اگر حسین املاکی ماسکش را نمی‌داد و شهید نمی‌شد، دیگر حسین املاکی معنایی نداشت. او ماسک را داد و شد حسین املاکی. او باید یک جایی ایثار می‌کرد. املاکی در جنگ خیلی ایثار کرد و اینجا اوج ایثار او بود.

روایت حاج سیف الله طهماسی قطعاً با آنچه که در این فیلم عنوان شد به‌شدت متفاوت بود و حتی در این فیلم راوی قصه اصلاً فرد دیگری بوده که می‌بایست صداوسیمای مرکز گیلان، تهیه‌کننده و همچنین کارگردان این فیلم در خصوص آن پاسخگو باشند که چگونه بدون بررسی دقیق و پرس‌وجو از همرزمان و همراهان شهید املاکی اقدام به ساختن چنین فیلمی در روایت از سردار شهید املاکی کرده‌اند؟! آنهم شهیدی که حضرت امام خامنه‌ای مدظله‌العالی در سفر به گیلان از رشادت این شهید بزرگوار یاد کرده و ایشان را یک قهرمان نامیدند.