ترانه‌ای که شمس لنگرودی برای ۷۰سالگی‌اش خواند

ترانه‌ای که شمس لنگرودی برای ۷۰سالگی‌اش خواند

به گزارش رشت۲۰ به نقل از ایسنا، شمس لنگرودی که در ۲۶ آبان‌ماه ۱۳۲۹ در لنگرود متولد شده، حالا درحالی ۷۰ساله شده است که علاوه بر شاعری، فعالیت‌های دیگری را نیز از جمله بازیگری و خوانندگی در کارنامه خود دارد.

لنگرودی - ترانه‌ای که شمس لنگرودی برای ۷۰سالگی‌اش خواند

او نخستین دفتر شعرش، «رفتار تشنگی» را در سال ۱۳۵۵ منتشر کرد. نام شمس لنگرودی پس از انتشار مجموعه‌های «خاکستر و بانو» و «جشن ناپیدا» در سال ۱۳۶۰ مطرح شد و پس از چاپ «قصیده لبخند چاک‌چاک» به شهرت رسید. پس از حدود ۱۰ سال، در سال ۱۳۷۹، مجموعه شعر «نت‌هایی برای بلبل چوبی» را منتشر کرد. از دیگر دفترهای شعر او می‌توان به «آوازهای فرشته بی‌بال»، «می‌میرم به جرم آن‌که هنوز زنده بودم»، «رسم کردن دست‌های تو»، «توفانی پنهان‌شده در نسیم» و … اشاره کرد. همچنین رمان «آن‌ها که به خانه من آمدند»، کتاب «تاریخ تحلیلی شعر نو» در چهار جلد، «از جان گذشته به مقصود می‌رسد» (زندگی نیما یوشیج) و قصه «شبی که مریم گم شد» برای کودکان بخش دیگری از آثار ادبی او است.

شمس لنگرودی علاوه ‌بر این تا کنون در فیلم‌های «دوباره زندگی»، «رفتن»، «احتمال باران اسیدی»، «پنج تا پنج»، «فلامینگو شماره ۱۳» و … هم ایفای نقش کرده و ترانه‌هایی را نیز با آواز خوانده است.

این شاعر، نویسنده، پژوهشگر ادبی، مدرس، بازیگر و خواننده همزمان با ۷۰سالگی خود ترانه گیلکی «آبون» ( آبان‌ماه) را اجرا کرده است. علاوه بر ترانه‌سرایی و خوانندگی، ملودی این کار را شمس لنگرودی ساخته، تنظیم آن را پیام سوری و تصویرگری آن را الیانا شمس لنگرودی (دختر شاعر) بر عهده داشته و ویلن آن را کوشا صرافی‌گهر نواخته است. ویدئو این اثر در ادامه می‌آید: