تشریح نحوه مرگ تلخ یک بانوی باردار در بیمارستان آریای رشت برای تشخیص علت نهایی مرگ باید منتظر جواب پزشکی قانونی بود

تشریح نحوه مرگ تلخ یک بانوی باردار در بیمارستان آریای رشت

به گزارش رشت۲۰– به دنبال انتشار خبر فوت یک بانوی باردار گیلانی در بیمارستان خصوصی آریا رشت، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان اظهار کرد: مادر ۳۵ساله ای در دهم آبان ماه با (تست حاملگی مثبت) به مطب یکی از پزشکان متخصص زنان و زایمان در شهرستان انزلی مراجعه می کند که پس از سونوگرافی سه ساک حاملگی فاقد جنین برای وی تشخیص داده می شود.

1297045 - تشریح نحوه مرگ تلخ یک بانوی باردار در بیمارستان آریای رشت

دکتر نور صالحی گفت: بر اساس پروتکل های درمانی و به منظور حفظ سلامتی مادر، ساک های حاملگی پوچ و فاقد جنین باید دفع می شد. اما علی رغم همه تلاش های به عمل آمده و تجویز دارو از سوی پزشک معالج فرآیند دفع کامل بقایای حاملگی اتفاق نمی افتد.

 

دکتر نور صالحی خاطر نشان کرد: پزشک معالج با توجه به خونریزی و  عدم دفع کامل بقایای ساک های حاملگی، روش درمانی هیستروسکوپی و کورتاژ را مد نظر قرار می دهد که در این خصوص بیمار برای دریافت اقدامات درمانی، در تاریخ ۲۷ دی ماه به صورت الکتیو به بیمارستان آریای رشت مراجعه و کاندید هیستروسکوپی و کورتاژ می شود.

 

وی ادامه داد: بیمار در دقایق اولیه عمل دچار افت شدید ضربان قلب و فشار خون می شود که بلافاصله با تلاش تیم درمانی عملیات احیاء برای وی انجام می شود و سپس مادر جهت انجام مراقبت های ویژه به icu منتقل می گردد.

 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان، ضمن اظهار تاسف از مرگ مادر باردار، گفت: علی رقم تمامی اقدامات درمانی تخصصی و فوق تخصصی،متاسفانه در ساعات اولیه بامداد ۲۸ دی ماه سال جاری بیمار دچار ایست قلبی می شود که پس از ۴۵ دقیقه عملیات احیاء مجدد، توسط تیم احیاء ، عملیات ناموفق و فوت مادر اعلام می گردد.

 

وی ادامه داد: طبق نظام مراقبت مرگ مادران باردار، جهت تشخیص علت اصلی فوت مراتب به پزشکی قانونی ارسال شده است که در این خصوص، برای تشخیص علت تامه مرگ باید منتظر جواب پزشکی قانونی بود.