تشریح نماینده مردم رشت در مجلس از آیین نوروزی گیلان

تشریح نماینده مردم رشت در مجلس از آیین نوروزی گیلان

نوروزخوانی، گُل‌گُل چهارشنبه، عروس گوله، سیزده سال، کشتی گیله مردی و غیره از جمله مراسم‌هایی است که در ایام نوروز در استان گیلان رایج است.

a927d82213c9811741aa7d9db75abce7_L

  به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از پایگاه خبری رشت پرس جبار کوچکی‌نژاد  با اشاره به اینکه مردم گیلان هر ساله در آستانه فرارسیدن فصل بهار با نوروزخوانی به استقبال عید باستانی نوروز می‌روند، گفت: نوروزخوانی در استان سرسبز گیلان نماد ورود خیر و برکت فصل بهار است از این رو نوروزخوانان با استفاده از لباس محلی در کوچه و خیابان به راه افتاده و اشعار خاصی را می‌خوانند که مردم هم به آنها برنج هدیه می‌دهند.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه گیلانی‌ها در غروب آخرین سه شنبه سال و در شب چهارشنبه مراسم سنتی ” گُل گُل چهارشنبه ” را اجرا می‌کنند، اظهار کرد: در این مراسم کهن آتشی از کاه و بوته درست می‌کنند و از روی آن رد می‌شوند و اشعاری مانند “زردی من از تو و سرخی تو از من” را می‌خوانند.

وی با اشاره به اینکه در آیین نوروز گیلانی‌ها عمو نوروز یا به اصطلاح محلی “عروس گوله” وجود دارد، ادامه داد: افرادی با پوشش محلی در شب‌های منتهی به سال نو در محلات به راه افتاده و با خواندن اشعار بومی اقدام به شادی می‌کنند که دارای جذابیت خاصی است.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: دید و بازدید از بزرگترها و انجام صله رحم نیز از دیگر برنامه‌های نوروزی گیلان است.

رییس فراکسیون میراث فرهنگی، گردشگری، صنایع دستی و مناطق آزاد مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مردم گیلان با اتمام تعطیلات نوروزی مراسم “سیزده سال” را اجرا می‌کنند، خاطرنشان کرد: آخرین مراسم نوروز عنوان سیزده سال را دارد که در این روز مردم بیشتر به کنار رودخانه‌ها و در دل جنگل‌ها می‌روند. دختران گیلانی در این روز سبزه گره می زنند و این آیین سنتی معمولاً با کشتی گیله مردی و نواختن ساز و غیره ادامه می‌یابد.