تشریفات زدایی از امور اداری کشور در آستانه چهل سالگی انقلاب/ بدعت مثبت یادداشتی از مهدی روحی؛

تشریفات زدایی از امور اداری کشور در آستانه چهل سالگی انقلاب/ بدعت مثبت

به گزارش رشت۲۰-مهدی روحی: ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با اسراف و تشریفات زاید از ضروری‌ترین و اساسی‌ترین کارکردهای یک نظام حکومتی پایدار و سالم بوده و ستون اصلی استحکام آن محسوب می‌شود. بر این اساس شایسته و بایسته است دولت، نهادها و مسئولان مختلف فارغ از گرایش و رویکرد سیاسی، جهت بقای مشروعیت خود همواره این امر را سرلوحه برنامه های خود قرار دهند، زیرا پیشرفت و اعتلای آن‌ها مرهون این مهم است. در همین راستا شاهد آن هستیم که برخی از مسئولان در گوشه و کنار کشور اقداماتی را در دستور کار قرار داده‌اند که تشریفات خودساخته و بی‌فایده را کنار گذاشته و از این روش برای کم‌کردن فاصله با مردم استفاده می‌کنند. از امامان جمعه تبریز و بیله‌سوار گرفته تا وزیر ارتباطات، استاندارگیلان و شهردار تهران هر کدام با برنامه‌های متفاوتی کوشیده‌اند تا در این مسیر پیش بروند. نکته‌ای که در این بین وجود دارد جوان و تحصیل‌کرده بودن این شخصیت‌هاست. بی‌شک از جمله نتایج موثر تشریفات‌زدایی و پرهیز از اسراف در نظام اداری، خشکاندن ریشه فساد در بین مدیران و کارکنان در دستگاه‌های دولتی و غیردولتی بوده و ایجاد بستری مناسب جهت رشد و تعالی سازمانی و توسعه همه جانبه را در بر خواهد داشت. شهرداری تهران سه‌شنبه‌ها با آمدن به میان مردم و استفاده از وسایل نقلیه‌ خاص سعی کرده‌است سه‌شنبه‌های بدون خودرو را به طور عملی به مردم معرفی کند. امامان جمعه تبریز و بیله سوار با حضور در میان مردم و شنیدن دردهای‌ آن‌ها کوشیدند تا به جامعه بفهمانند که همه مسئولان مانند یکدیگر نیستند و با هم تفاوت دارند.

IMG 20190204 141213 019 - تشریفات زدایی از امور اداری کشور در آستانه چهل سالگی انقلاب/ بدعت مثبت

مصطفی‌سالاری، استاندار گیلان در راستای استفاده مناسب از منابع و امکانات، جلوگیری از تحمیل هزینه‌های گزاف به بیت المال و پرهیز از اسراف و بهره‌گیری از روش های صحیح برای تقویت کارایی و اثربخشی فعالیت‌های دولت در نشست اخیر شورای اداری استان ، طی سخنانی بر حذف تشریفات زاید تاکید ویژه داشت. او نیز مانند آذری‌جهرمی که جوان‌ترین وزیر دولت است، جوان‌ترین استاندار کشور محسوب می‌شود و در این زمینه به سخنرانی اکتفا نکرد تا مانند برخی نمونه‌های پراکنده از این قسم موضع‌گیری ها به شعار و صحبت محدود نشود و چند روز پس از سخنان خود، بخشنامه مهمی را با عنوان «تشریفات‌زدایی در سفرها و امور اداری» به فرمانداران و مدیران اجرایی این استان ابلاغ کرد. همه این اقدامات می‌تواند امید مردم را به زندگی در کشوری با این عظمت افزایش دهد و الگویی برای سایر مسئولان باشد. امر به معروف مقامات ارائه برنامه‌هایی برای تنظیم الگوی مصرف و جلوگیری از تجمل‌گرایی اداری،پرهیز از اسراف و تبذیر و گسترش و توسعه فرهنگ ساده‌سازی برنامه‌های اداری از مولفه‌های اصلی و مهمی است که به مدیران توصیه می‌شود و نمونه‌های بارز آن توسط مدیران در سطوح مختلف با نگاه موشکافانه طی بخشنامه‌هایی باید مطرح شود و همگان را به ضرورت پرهیز از اسراف و تشریفات غیرضروری و کاهش هزینه و رفع تشریفات زاید در سفرها و امور اداری مورد تاکید قرار داد. اعمال ممنوعیت یا محدودیت و البته ارائه مدل جایگزین برای مواردی نظیر استفاده و نصب پرده نوشته و بنر حاوی تصاویر مسئولان و خوشامدگویی در سفر یا تقدیر بابت انجام وظیفه مدیران، راه اندازی ستون و کاروان خودروهای همراه مسئولان در سفرها و بازدیدها، کنترل پذیرایی و نحوه اجرا و برگزاری جلسات و برنامه‌های اداری به منظور خلاصه و ساده‌سازی و البته افزایش بهره‌وری این برنامه‌ها لازم است. مسئولان کشوری و منظقه‌ای باید با شناسایی کامل و درست تشریفات زاید و غیرضروری، با پرداختن به جزییات و امور اجرایی، موارد لازم و موثر در امور را نیز تامین و برای هر کدام با در نظر گرفتن سطح هر برنامه، نسخه ای جایگزین ارائه کنند. الگوی عمل برای سایر مسئولان بی‌شک در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی و با توجه به شرایط خاص اقتصادی کشور، اسراف و هزینه‌های زاید از محل بیت المال از مولفه‌های مهم بی انضباطی اقتصادی در فرهنگ عمومی جامعه به شمار می‌رود.

 

در راستای پیشگیری و مقابله با گسترش تشریفات زاید اداری و جایگزینی الگوی درست مصرف، عمل به سند الگوی بهینه همچون فعالیت‌هایی که وزیر ارتباطات انجام می‌دهد، ساختارشکنی‌هایی که امام جمعه بیله‌سوار… در دستورکار دارد، بخشنامه تشریفات‌زدایی در سفرها و امور اداری از سوی استاندار گیلان و دستور برداشتن میله‌های نمازجمعه توسط امام جمعه جدید تهران و تبریز و حذف حفاظت‌های بی‌فایده از برخی مسئولان و متعاقب آن ایجاد ساختار و فرهنگ سازی وفق مفاد آن با نظارت و همراهی دقیق مدیران، امری ضروری است که به نظر می رسد می‌تواند به عنوان الگوی خوبی برای تسری نسبت به سایر قوا، مسئولان و عرصه های اجتماعی و سیاسی و ابلاغ به عنوان ضابطه عمومی و پروتکلی در سطح کشور باشد تا با اینگونه رفتارهای راهبردی مهم، زمینه ارتقای فرهنگ و افزایش کارآمدی در حوزه تشریفات اداری کشور فراهم شود؛ اموری که علاوه بر جدیت در اجرا از سوی مسئولان و مدیران، نیازمند همراهی و نظارت از جانب رسانه‌ها و گروه‌های مردمی است. همه علیه تشریفات و تجملات در ادامه برای جویا شدن نظرات مسئولان مختلف از نقاط مختلف کشور و با رویکردهای خاص سیاسی به سراغ شخصیت‌هایی رفتیم که هرکدام نگاه متفاوتی نسبت به مسائل کشور دارند و از آن‌ها نظرشان را پرسیدیم که هر کدام در گفت‌وگو با قانون اظهارات متفاوتی را بیان کردند ولی همه بر این نکته پافشاری داشتند که کم‌کردن تشریفات و تجمل‌گرایی مسئولان می‌تواند روابط بین حاکمان و مردم را کاهش دهد که در ادامه مشروح این گفت‌‌وگو‌ها را می‌خوانید.

 

مسئولان بدانند دریک اتاق شیشه ای نشسته اند

 

احمد علیرضابیگی

 

نماینده مردم تبریز

 

بازگشت به اصول انقلاب بسیارارزشمنداست. وقتی مقام مسئولی به راحتی دربین مردم حضور پیدا می کند وحرف‌های آن‌ها را می شنود، می تواند درسیاست‌های و برنامه‌ریزی‌ها درست عمل کند و همیشه رضایت مردم را داشته باشد. این سلوک شایسته انقلاب اسلامی است .امام خمینی (س) به این نوع رفتارها بسیارتاکید داشتند وهمچنین مقام معظم رهبری درسفارشات‌شان به دولتمردان همیشه تاکید می‌کنندکه دربین مردم باشید، به ویژه در سفرهای استانی هراقدامی می‌توانید انجام دهید تا فاصله بین مردم،دولت و مسئولان کم شود. زمانی که فاصله بین مردم و مسئولان ازبین برود، درواقع کمک می کند تا تصمیمات از ارزیابی ها درست و مبتنی برنیازهای وانتظارات مردم صورت بگیردکه بی‌شک آثارخوبی برجا خواهدگذاشت. متاسفانه با برخی اقدامات و با ایجاد فاصله بین مردم وخلأ ایجاد شده همواره این گله‌مندی مردم ازمسئولان وجود دارد.نکته بعدی این است مسئولان باید بدون تشریفات دربین مردم حاضرشوند وحرف‌های تلخ آن‌ها را بشنوندتا راهکارها وچاره جویی های خوب ومناسبی داشته باشند. مسئولان با دورنگه داشتن خود ازمردم برای اینکه حرف های تلخ وگزنده آن ها به گوش‌شان نرسد، راه به جای نخواهند برد. مسئولانی که دارای قدرت اجرایی هستند و دراتاق‌ها خودشان را حبس کرده اند، قدرت‌های آن ها هیچ گاه درراستای گره گشایی زندگی آحاد مردم نخواهد بود بلکه این قدرت درراستای منافع تعداد محدودی که به آن‌ها دسترسی دارند ،صرف خواهد شد.چنین رفتارهایی نزد مردم شایبه تبعیض و بی عدالتی به وجود خواهد آورد. زمانی که جریان ناسالم ثروت دربین مسئولان راه پیدا کرد، باعث دورشدن مردم از مسئولان شد. تلخی این موضوع را مردم با تمام وجود حس کردند. زمانی که دریافت‌های نجومی اتفاق افتاد،سبک زندگی مسئولان از مردم جدا شد که این دورشدن‌ها شدت گرفته است. هرچندبا این موضوع برخورد مناسبی صورت نگرفت اما انتظارداشتیم کسانی که سبب چنین رفتارهای شده‌اند،به مردم معرفی شوندکه فقط گزارش دیوان محاسبات مبنی بر این بودکه توانسته اند حقوق های نجومی را به بیت المال بازگردانند اما اینکه برچه مبنای و به چه کسانی این حقوق‌ها تعلق گرفته، هنوز مشخص نیست. باید سلوک تمام سیاستمداران شفافیت دررفتار باشد.همچنین مسئولان وسیاستمداران باید متوجه این موضوع باشند که دریک اتاق شیشه ای نشسته اند ومردم نظاره گر رفتارآن ها هستند. عده ای از مسئولان به واسطه سوال‌هایی که ممکن است پیش بیاید ترجیح می دهند دور ازدسترس مردم باشندکه این رفتار زیبنده مقام مسئول جمهوری اسلامی نیست.باید چنین مسئولانی از جرگه ومدارانقلاب اسلامی خارج شوند. طرح اعاده اموال نامشروع در مجلس رای نیاورداما امروزاین طرح درقالب دیگر و دراصل ۴۹ قانون اساسی با یک فوریت تقدیم مجلس شد وخوشبختانه مجلس این یک فوریت را پذیرفت. بی‌شک اجرای این طرح کمک خواهد کردتاکسانی که با ثروت نجومی دردایره مسئولان قرار گرفته اند که رفتار ومنش‌شان به هیچ عنوان زیبنده انقلاب اسلامی نیست، ازاین مدارنظام خارج شوند.

 

هر گونه تشریفات، راه رفتن روی اعصاب مردم است

 

محمد اسماعیل سعیدی

 

نماینده مردم تبریز

 

بحث تشریفات زدایی از سفرها، موضوعی است که باید هر چه سریع‌تر از مراسمات رسمی در اداره ها و حتی از مناسبات مردمی نیز حذف شود. هر مقام مسئولی وقتی به یک استان یا شهرستانی سفر می کند، هدف ویژه ای دارد که برای رسیدن به آن اقدام به این سفر کرده است. هدف از سفرهای مقامات اداری تنها توجه به این است که گرهی از گره های جامعه را باز کند و آسایش را به میان مردم بازگرداند. برای مثال افتتاح پروژه ها یا رسیدگی به مسائل منطقه از جمله اهدافی است که یک مقام مسئول را وادار به انجام سفر می‌کند. به راستی چه اشکالی دارد که یک مدیر بدون انجام تشریفات به این مسائل رسیدگی کند؟ در صورت حذف تشریفات از جلسات و سفرهای استانی و منطقه ای، روند رسیدگی به مشکلات آن منطقه با سرعت بیشتری انجام می شود؛چرا که تشریقات حاشیه ای همیشه راه را برای از میان بردن آرامش از میان مردم هموار کرده و به نوعی می توان گفت که هر گونه تشریفاتی، راه رفتن روی اعصاب مردم است. حتی باید بر این نکته تاکید کرد که هر گونه تشریفات اداری می تواند زمان اجرای یک پروژه را به تعویق انداخته و هزینه زیادی را به دولت تحمیل کند. این در حالی است که باید این تشریفات کنار گذاشته شده و به مشکلات مردم توجه کرد تا اعتماد جامعه به دولت بیشتر شود. با انجام هر تشریفات رسمی، مشکلی بر دیگر مشکلات جامعه افزوده می شود و رسیدگی به کارها را طولانی تر می کند. بنده خودم هر بار که به یک نقطه ای از کشور سفر کرده ام، بدون اطلاع قبلی این سفر را انجام داده ام و بارها در این سفرها کمیسیون ها و استانداران گفته اند که اگر با اطلاع قبلی آمده بودید بی‌شک مراسم تشرف‌فرمایی برگزار می‌کردیم. اما واقعیت این است که شخصا این‌گونه مراسم را برنامه‌ای اضافی تلقی می کنم و معتقد هستم که باید بدون توجه به این مراسم ها به میان مردم رفت و پای صحبت آن ها نشست. اگر هر یک از مدیران و مسئولان حتی کارهای ساده خود را هم انجام ندهند و از فرد دیگری بخواهند کارهایی مانند خرید لوازم ضروری را برای آن ها انجام دهد، در این صورت آن شخص مسئول بعدها که صندلی خود را ترک می کند، چگونه می خواهد به میان مردم بازگردد و با آن ها صحبت کند. این یعنی تشریفات هم برای مسئولان مضر است و هم برای مردم. چرا که روند رسیدگی به کارهای مردم را طولانی می کند و برای مسئولان نیز پاسخ دهی را سخت تر می کند. هر فردی که مسئولیتی را بر عهده دارد باید به این نتیجه برسد که با سادگی با مردم برخورد کند و به تشریقات اعتقادی نداشته باشد. اما وقتی یک مقام مسئولی با یک هواپیمای اختصاصی به استانی سفر می کند و در فرودگاه عده ای از مسئولان دیگر به پیشواز می روند، ساعت ها در فرودگاه منتظر می مانند تا آن مقام مسئول برسد، در این صورت مردمی که برای انجام کارهای ضروری و رفع مشکلات خود در آن ساعت به اداره می‌روند و مدیر در آن جا نیست، جامعه با نا امیدی مواجه می‌شود. این مساله از نظر روانی بر جامعه ضرر وارد می کند و بار روانی زیادی بر دولت دارد.

 

مسئولانی که سرمایه های اجتماعی هستند

 

لطف ا… فروزنده

 

سخنگوی جمعیت ایثارگران

 

مردم، صاحبان اصلی این انقلاب هستند وبه فرموده امام خمینی (س) مردم ولی نعمت ما هستند.وظیفه مسئولان خدمتگزاری واقعی به مردم است.این خدمتگزاری فقط دراخلاق،رفتار وباورهای‌شان تجلی پیدامی کند. افرادی که صادقانه خدمت می کنند وساده زیست هستند، همیشه با مردم ارتباط خوبی دارندوبه دنبال فراهم کردن امکانات وحل مشکلات مردم هستند.درکشوردو تفکر وجود داردیک تفکرمربوط به مسئولانی ساده زیست بوده که سمبل آن‌ها شهید رجایی است که این افراد در بین مردم جایگاه ویژه دارد. اما تفکردوم که متاسفانه در بین کارگزاران بیشترنمود پیداکرده افرادی هستند که به دنبال اشرافی‌گری هستند.آن ها به جای حل مشکلات مردم بیشتربه دنبال کارها ومنافع خودشان هستند؛ زندگی اشرافی دارندکه این نوع رفتار وزندگی مسئولان به مردم بسیارآسیب رسان بوده وباعث سلب اعتماد عمومی مردم وسرمایه اجتماعی کشورمی شود. دردهه۶۰ ارتباط مسؤلان با مردم تا پایان جنگ بسیار خوب بوده است، به ویژه فرماندهان جنگ با مردم بسیار ارتباط نزدیکی داشتند. از سال ۶۸ به بعد تفکر لیبرالی درکشور حاکم شد که این تفکربیشتردردستگاه اداری بوده که حتی روی ملاحظات اقتصادی هم اثرگذاشته بود.

 

رهبری درآن زمان این مدیران را « مدیران نوکیسه» خطاب کردند.چگونه می شود فردی اول انقلاب دارای زندگی ساده‌ای بوده اما امروز این فردهزاران میلیارد دارایی دارد. باید ازاین فردسوال شودکه این دارایی ها را ازکجا آورده است .این رفتارها باعث بی‌اعتمادی مردم وفاصله بین مردم ومسئولان می‌شود. حرکتی که برخی از مسئولان انجام می‌دهند برای رضای خدا بوده که بی‌شک این رفتارها ازروی صداقت بوده است. این افراد سرمایه‌های اجتماعی و باارزش هستند. برای گسترش برخی اقدامات در جامعه باید مردم راه یا پویشی را ایجادکنند تامقام مسئول ،نمایندگان مجلس ،مدیران و معاونان آن ها کسی باشندکه سیره ساده زیستی و مردمی را داشته باشند.درواقع رویکردها باید به سمت اسلام باشد نه افراط و تفریط وریا کاری. زمانی که مسئولان بدون تشریفات ساده زیست به معنای واقعی دربین مردم زندگی کنند، درد و شرایط زندگی مردم را بهتر می فهمند ودرک می کنند. بنده به عنوان کسی که دردولت نهم و دهم بودم، مدعی هستم که سیره دولت نهم ودهم مردمی بودن بود.متاسفانه دولت یازدهم ودوازدهم ازاین سیره تبعیت نکرد.امیدوارم هرچه زودتر درس بگیرند وادامه دهنده این راه باشند. این سیره باید از شخص رییس جمهور شروع شود تا سایر افراد هم ازآن تبعیت کنند. مردم مطالبه کنندتا مسئولانی سرکار بیایند که به دنبال اشرافیت و دارای فساد مالی نباشند.این افراد باید برای همیشه توسط مردم بایکوت شوند. مردم باید مسئولان ونماینده ها را انتخاب کنند که به دنبال مطالبات وحل مشکلات آن ها باشند.

 

هرمقام مسئولی باید یک گام درحذف تشریفات بردارد

 

سید حسین نقوی حسینی

 

نماینده مردم ورامین

 

نظام جمهوری اسلامی یک نظام مردم سالاراست. طبق قانون اساسی، مردم مقامات کشوری را انتخاب می کنند. حضرت امام خمینی (س) همیشه بدون تشریفات بامردم رفتار وگفت‌وگو می‌کردند و حتی درتعاملات‌شان هم بسیار مردمی بودند. این نوع رفتاربایدالگوی تمام مسئولان کشور قرارگیرد، زیرا پشتوانه این نظام مردم هستند ونظام براساس پایداری مردم استواراست. بنابراین هرمقام مسئولی باید یک گام درحذف تشریفات بردارد. باید پاسخگوی مردم و درکنارآن هابود؛ بی‌شک چنین مقام مسئولی در عیارجمهوری اسلامی قرارخواهدگرفت. خاطرم هست اویل انقلاب زمانی که جوان بودیم و درحماسه انقلاب حضورداشتیم، عضو حزب جمهوری اسلامی ومسئول دانش آموزی آن حزب بودم و با مسئولان زیادی درسطوح مختلف ارتباط داشتم. درآن زمان به معنای واقعی روحیه مردمی بودن پرهیزازتشریفات وتجملات وهمچنین پرهیزازپیچیدگی‌های اداری وسازمانی در بین مسؤلان نظام موج می زد. درآن زمان مسئولان بودند که با دوچرخه به سرکارمی رفتندیا مدیرکل اداره‌ای با موتورسیکلت رفت وآمد می کرد، حتی برخی وزرا باساده ترین ماشین ها تردد می‌کردند.متاسفانه به مرور زمان گرایش به سمت تجملات واشرافی گری در مدیران رشدپیدا کرده که همین امر باعث فاصله بین مردم ومسئولان شده است. هراندازه گرایشات به سمت تجمل‌گرایی بیشتر باشد فاصله بین مردم ومسئولان هم بیشترخواهدشد. به گونه‌ای که امروز می‌بینید دسترسی به مسئولان بسیارسخت شده است. بنده نماینده مردم ورامین هستم، همیشه سعی کرد‌ه‌ام‌ بین من ومردم فاصله ای وجود نداشته باشد.درمسجد کنارآن‌هامی‌نشینم و خریدهای منزل را خودم انجام می دهم یا به تنهایی پیاده روی و درحوزه انتخابیه می روم تا بدون تشریفات بامردم ودرکنار مردم باشم.متاسفانه گرایش به تجمل‌گرایی مسئولان مردم را اذیت می کند. به نظرم باید چند حرکت دراین زمینه انجام شود. ابتدا باید مسئولان بصیرت لازم را داشته وبدانند حکومت ما مبنی بر اراده ملت است. همچنین مسئولیت‌هایی که به ما واگذارشده ازایثارومقاومت مردم انقلابی بوده است. به تعبیرحضرت امام خمینی (س) «مردم ولی نعمت ما هستند»، اولین اقدام دراین حرکت بصیرت مسئولان است. من یک روستازاده هستم ودرروستای کلاته به دنیا آمده ام و پدرو مادرم کشاورزبودند.به برکت جمهوری اسلامی ،خون شهدا ،ولایت فقیه وتمام کسانی که برای این کشور خدمت کردند امروز نماینده شده ام.هیچ وقت فکر نمی کردم روزی نماینده مجلس شوم. باید قدر این روزها دانست ودرکنارمردم بود.حرکت دوم این است که باید خط شکنی وساختارشکنی دراین موضوع اتفاق بیفتد.باید مسئول یا وزیری به این بینش برسد که دربین مردم بودن ارزشمند است.چه اشکالی دارد مسئولان به بازاربروند یادرکوچه وخیابان بامردم روبه رو و نظرات آن ها را جویا شوندیا اینکه نماینده ای بدون محافظ وتشریفات دربین مردم حضور پیدا کند و درمراسمات ومجالس آن ها شرکت کند. حرکت سوم، رسانه ها هستند آن ها می توانند دراین زمینه نقش بسیار مهمی داشته باشند. رسانه ها با معرفی مسئولان ساده زیست و تجمل‌گرا، مردم رادرانتخاب‌های‌شان راهنمایی کنند.

 

اقدامات عوام فریبانه نمی تواند اثرگذار باشد

 

فرج کمیجانی

 

فعال اصلاح‌طلب

 

درکوتاه مدت شاید اقدامات عوام‌فریبانه اثرات مثبتی داشته باشداما دربلند مدت اثرگذارنخواهد بود.باید مسائل و مشکلات کشور به صورت ریشه ای و باانجام کارهای فرهنگی حل وفصل شود.بهترین کار این است که هرکسی درجایگاهی که قرار دارد متناسب با آن جایگاه خدمات ارزشمندی ارائه بدهد تا ازاین بحران‌ها عبورکنیم. باارتباط مستقیم وانجام خدمات برتر می توانیم فاصله بین مردم ومسئولان راکم کرد.اقدامات عوام فریبانه نمی‌تواند اثرگذارباشد. هرفردی که برای کشورزیادکارکند جایگاه بهتری در بین مردم خواهد داشت زیرا ذهن مردم آگاه است وکارهای صادقانه وعوام فریب را تشخیص می دهد. افراد نمی توانند بابرخی حرکات عوام‌فریبانه اذهان عمومی را به سمت خودشان جذب کنند. باید اقدامات به صورت زیربنایی وریشه ای صورت بگیرد تا اعتماد عمومی را جذب کند. درپویش ها کارها وحرکات مثبتی انجام می شود، اگر کسی برای این‌گونه اقدامات پیشقدم شود،بسیار عالی است.دردهه ۶۰ کسانی که در رأس قدرت بودند مخلصانه کارمی کردند؛ آن ها فقط خدمت به مردم را می شناختند وهیچ زمانی به دنبال حواشی وفریب مردم نبودند.تمام کارها ورفتارهای‌شان صادقانه بود و به همین دلیل مردم آن ها را دوست داشتند. متاسفانه امروزه مدیرانی سرکار هستند که علاوه برناکارآمدی،شفافیت هم درکارهای‌شان وجود ندارد بنابراین باعث شده فاصله زیادی بین مردم وحاکمیت به وجود بیایدکه این فاصله ها فقط بایک کارکرد مثبت وخدمات برتری جبران خواهد شد.

 

کم‌شدن فاصله با برداشتن تشریفات

 

حبیب ا… نیک زادی پناه

 

نماینده مردم بم، ریگان، فهرج و نرماشیر

 

بخشنامه تشریفات زدایی از سفرها و امور اداری اتفاق بسیار خوبی است که می تواند زمینه را برای راحتی و آرامش بسیاری از مردم فراهم کند. هر مدیری اگر به این نتیجه برسد که باید هر گونه تشریفاتی را از سفرها و امور اداری دستگاه های اجرایی خود حذف کند، فرد بسیار عاقلی است که در واقع با آگاهی از ترشحات ذهنی مردم اقدام به این کار کرده است. این اقدام از سوی مدیران نشان دهنده این است که مسئولان مردم را به‌خوبی درک می کنند و با مشکلات جامعه آشنا هستند. در نظام جمهوری اسلامی ایران هر فردی به خصوص در حوزه مدیریت اگر برای انجام کارهای خود تشریفات را در دستور کار قرار دهد، در واقع میان خود و بدنه جامعه فاصله ایجاد کرده و خود را از مقام خدمتگزاری بیرون برده است. توجه به این نکته از آنجایی اهمیت دارد که حتی مقام معظم رهبری نیز بر مسئولان این تاکید را کرده اند که سعی کنید به گونه ای عمل کنید تا مردم به راحتی با شما ارتباط داشته باشند. این در حالی است که در صورت توجه به تشریفات اداری و حساسیت به این موارد که چه کسی در جلو حرکت کند و چه کسی در سمت عقب باشد یا جلوگیری از ارتباط مردم با مدیران، تنها اتفاقی که می افتد، افزایش شکاف میان مردم و مسئولان است و این مساله در رفع مشکلات جامعه هیچ تاثیری ندارد. ما در منطقه خود با این نکته توجه کرده ایم و در روزهایی که به منطقه می رویم، مسئولان شورای اداری شهرستان یا استان را به میان مردم می بریم و با این کار مردم به راحتی در بین ما نشسته و از مشکلات و دغدغه‌های خود حرف می زنند. این یعنی باید مسئولان اداری به جمع مردم بروند و نه اینکه مردم به ادارات بروند تا مشکلات خود را مطرح کنند. ما مسئول هستیم تا به هر شکلی که شده برای رفع مشکلات مردم قدم های موثری را برداریم؛ با پاسخگویی، با ساده زیستی و با همفکر شدن با مردم است که می توان به دغدغه های آن ها رسیدگی کرد تا در هر مقامی از مسئولیت بتوان محرم راز اسرار مردم و خدمتگزار ایران بود. این در حالی است که مردم ما هنوز در بسیاری از جاها فکر می کنند که در ایران زندگی نمی کنند و فاصله زیادی میان آن ها و مسئولان‌شان وجود دارد. وقتی مردم به نماینده‌ای رای می دهند تا وارد مجلس شود، مجلسی ها وزرا را تایید می کنند و وزرا مدیران خود در استان ها و شهرستان‌ها را انتخاب می کنند. این مسئولان باید به هر طریقی که شده پاسخگوی نیازهای جامعه باشند و باید برای حل مشکلات مردم بدون توجه به تشرفات رسمی رسیدگی کنند. این در حالی است که متاسفانه هنوز عده ای از مدیران هستند که به دلیل جایگاه خود در جامعه و تنها به دلیل اینکه مدیرند یا وزیر، از جامعه فاصله می گیرند. اما باید این مسائل از مراسم اداری حذف شود تا زمینه برای راحتی مردم فراهم شود. ما از روزنامه ها و افراد صاحب قلم خواستاریم تا به ترویج ریشه کنی تشریفات و فاصله زدایی میان مردم و مسئولان بپردازند و این موضوع را اشاعه دهند تا میان مردم به راحتی به میان مسئولان بیایند و از مشکلات خود به راحتی حرف بزنند تا در این صورت امید به جامعه تزریق شده و احساس امنیت به میان مردم و جامعه وارد شود.