تصمیم سخت در بازار ارز سیگنال قیمت عمده فروشی به بازار خرده فروشی؛

تصمیم سخت در بازار ارز

به گزارش رشت۲۰ به نقل از اقتصادنیوز، ماندگاری دلار در محدوده ۲۶ هزار تومان می تواند نشان دهد که خریداران و فروشندگان هنوز تصمیم قطعی برای آینده قیمت نگرفته اند. با توجه به آغاز تعطیلات، سطح خرید و فروش در بازار نیز افت کرده است. هر گاه تصمیم جمعی معامله گران به سمت خرید تغییر کند، دلار می تواند به مرزهای جدید وارد شود. اما آنها باید ریسک رفع تحریم های ایران را بپذیرند که هر آن می تواند بازار را دچار ریزش کند. اگر هم خرد جمعی معامله گران به سمت فروش باشد، نرخ ارز وارد سطوح پایین تری خواهد شد، اما برای آنها نیز این چالش وجود دارد که در صورت عدم بازگشت منابع نفتی، ریزش دلار هم دوام چندانی نخواهد یافت.

2 - تصمیم سخت در بازار ارز

 

 دیروز با اینکه دلار در برهه ای به بالای مرز ۲۶ هزار تومان نفوذ کرده بود، اما بار دیگر در عصر، و در معاملات پشت خطی به کانال پایین تر حرکت کرد. شاید یک هفته گذشته را بتوان باثبات ترین هفته دلار در پاییز امسال دانست که باند حرکتی دلار را بسیار محدود کرده است.

روند قیمت عمده فروشی دلار

ثبات قیمتی که در بازار نقدی مشاهده می شود، در بازار عمده فروشی دلار نیز مشهود است. در بازار متشکل ارزی، قیمت دلار در یک مرز باریک در حال نوسان است. در ۲ روز اخیر دلار عمده فروشی در کانال ۲۵ هزار تومان قرار دارد و از میانه کانال هم عبور نکرده است. آخرین قیمت گزارش شده معادل ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومان است. باید توجه کرد که صرافان این دلار خریداری شده را باید یک درصد بالاتر و ظرف ۳ روز به فروش رسانند.  نکته جالب اینجاست که نرخ خرده فروشی در سامانه سنا، دقیقا یک درصد بالاتر از قیمت معامله شده در بازار متشکل است. در نتیجه در قیمت ۲۵ هزار و ۴۵۰ تومان، یک عرضه بالقوه در بازار وجود دارد. در حقیقت خریداران دلار در سطوح قیمتی ۲۵,۵۰۰ تومان به دلار دست می یابند. هر چند حجم معاملات انجام شده در بازار متشکل در روزهای اخیر مشخص نیست.

وضعیت امروز قیمت دلار

قیمت عمده فروشی را می توان اولین حمایت قیمت دلار دانست. در حقیقت سطح مهم حمایتی امروز معادل ۲۵,۵۰۰ تومان خواهد بود. از آن طرف همچنان یک حباب منفی در قیمت دلار نسبت به درهم وجود دارد. درهم به نظر در روند کاهشی قرار گرفته است. از نظر قیمت درهم، اولین حمایت دلار در روز جاری ۲۵,۸۰۰ تومان است. از آن سو، همچنان سقف مهمی که دلار در صورت صعود باید آن را از پیشرو بردارد، سطح قیمتی ۲۶,۴۰۰ تومان است.