تفاوت کیفی فاحش اِلِمانهای شهری رشت و سایر شهرهای کشور + تصاویر

تفاوت کیفی فاحش اِلِمانهای شهری رشت و سایر شهرهای کشور + تصاویر

اختصاصی / به گزارش خبرفوری رشت، با نزدیک شدن به آغاز سال ۹۷ در سراسر کشور از اِلِمان های نوروزی توسط سازمان های زیباسازی، سیما و منظر و سازمان های مربوطه شهرداری ها رونمایی شد. در رشت اما در اتفاقی عجیب گاه از برخی المان های قدیمی در نقاط دیگر شهر و گاه از المان های غیر جذاب استفاده شد.

برای مثال المان ننه سرما از سه راه سام (خیابان سردارجنگل) به مقابل سازمان پایانه حمل و نقل مسافر در میدان گیل منتقل شد!

یا در اقدامی عجیب تر از روی تقاطع های غیرهمسطح شهر رشت بنر چاپ شده ای شبیه به فرش، آویزان شده بود که بیشتر یادآور خانه تکانی و شستن قالی قبل از سال نو بود! انگار که شهرداری فرش هایش را شسته و از روی پُل آویزان کرده تا خشک شود!

کیفیت المان های استفاده شده در نقاط مختلف شهر رشت خود موضوع عجیب دیگریست که باید به آن بیش از پیش پرداخت. کیفیت طراحی بسیار ابتدایی و ضعیف نسبت به نام یک کلانشهر در المان های بکار رفته در داخل شهر رشت بدجور به چشم می آید.

نکته نا امید کننده دیگر اجرای بد طرح های ارائه شده است. به گونه ای که مثلا طرح سبزه دوره میادین سطح شهر به هیچ عنوان از نظر چاپ و نصب زیبا نیست و برعکس چهره شهر را نیز نازیبا میکند.

جالب تر آنکه در برخی از نقاط شهر نیز المان ها در شرایطی نصب شده که محل نصب آنها از لحاظ بصری پاکسازی و زیباسازی نشده است!

بی توجهی به نکات کوچک در طراحی همچون محل نصب چراغ های روشنایی برای المان ها از دیگر نکات قابل تامل این المان های طراحی شده است. برای مثال نحوه قرارگیری پروژکتور قرار گرفته شده برای روشنایی اِلمان “رشت ۱۳۹۷” به گونه ای طراحی نشده که پروژگتور در چشم نباشد. جالب تر آنکه نحوه قرار گیری این المان بر روی سکوی منقش به بنر سازمان سیما و منظر شهرداری رشت! به صورت center نبوده و فاصله چپ و راست آن نسبت به مرکز به یک اندازه نیست!

حال اما نگاهی داریم به المان ها و نقاشی های دیواری که در شهرهای مختلف کشور طی نوروز امسال به نمایش در آمده است.