تناقض دولت در ابلاغ واردات برنج/ سفارش های ثبت شده ترخیص خواهند شد؟ تفاوت در نامه گمرک و دکتر نوبخت طی دو روز؛

تناقض دولت در ابلاغ واردات برنج/ سفارش های ثبت شده ترخیص خواهند شد؟

به گزارش رشت۲۰-روز گذشته دکتر محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه طی نامه ای به وزیر اقتصاد و دارایی دستور هیات وزیران مبنی بر  ممنوعیت واردات برنج را ابلاغ کرد. این نامه در حالی از سوی معاون گیلانی رئیس جمهور ابلاغ شده است که دو روز قبل از آن  مدیرکل مرکز واردات و مناطق ویژه آزاد طی نامه ای لغو ممنوعیت واردات برنج از سوی گمرک را اعلام کرده بود.

برنج - تناقض دولت در ابلاغ واردات برنج/ سفارش های ثبت شده ترخیص خواهند شد؟

تناقض در چنین ابلاغی نشان می دهد که هنوز مرجع واحدی در تصمیم گیری های دولت وجود ندارد و دستورات بعد از تصویب  و اجرا نیز می توانند لغو شوند. به نظر می رسد حتی با وجود این که دستور نوبخت می تواند دوباره واردات برنج را لغو کند آن دسته از سفارش های ثبت شده در گمرک اجازه پیدا خواهند کرد که کالاهای خود را ترخیص کنند و از این طریق هم وارد کنندگان می تواند برنج خود را در بازار عرضه کنند و هم دولت می تواند بگوید به نفع کشاورزان واردات برنج را ممنوع اعلام کرده است.

در سریال هیولا دیالوگی است که مهران مدیری می پرسد« به نظر شما دلار از چهار هزار تومان به ده هزار تومان خوشحال می شوید یا دلار از هفده هزار تومان به ده هزار تومان؟»مشخص است که دومی خوشحال کننده تر است و دولت می تواند می گوید در کاهش نرخ ارز به خوبی عمل کرده است. حالا هم دولت این ادعا را می تواند انجام دهد که برای کمک به کشاورزان واردات برنج را لغو کرده است. بدون این که کسی یادش باشد که دو روز قبل از آن دستور سفارش های جدید را ابلاغ کرده است.

 

photo 2019 08 14 09 20 42 - تناقض دولت در ابلاغ واردات برنج/ سفارش های ثبت شده ترخیص خواهند شد؟

photo 2019 08 14 09 20 42 2 - تناقض دولت در ابلاغ واردات برنج/ سفارش های ثبت شده ترخیص خواهند شد؟