تندروها راه را اشتباه می‌روند | انتقاد از شعارهای اختلاف انگیز ۲۲ بهمن آیت الله مکارم شیرازی تصریح کرد:

تندروها راه را اشتباه می‌روند | انتقاد از شعارهای اختلاف انگیز ۲۲ بهمن

به گزارش رشت۲۰-آیت‌الله مکارم شیرازی،  امروز ۲۴ بهمن‌ماه در ابتدای درس خارج خود در مسجد اعظم قم در سخنانی با اشاره به روایتی از پیامبر(ص) گفت: براساس این روایت، برترین مسلمان از نظر ایمان و اسلام کسی است که بقیه مسلمین از زبان و دست او در امان باشند؛ در اینجا زبان، مقدم شمرده شده است زیرا زبان منشأ خیلی از مشکلات و گناهان است.

وی افزود:  امروز در زمانی زندگی می‌کنیم که خیلی‌ها برای خیلی از افراد دیگر بدگویی می‌کنند و تهمت می‌زنند و پشت سر آنان غیبت می‌کنند.

 

این مرجع تقلید با بیان اینکه اسلام دینی اجتماعی است و دستورات بسیار زیبایی برای معاشرت با دیگران دارد، افزود: بدترین دشمنان ممکن را انسان می‌تواند با  اخلاق و دست گشاده و روی خوش رام کند؛ اسلام واقعاً دینی کامل و اجتماعی است که اگر عمل شود زندگی‌ها اصلاح خواهد شد.

 

آیت‌الله مکارم افزود: هزار و ۴۰۰ سال قبل برنامه نوشته شده ولی امروز ما از آن غافلیم و به همین علت دچار چه مشکلات عجیب و غریبی می‌شویم؛ گاهی می‌بینیم یک تصادف معمولی و ساده به علت نداشتن حسن خلق، منجر به قتل و خون‌ریزی و گاهی فروپاشی یک خانواده می‌شود.

 

وی همچنین با اشاره به مسائل روز و شعارهای برخی افراد تندرو در راهپیمایی ۲۲ بهمن با بیان اینکه انقلاب و اسلام توسط دشمنان از بین نخواهد رفت ولی ممکن است توسط دوستان ضربه بخورد و از بین برود، بیان کرد: سه گروه در داخل می‌توانند این ضربه را به انقلاب بزنند؛ اول گروهی که دعوت به اختلاف کرده و نغمه وحدت‌شکن سر می‌دهند؛ گروه دوم کسانی هستند که فقط به فکر منافع شخصی خود هستند و به بقیه مسائل کاری ندارند و گروه سوم نیز افراد تندرو هستند.

 

این مفسر قرآن اظهار کرد: افراد تندرو بر اثر تندروی از بدنه اکثریت مردم جدا شده و می‌توانند بیشتر مردم را از انقلاب جدا کنند در حالی که قرآن فرموده شما امت معتدل و میانه‌رو هستید.

 

این مرجع تقلید با اشاره به روایتی از امیرمؤمنان(ع) در نهج‌البلاغه گفت: ایشان فرمودند ما گروهی هستیم که در حد وسطیم، کندروان که عقب افتاده‌اند باید خودشان را به ما برسانند و تندروها و غالیان نیز باید برگردند و همراه با ما شوند؛ آن‌هایی که تندروی می‌کنند علاقه‌مند به اسلام وانقلاب هستند، آدم‌های بدی نیستند ولی راه را اشتباه می‌روند و همین سبب می‌شود تا مردم از اسلام جدا شوند و ضرر سنگینی هم به ملت و کشور می‌زنند.

 

آیت‌الله مکارم تصریح کرد: بنده بارها با صراحت گفته‌ام که قمه‌زنان عاشقان امام حسین(ع) هستند ولی راه را اشتباه می‌روند و تندروها هم علاقه دارند ولی مسیر را درست تشخیص نداده‌اند؛ رهبر انقلاب قبل از ۲۲ بهمن با صراحت فرمودند که شعارهای اختلاف‌انگیز و شخصی ندهید ولی در همین راهپیمای قم عده‎ای چه شعارهایی دادند.

 

آیت‌الله مکارم‌شیرازی با بیان اینکه این تندروی‌ها خیلی ضرر دارد، اظهار کرد: خطری از ناحیه دشمن بیرونی انقلاب را تهدید نمی‌کند؛ ۴۰ سال گذشت و هر توطئه و نقشه‌ای داشتند نتوانستند ولی خطر از داخل وجود دارد و از ناحیه همین سه گروه است.

 

این مفسر قرآن با ابراز امیدواری به اینکه انقلابی که نتیجه و ثمره خون صدها هزار شهید و جانفشانی است را بتوانیم حفظ کرده و تا ظهور حضرت حجت(عج) آن را به ایشان تحویل دهیم، گفت: این مسئله نیازمند هوشیاری و اجرای دستورات اسلامی است.