تهدید زباله سراوان با مدیریت صحیح تبدیل به فرصت می‌شود شهردار رشت:

تهدید زباله سراوان با مدیریت صحیح تبدیل به فرصت می‌شود

شهردار رشت با بیان اینکه زباله سراوان نباید به یک ابزار سیاسی تبدیل شود، گفت: تهدید زباله‌های سراوان را می‌توانیم با همکاری و مدیریت صحیح تبدیل به یک فرصت کنیم.

 13950806000695 PhotoA - تهدید زباله سراوان با مدیریت صحیح تبدیل به فرصت می‌شود

به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از فارس، سید محمدعلی ثابت‌قدم عصر امروز در مراسم افتتاح سلول بهداشتی دفن زباله در منطقه سراوان اظهار کرد: دغدغه‌های مردم سراوان به واسطه انباشت زباله در این منطقه قابل تأمل است.

وی بحث زباله را نیازمند یک نگاه علمی دانست و افزود: نباید به زباله به عنوان یک ابزار سیاسی نگاه کرد و ذات توسعه با چنین مواردی همراه است و به عقیده بنده زباله یک تهدید نیست بلکه یک فرصت است.

شهردار رشت ادامه داد: زمانی که نتوانیم از فرصت به خوبی استفاده کنیم آن فرصت تبدیل به تهدید می‌شود و تهدید زباله‌های سراوان را می‌توانیم با همکاری و مدیریت صحیح تبدیل به یک فرصت کنیم.

وی با بیان اینکه بیش از ۳۰ سال گذشته زباله‌ها ۱۲ هکتار از جنگل‌های سراوان را تحت‌الشعاع خود قرار داده است، تصریح کرد: بسیاری از مردم به دلیل بوی نامطبوع زباله‌ها اعلام نارضایتی کرده‌اند.

ثابت‌قدم با اشاره به اینکه برخی از افراد با بهره‌گیری از این زباله‌ها زمینه‌های اشتغال را فراهم کرده‌اند، بیان کرد: افتتاح سلول بهداشتی پس از ۳۰ سال و اندی از سرازیری زباله در سراوان به عنوان نخستین اقدام ماندگار و زیربنایی در مقابله با مشکل زباله است.

وی اضافه کرد: سراوان به غیر از مردم رشت و گیلان، تهدیدی برای کل منطقه زیستی بوده و کشاورزان بسیاری برای پرورش محصولات خود از آب رودخانه‌هایی استفاده می‌کنند که شیرابه‌های ناشی از زباله‌ها به داخل آنها سرازیر می‌شود.

شهردار رشت یادآور شد: قصد شعار دادن نداریم و به‌زودی برنامه زمان‌بندی شده رفع مشکل زباله سراوان را پس از تصویب در صحن شورای شهر رشت اعلام می‌کنیم.

وی با بیان اینکه برای برطرف کردن مشکل زباله سراوان برنامه ۳۰ ماهه داریم، خاطرنشان کرد: مسؤولان نباید مشکلات زباله را به مردم گره بزنند و تنها به فکر تفکیک زباله باشند.

ثابت‌قدم افزود: باید در مباحث زیرساختی ورود کرد و اعتقاد داریم دولت نیز به طور مستقیم یا غیرمستقیم در این زمینه همراهی کند.

وی با بیان اینکه برای ایجاد فضای مناسب در دفن زباله به طور بهداشتی نیازمند قطع تعدادی از درختان هستیم، یادآور شد: امیدواریم با از بین بردن برخی از بروکراسی‌های اداری به برطرف کردن مشکل سراوان سرعت ببخشیم.

شهردار رشت متذکر شد: با توجه به اینکه چنین مشکلی در کشور مورد مشابهی ندارد بنابراین با بهره‌گیری از کارشناسان سعی کردیم از تمام دنیا موارد مشابه را با مد نظر قرار دادن شرایط اقلیمی مورد بررسی قرار دهیم.