توقف ساخت واکسن کرونا در آمریکا/ چه اتفاقی در جریان مطالعات واکسن افتاده است؟

توقف ساخت واکسن کرونا در آمریکا/ چه اتفاقی در جریان مطالعات واکسن افتاده است؟

به گزارش رشت۲۰؛ چندین شرکت داروسازی در جهان به طور همزمان کار بر روی ساخت واکسن کرونا را پیگیری می کنند. شیوع ویروس کرونا از سال گذشته از چین آغاز شد و هم اکنون سراسر جهان را در برگرفته است. میلیون ها نفر تاکنون به این ویروس مبتلا و هزاران نفر نیز در سراسر جهان جان خود را از دست داده اند.در این بین، جهان در انتظار تولید و ساخت یک واکسن موثر برای درمان این بیماری است. اکنون خبر رسیده که یکی از شرکت های داروسازی در جهان که در مراحل پایانی ساخت واکسن ویروس کرونا به سر می برد، ادامه روند را به دلیل بیمار شدن یکی از افرادی که این واکسن را در دوره آزمایشی دریافت کرده، متوقف شده است.

بر این اساس، کمپانی داروسازی «آستارزنکا» که یکی از شرکت‌هایی است که بر روی واکسن کرونا تحقیق می‌کند اعلام کرد آزمایشاتش را متوقف کرده است. این تصمیم به دلیل بیمار شدن یکی از افرادی که واکسن را دریافت کرده بود، اتخاذ شده است. نیویورک تایمز در گزارشی به نقل از این کمپانی خبر داده که این شرکت مطالعات جهانی‌اش را بر روی واکسن کرونا را بعد از بروز یک واکنش‌ جدی و غیر قابل انتظار در داوطلبان متوقف کرده است.
تا امروز واکسن آسترازنکا در حال گذران فاز ۲/۳ در انگلیس، هند و فاز سه در برزیل، آفریقای جنوبی و ۶۰ مکان مختلف در آمریکا بوده است. کمپانی آسترازنکا قصد داشت از ۳۰ هزار داوطلب برای آزمایش واکسن ثبت نام به عمل بیاورد. این کمپانی یکی از سه کمپانی اصلی است که در آمریکا بر روی واکسن کرونا مطالعه می‌کند و در مراحل آخر آزمایش بالینی به سر می‌برد.
خبر توقف مرحله آزمایش که ابتدا توسط «استیت نیوز» منتشر شد به دیگر شرکت‌های توسعه دهنده واکسن اجازه می‌دهد تا با آرامش بیشتری به بازبینی وضعیت تحقیقات بپردازند. نیویورک تایمز نوشته این فرآیند معلوم نیست چقدر طول بکشد.
در بیانیه کمپانی آسترازنکا آمده: این توقف یک اقدام روتین در فرآیند توسعه واکسن است و هر زمانی که به طور بالقوه یک نوع بیماری در یکی از آزمایش شوندگان رخ دهد، فرآیند برای یافتن دلایل آن متوقف می‌شود تا از یکپارچه بودن فرآیند آزمایش‌ها مطمئن شویم.
خبر توقف آزمایشات آسترازنکا روزی اعلام شد که هشت دارو ساز دیگر وعده داده‌اند که تا زمانی که از امنیت و کارآمدی واکسن اطمینان نداشته باشند آن را وارد بازار نخواهند کرد. ترامپ بار‌ها مدعی شده تا قبل از انتخابات سوم نوامبر واکسیناسیون عمومی را از سر خواهد گرفت. همین مساله باعث ایجاد ترسی درجامعه آمریکا شده که شاید به دلیل رقایت‌های سیاسی، واکسنی که از نظر علمی تایید نشده روانه بازار شود.
کمپانی‌ها احتمال اعطای مجوز استفاده اضطراری از واکسن‌هایشان را رد نکرده‌اند، اما قول داده‌اند که واکسن بالقوه نهایی آنها بیشترین کیفیت و کارآمدی را داشته باشد. به گزارش نیویورک تایمز اینکه آسترازنکا مراحل آزمایش واکسن را متوقف کرده نشان می‌دهد این فرآیند آنگونه که باید کارآمد بوده است.
مرحله آزمایش وسیعی که آسترازنکا آغاز کرده بود در واقع مرحله نظارت بود. به گفته این کمپانی داوطلبان بعضا ناگهان مریض می‌شوند و این بیماری‌ها باید به طور مستقل بررسی شود تا دلایل آن مشخص شود.
کمپانی آسترازنکا همچنین گفته: کار‌ها برای تسریع بازبینی این موارد برای کاهش هرگونه تاثیر جانبی بالقوه در مراحل آزمایش آغاز شده است. این کار را برای حفظ جان داوطلبان و ارائه بالاترین استاندارد در این مراحل آزمایش انجام می‌دهیم.
یکی از افراد آگاه به فرآیند آزمایش‌های آسترازنکا به نیویورک تایمز گفته: داوطلبی دچار بیماری شده در فاز ۲/۳ آزمایش بوده و در انگلیس ساکن بوده است. این فرد دچار نوعی سندرم التهاب نخاع به نام میلیت عرضی است که اغلب در عفونت‌های ویروسی ایجاد می‌شود. با این حال هنوز معلوم نیست این بیماری او با واکسن آسترازنکا ارتباط مستقیم داشته یا نه.
آسترازنکا از بیان ذکر محل زندگی داوطلب بیمار خودداری کرده و حتی ابتلای او به بیماری میلیت عرضی را هم تایید نکرده است. این کمپانی به نیویورک تایمز گفته: این اتفاق در حال بررسی در یک کمیته مستقل است و برای هرگونه نتیجه‌گیری زود است.