تکمیل بیش از ۱۳۰۰ کیلومتر خط ریلی در سال ۹۶

تکمیل بیش از ۱۳۰۰ کیلومتر خط ریلی در سال ۹۶

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری و رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی پروژه های اولویت دار این ستاد در سال ۹۶ را مشخص کرد.

 

86340998_98252100eaaef

به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از ایسنا، پس از آنکه در سال گذشته با هماهنگی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، وزارت راه و شهرسازی توانست بودجه لازم برای چند پروژه مهم ریلی را به دست بیاورد و در این زمینه خط آهن را به همدان رسانده و در برنامه ریزی چند ماهه شبکه ریلی را به کرمانشاه، ارومیه، رشت و همچنین خط دوم تبریز متصل کند، معاون اول رئیس جمهوری در ابلاغیه ای سیاست های جدید این حوزه را معلوم کرد. طبق اعلامپایگاه اطلاع رسانی دولت در سال ۹۶، حوزه زیرساخت های راهی با هفت محور کلان تعریف شده اند.
نخستین و مهم ترین بخشی از این برنامه تکمیل و بهره برداری از ۵۱۶ کیلومتر خط راه آهن در کریدورهای شمالی ـ جنوبی و شرقی ـ غربی خواهد بود. در کنار آن تکمیل و بهره برداری ۸۰۰ کیلومتر خط راه آهن دوم و سوم در این کریدورها نیز در دستور کار خواهد بود.
بر این اساس به نظر می رسد با تصویب رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی می توان انتظار داشت بخش قابل توجهی از خطوط ریلی باقیمانده و نیمه تمام در ماه های آینده به پایان برسد و حتی پیشرفت قابل توجهی نیز در دیگر پروژه ها صورت گیرد.
همچنین راه اندازی خطوط آهن دوم و سوم می تواند زیرساخت های ریلی ایران را به سمتی حرکت کند که در آن ریل را از مزیت نسبی بالاتری در قیاس با دیگر شیوه های ریلی بهره مند کند. اولویت های سوم و چهارم پروژه های راهی در سال ۹۶ به حوزه آزادراه ها و بزرگراه ها اختصاص پیدا می کند. بر این اساس جهانگیری مصوب کرده که در سال جاری ۲۳۷ کیلومتر آزادراه جدید در کریدورهای شمالی ـ جنوبی و شرقی ـ …