تکمیل خط ریلی باکو ـ آستارا ـ قزوین ـ رشت تا ۲۰۲۰

تکمیل خط ریلی باکو ـ آستارا ـ قزوین ـ رشت تا ۲۰۲۰

علی رغم اقدامات صورت گرفته از سوی دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان برای اتصال خطوط ریلی دو کشور به نظر می رسد این اقدام تا پیش از سال ۲۰۲۰ تکمیل نخواهد شد.

images
به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از خبرگزاری فارس طی سال های گذشته تهران و باکو توافق کرده اند تا در قالب اتصال حمل ونقل کریدور شمال به جنوب راه آهن خود را به یکدیگر متصل کنند. با هدف اجرای این توافق ایران متعهد شد که خطوط ریلی خود را در شبکه شمالی کشور توسعه داده و به مرز جمهوری آذربایجان برساند. این خط ریلی شامل مسیر ریلی قزوین – رشت به طول ۱۶۲ کیلومتر و رشت – آستارا به طول ۱۷۵ کیلومتر می شود.
هم اکنون جمهوری آذربایجان پروژه رساندن شبکه خط ریلی خود را به مرز ایران و شهر آستارا آغاز کرده و این اقدام در شرف اتمام است و پیش بینی می شود، بهره برداری از این خط ریلی طی سه ماه آینده انجام شود. از سوی دیگر ایران هم ساخت خط ریلی قزوین – رشت را آغاز کرده و پیش بینی می شود طی سال آینده این اقدام به پایان برسد.
نورالله بیرانوند مشاور مالی و سرمایه گذاری خارجی مدیرعامل راه آهن ایران در مصاحبه ای با خبرگزاری ترند جمهوری آذربایجان تأکید کرد: آذربایجان متعهد شده است که تأمین مالی ساخت خط ریلی رشت – آستارا را بر عهده بگیرد و در حال حاضر مذاکراتی در این زمینه بین دو کشور در حال انجام است.
پیشتر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران از توافق این کشور برای ارائه خط اعتباری ۵۰۰ میلیون دلاری برای تأمین مالی پروژه راه آهن رشت – آستارا خبر داده بود.
وی تأکید کرد: بر اساس پیش بینی ها خط راه آهن رشت – آستارا به ۹۰۰ میلیون تا یک میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز خواهد داشت که ۵۰۰۰ میلیون دلار آن از طریق دریافت …