جاده ییلاقی ویسرود به دیَر ترمیم و بهسازی می‌شود | حفط منابع طبیعی یک اولویت است فرماندار شفت خبر داد:

جاده ییلاقی ویسرود به دیَر ترمیم و بهسازی می‌شود | حفط منابع طبیعی یک اولویت است

به گزارش رشت۲۰-محمدرضا محسنی فرماندار شفت، حجت الاسلام افتخاری نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی، محسن یوسف پور مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان، ماکان پدرام مدیرکل راه و شهرسازی این استان و حجت الاسلام هاشمی امام جمعه شفت با همراهی مسئولین دستگاه های مربوطه شهرستانی و معتمدین محلی برای دومین بار در ۲ سال اخیر از جاده ییلاقی ویسرود به دیَر و اسلار بازدید میدانی نموده و از نزدیک با دامداران و ساکنان این مناطق گفتگو کردند.

این جاده ییلاقی راهی محلی است که ییلاقات شهرستان شفت و رودبار را به یکدیگر متصل می کند و نقش موثری در رونق تولید و اقتصاد این مناطق ایفاد می کند و بهسازی و تعریض آن یکی از مطالبات دیرین مردم به ویژه دامداران است.

در سال ۱۳۹۶ پس از بازدید مسوولین با هم اندیشی و کمک های مردمی ۱۵کیلومتر از مسیر مذکور زهکشی شد تا باران های سیل آسای بالادست و آب های سطحی نتواند به سرعت سبب تخریب جاده ییلاقی شود اما با وجود تلاش های انجام شده و شن ریزی و تسطیح مسیر هنوز بخش هایی از آن نیازمند تعریض است تا حداقل ایمنی برای عبور و مرور دامداران حاصل شود.

فرماندار شفت در نشستی که در خانه یکی از دامداران منطقه ییلاقی دیَر برگزار شد به تشریح اقدامات انجام شده در دوسال اخیر و همچنین تببین موانع و راهکار های قانونی برای تعریض و ساخت جاده های ییلاقی پرداخت و دستور داد برای پیگیری مشکلات جاده ییلاقی ویسرود به دیَر کمیته ای ۳ نفره از معتمدین محلی با همکاری بخشداری احمدسرگوراب تشکیل شود.

محسنی با بیان اینکه قبل از هرگونه عملیات عمرانی باید نقشه و مشخصات پروژه تدوین و روند قانونی آن طی شود افزود: حفط منابع طبیعی یک اولویت است و باید همواره در سرلوحه امور قرار گیرد.

وی به مسیر ابتدایی ویسرود به دیَر اشاره و اذعان داشت: بخشی از زمین های حاشیه این مسیر متعلق به اشخاص است و لازم است مردم رضایتمندی خود را برای تعریض اعلام نمایند.

فرماندار شفت با اشاره به اینکه در سال ۹۸ برای کد دار شدن پروژه بهسازی و ترمیم راه ییلاقی ویسرود به دیَر ۸۰ میلیون تومان پیش بینی شده است افزود: اگر مجوز این جاده ییلاقی در مسیر جنگلی صادر شود در تامین امنیت آن برای پیشگیری از قاچاق چوب تشریک مساعی لازم معمول خواهد شد.

وی به مشکلات دامداران در خصوص تعمیر و ساخت واحدهای اسکان نیز اشاره و افزود: با هماهنگی انجام شده دامداران با ارایه مستندات می توانند برای دریافت مجوزهای مربوطه به اداره کل منابع طبیعی استان مراجعه کنند.

محسنی با بیان اینکه به زودی کارشناسان سازمان امور عشایر ایران به صورت پایلوت از مسیر ییلاقی ویسرود به دییر بازدید میدانی می نمایند، افرود: مشکلات دامدران بایستی رصد و برای حل آن راهکار ارایه گردد.

وی ایجاد بسترهای لازم برای ارتباط تلفنی دامداران با دیگر مناطق را ضروری دانست و اذعان داشت: کارشنان فناوری ارتباطات در طول مسیر ویسرود به دیَر نقاط فاقد پوشش آنتن دهی تلفن همراه را ثبت نموده اند و با توجه به اینکه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آمادگی واگذاری زمین را دارد باید اقدامات لازم معمول گردد.

فرماندار شفت در بخش پایانی خود نیز بر اجرای طرح های مرتع داری در ییلاقات تاکید نمود.