جریمه ماسک نزدن چقدر است؟!

جریمه ماسک نزدن چقدر است؟!

به گزارش رشت ۲۰، تقریباً می‌توان گفت همه کشور‌ها قوانینی را برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی تعیین کرده‌اند که در میان آن‌ها برخی ماسک‌زدن را اجباری کرده و برخی برای رعایت نکردن این قانون، جریمه‌های نقدی و غیرنقدی تعیین کرده‌ اند.

برخی از جریمه‌های سنگینی که در کشور‌های مختلف برای افراد نقض‌کننده پروتکل‌های بهداشتی همچون استفاده نکردن از ماسک تعیین شده، به این شرح است:

آلمان

در بیشتر ایالت‌های آلمان همه افراد بالای ۶ سال باید در محله‌های مشخص شده ماسک زده و دهان و بینی شأن را بپوشانند؛ مجازات تعیین شده برای نقض‌کنندگان این قانون، از هشدار گرفته تا جریمه نقدی را شامل می‌شود.

برای نمونه ایالت بایرن برای کسانی که به تکرار از این تدابیر تخطی کنند و در مراکز عمومی مانند مغازه‌ها ماسک نزنند، جریمه نقدی ۱۵۰ یورویی و برای تکرار آن تا ۳۰۰ یورو تعیین کرده است. این ایالت برای مراکزی که برای کارگران خود ماسک تهیه نکنند نیز تا ۵۰۰۰ یورو جریمه نقدی تعیین کرده است.

این جریمه‌ها در ایالت مکلنبورگ فورپومرن ۲۵ یورو و در ایالت هسن ۵۰ یورو است، اما در دیگر ایالت‌ها هنوز مجازات یا جریمه‌ای تعیین نشده است و امیدوارند که مردم خود نسبت به رعایت قوانین اقدام کنند، اما چنانچه تدابیر توسط شهروندان رعایت نشود مجازات سنگینی در انتظار آنان خواهد بود.

بلژیک

در شهر «بروکسل» بلژیک دولت برای افرادی که در وسایل نقلیه از استفاده از ماسک خودداری می‌کنند، مبلغی معادل ۲۵۰ یورو جریمه در نظر گرفته؛ البته این قانون در بلژیک برای همه افراد ۱۲ سال به بالا اجباری است.

ایتالیا

دولت ایتالیا از ۶۰ میلیون جمعیت خود خواسته، تا جایی که امکان دارد در خانه بمانند. نخست بخش شمالی کشور و شهر‌های بزرگی همچون میلان قرنطینه و برگزاری همه رویداد‌های فرهنگی و اقتصادی لغو شد؛ از ورزشگاه و سینما گرفته تا بار و رستوران؛ اما این محدودیت خروج به سراسر کشور گسترش یافت. حالا هر ایتالیایی فقط برای کار ضروری حق دارد پایش را از خانه بیرون بگذارد و اگر نتواند دلیل موجهی برای خروج به مأموران نظارت شهری ارائه کند ۲۰۶ یورو جریمه می‌شود.

فرانسه

پیامد‌های کرونا در فرانسه سبب شد تا امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه اعلام کند، کشورش در «جنگ» است؛ «ما نه با یک ارتش یا ملت دیگر بلکه با دشمنی نامرئی و لمس‌نشدنی می‌جنگیم که در حال پیشروی است.» از سوی دیگر فرانسه ۱۰۰ هزار افسر پلیس را روانهٔ شهرهایش کرده تا نگذارد مردم به راحتی بیرون بیایند و با هم تماس داشته باشند.

فرانسوی‌ها برای خروج از منزل باید گواهی خاصی را پر کنند که دلیل موجه خروج‌شان در آن قید شده باشد. وزیر کشور کابینهٔ ماکرون، برای شکستن قرنطینهٔ خانگی، نزدن ماسک و خروج از خانه بدون دلیل موجه، تا ۱۳۵ یورو جریمه تعیین کرده است.