جشنواره «من مراقب آبم» در پارک شهر رشت آبفای گیلان برگزار کرد؛

جشنواره «من مراقب آبم» در پارک شهر رشت

به گزارش رشت۲۰ ؛ جشنواره بزرگ «من مراقب آبم» با هدف آموزش مدیریت مصرف در راستای سازگاری با کم آبی با همکاری شرکت آب و فاضلاب استان گیلان و موسسه زیست محیطی سبزکاران بالان و حضور جمعی از اعضاء شورای شهر رشت در محوطه عمارت کلاه فرهنگی پارک شهر برگزار شد.

Water Abfa 300x225 - جشنواره «من مراقب آبم» در پارک شهر رشت

سید محسن حسینی رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان گیلان در این جشن ضمن تشکر از حضور و استقبال مردم در سخنانی گفت: برگزاری این جشن و کمپین «من مراقب آبم» به منظور همراهی و مشارکت شهروندان در امر مدیریت مصرف و توجه ویژه به اهمیت آب است.

مدیرعامل آبفای گیلان آب را یک نیاز بسیار مهم برای ادامه حیات انسان ها دانست و افزود: زندگی بدون آب امکانپذیر نیست و علم و دانش بشر علیرغم تمام پشرفت هایی که داشته تاکنون موفق به دستیابی به دانش تولید آب نشده است.

وی در ادامه افزود: روش هایی برای تبدیل آب شور به آب شیرین ابداع شده اما تاکنون حتی یک قطره آب نیز تولید نشده است و باید بدانیم که از مجموع تمام آب های موجود در سطح زمین تنها ۲.۵٪ آن آب شیرین و قابل استفاده است که بخش عظیمی از آن در یخ های قطبی و تنها بخش کوچکی در رودخانه ها و منابع زیرزمینی و قابل استفاده انسان هاست.

مدیرعامل شرکت آبفای گیلان در ادامه به افزایش مصرف در سالیان اخیر به دلیل افزایش جمعیت، افزایش سطح بهداشت و تولیدات صنعتی اشاره و تشریح کرد: در کنار این افزایش مصرف، با کاهش بارش ها به دلیل گرم شدن زمین مواجه هستیم.

وی همچنین یادآور شد: به همین دلیل برای مقابله با این مساله باید روش هایی را برای مدیریت مصرف آب و سازگاری با کم آبی در نظر بگیریم و مهم ترین دغدغه و اولویت ما مدیریت تقاضا و فرهنگ‌سازی در مصرف آب است.

مهندس حسینی در ادامه سخنان خود به مدیریت مصرف آب و مصرف بهینه اشاره و خاطرنشان کرد: هدف ما کم مصرف کردن نیست چرا که باید نیاز های اساسی شهروندان برطرف شود تا به سلامتی و بهداشت مردم لطمه وارد نشود و با آموزش مصرف صحیح از هدررفت آب جلوگیری کنیم.

مدیرعامل آبفای گیلان خاطرنشان کرد: معتقدیم هیچ کاری بدون مشارکت و همکاری مردم و سازمان های مردم نهاد امکان پذیر نیست و باید مسائل و مشکلات پیش رو را با مردم در میان بگذاریم و در کنار هم مراقب آب باشیم.

در بخش دیگر این جشنواره حجت جذب عضو شورای شهر و رییس شورای شهرستان رشت در سخنانی گفت: باید بپذیریم که در آینده بسیار نزدیک با بحران آب مواجه هستیم و جنگ آینده در دنیا جنگ «آب» خواهد بود.

وی افزود: در ۱۰ سال گذشته میزان بارش ها در کشور به طور محسوس و قابل ملاحظه ای کاهش یافته و اگر مصرف آب را مدیریت نکنیم قطعا دچار بحران و مشکل خواهیم شد.

عضو شورای شهر رشت در ادامه بیان داشت: باید همه مردم در موضوع آب اطلاعات کافی داشته باشند و از طریق رسانه ها و سمن های مردم نهاد بهترین آموزش ها را به مردم ارائه کنیم و با جلب مشارکت مردم، چالش آیندگان را از بحران بزرگ در مساله آب مرتفع نمائیم.

سپس عاقل منش رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر با تأکید بر اهمیت مدیریت مصرف تصریح کرد: بهینه سازی مصرف آب باید از خودمان شروع شود و برای ترویج این فرهنگ همه باید مشارکت داشته باشند و از این سرمایه ملی حفاظت نمایند.

وی حفاظت از منابع آبی را یک وظیفه همگانی دانست و افزود: باید هم پیمان شویم و درست مصرف کنیم و روشهای مصرف درست را به دیگران نیز بیاموزیم و این جشنواره گام آغازین برای دستیابی به یک هدف مشترک و آن پرهیز از مصرف بی رویه آب است.

گفتنی است در حاشیه این جشنواره غرفه هایی با موضوعات تخصصی و آموزشی مرتبط با منابع آبی در دسترس، نحوه مصرف آب، نقاشی کودکان با موضوع آب و همچنین آشنایی مردم با سامانه ۱۲۲ شرکت آب و فاضلاب گیلان با مشارکت موسسه زیست محیطی سبزکاران بالان دایر شد.