جلسه علني شوراي اسلامي شهر رشت به تشنج کشيده شد

جلسه امروز شوراي شهر رشت طبق روال جلسات گذشته درگيري‌هاي لفظي اميرحسين علوي و رضا رسولي ادامه داشت و يکي از اعضاء در اعتراض به تکرار اين اتفاقات جلسه را ترک و وضعيت شوراي شهر را با مهد کودک مقايسه کرد.

Photo
به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از تسنيم، اميرحسين علوي عصر امروز در هفدهمين جلسه شوراي اسلامي شهر رشت با بيان اينکه بودجه شهرداري‌هاي کلانشهرهاي ديگر را نمي‌توان با شهر رشت مقايسه کرد اظهار داشت: ما بايد در مقايسه‌هايمان داشته‌ها را در نظر بگيريم.
رئيس شوراي اسلامي شهر رشت با انتقاد از عدم تحقق کامل بودجه سال ۹۶ خاطرنشان کرد: ما به شهردار رشت اعتماد داريم اما نمي‌توانيم اختيار تمام املاک و دارايي‌هاي شهرداري را در اختيار شهردار قرار دهيم.
علوي با بيان اينکه بسياري از املاک شهرداري رشت از ابتداي انقلاب تاکنون هنوز مشکل سند دارند عنوان داشت: اين املاک در حال حاضر در تصرف شهرداري است و قطعاً تملک آن نيز براي شهرداري است.
رئيس شوراي اسلامي شهر رشت با اشاره به اينکه شهردار رشت تاکنون مذاکراتي را براي جذب سرمايه‌گذار در رشت انجام داده است ابراز داشت: شوراي اسلامي شهر رشت از جزئيات تمام اين مذاکرات باخبر نيست.
علوي با بيان اينکه پروژه‌اي به مبلغ هزار ميليارد تومان براي سرمايه‌گذاري در تالاب عينک پيشنهاد شده است خاطرنشان کرد: وجود مصوبه شورا براي اجراي طرح‌هاي اقتصادي و سرمايه‌گذاري باعث اعتماد بيشتر سرمايه‌گذاران مي‌شود.
محمدحسن عليپور نيز در اين جلسه با اشاره انتصابات اخير شهرداري رشت و برگزاري نشست سازمان‌هاي مردم‌نهاد جهت ارائه پيشنهاداتشان در انتخاب مديران اظهار داشت: انتظار مي‌رود تا شهردار رشت صرفاً بر اساس شايسته سالاري و فارغ از بحث‌هاي سياسي مديران را انتخاب کند.
اين عضو شوراي اسلامي شهر رشت با اشاره به جايگاه سازمان‌هاي مردم‌نهاد در جامعه اعلام کرد: سازمان‌هاي مردم‌نهاد و سمن‌ها از بطن جامعه و مردم برآمده‌اند و قطعاً مشورت با آنان مي‌تواند تاثيرات مثبتي در مديريت شهري داشته باشد.
وي با انتقاد از عدم ورود سرمايه‌گذار مناسب به شهر رشت عنوان داشت: ما همواره فقط شعار جذب سرمايه‌گذار مناسب را داده‌ايم اما در واقعيت با لابي‌کردن و بازي‌هاي پشت‌پرده افراد مورد نظر را به‌عنوان سرمايه‌گذار معرفي مي‌کنيم.
احمد رمضانپور نرگسي نيز در اين جلسه با اشاره به بودجه سال ۹۶ خاطرنشان کرد: کل بودجه سال ۹۶، ۹۰۰ ميليارد تومان است که ۳۶۶ ميليارد به کدهاي درآمدي ۵ منطقه تخصيص داده شده است.
عضو شوراي اسلامي شهر رشت با اعلام اينکه ۱۰۰ ميليارد تومان از درآمدهاي شهرداري براي پروژه زيتون بود که رسيدن به اين مقدار بعيد است گفت: در بودجه سال ۹۶، ۱۰۰ ميليارد تومان از محل ارزش افزوده پيش بيني درآمد شده است.
رمضانپور نرگسي با تاکيد بر اينکه يکي از راه‌هاي جلب اعتماد مردم شفافيت در رفتار است اعلام کرد: شهردار و مديريت شهري بايد در يک ساختمان شيشه‌اي بنشيند و روش هزينه کردن آن‌ها مشخص باشد.
وي با بيان اينکه بعضي‌ها فکر مي‌کنند رسانه ابزاري براي باج گرفتن و تعرض به افراد است تا با اين وسيله باج‌گيري کنند افزود: متاسفانه شاهد هستيم که اگر يک نفر خواسته‌اش برآورده نشود اقدام به پوشش غيرواقعي خبرها مي‌کند.
عضو شوراي اسلامي شهر خود را نوکر مردم دانست و اظهار داشت: من اگر اراده کنم مي‌توانم بزرگان شهر را ببينم و انتظار دارم رسانه‌ها پاسخ ياوه‌گويي‌ها را بدهند و جلوي افرادي را که از رسانه‌ها استفاده ابزاري مي‌کنند بگيرند.
وي با بيان اينکه بايد از پروژه‌هاي مربوط به حوزه زيرساختي حمايت کرد گفت: متاسفانه رشت از مولفه‌هاي مناسب زيرساختي برخوردار نيست و ما هرچقدر اختيارات مالي شهردار را در امور سرمايه‌گذاري بالاتر ببريم براي شهر بهتر است.
رمضانپور نرگسي با تاکيد بر اينکه نبايد بگذاريم تصميم‌گيري‌هاي شورا رنگ و بوي سياسي پيدا کند خاطرنشان کرد: ما شهرداري را انتخاب کرديم که مورد اعتماد ما است و لازم است اختيار لازم را به او بدهيم.
رضا رسولي نيز در اين جلسه با اشاره به مباحث مطرح شده پيرامون تصويب آئين‌نامه امور سرمايه‌گذاري مشارکت‌هاي شهرداري رشت عنوان داشت: شهرداري شهرهايي مانند اصفهان و کرج به ميزان ۵۰ ميليارد تومان به شهردار اختيار دادند.
اين عضو شوراي اسلامي شهر رشت با بيان اينکه ترکيب شوراي پنجم نسبت به شوراي چهارم بسيار متفاوت است تصريح کرد: من احساس مي‌کنم نوع دموکراسي موجود در شوراي‌هاي چهارم و پنجم با يکديگر تفاوت دارد.
رسولي با اعلام اينکه در گذشته هر طرحي که وارد شورا مي‌شد با وسواس اعضاي شورا مواجه بود افزود: ما در حال حاضر فقط ۸۰۰ ميليون تومان به شهردار اختيار داده‌ايم و من فکر مي‌کنم اين عدد براي شهر تحقير آميز است.
حجت جذب نيز در اين جلسه با بيان اينکه نبايد نظارت شوراي شهر بر تصميمات شهرداري کمرنگ شده و يا از بين برود ابراز داشت: پيشنهاد مي‌کنم با تاييد دو سوم اعضاي شورا طرح‌هاي سرمايه‌گذاري انجام شود تا سرعت تصويب طرح‌ها افزايش پيدا کند.
وي با بيان اينکه نظارت کردن بر کارهاي شهردار و شهرداري نشان از بي‌اعتمادي ما به شهردار نيست گفت: نظارت کردن بر امور شهرداري کاملاً متفاوت است با اينکه ما به شهردار منتخب خودمان اعتماد نداشته باشيم.
اسماعيل حاجي‌پور نيز در اين جلسه با بيان اينکه ارائه اختيار ۸۰۰ ميليون تومان به شهردار در حوزه سرمايه‌گذاري تحقير آميز است اظهار داشت: با کساني که شهردار را آورده‌اند و به او اعتماد ندارند نمي‌توان کار کرد.
عضو شوراي اسلامي شهر رشت با بيان اينکه وارد کردن سرمايه‌گذاران به رشت لازمه توسعه شهر است خاطرنشان کرد: با عوارض دريافتي شهرداري نمي‌توان شهر را مديريت کرد.
حاجي‌پور با اشاره به اينکه اصالت شوراي اسلامي شهر، نظارت کردن است ابراز داشت: شوراي شهر رشت توانمند است و اگر بگويد نمي‌تواند بر شهرداري نظارت کند خودش را تخريب کرده است.
محمدحسن عاقل‌منش نيز در اين جلسه با اشاره به سقف اختياراتي که براي جذب سرمايه‌گذار بايد در اختيار شهردار قرار داد تصريح کرد: به نظرم بايد تا سقف ۲۰ ميليارد تومان به شهردار اختيار داد.
حامد عبداللهي نيز در اين جلسه با اشاره به تخصيص ۱۰۰ ميليارد تومان در بودجه سال ۹۶ براي فروش املاک شهرداري گفت: اگر درست بررسي کنيم مي‌بينم کل املاک شهرداري رشت که قابل انتقال و سرمايه‌گذاري است حدود ۵۲ ميليارد است.
عضو شوراي اسلامي شهر رشت با بيان اينکه بايد مکانيزم لازم جهت نظارت بر فعاليت‌هاي شهردار وجود داشته باشد خاطرنشان کرد: وجود مصوبه براي ارائه املاک، هم نشان از پشتوانه شهردار دارد و هم به ما کمک مي‌کند تا پاسخگوي اعتماد مردم باشيم.
عبداللهي با اعلام اينکه تمام پروژه‌هاي سرمايه‌گذاري شهرداري رشت تاکنون ناموفق بوده است ابراز داشت: پروژه مرکز خريد گلسار و پروژه زيتون مثالي از پروژه‌هاي ناموفق است.
فاطمه شيرزاد نيز در اين جلسه با بيان اينکه شوراي شهر بايد در جريان جلسات و مباحث شهر رشت باشد گفت: تاکنون جلساتي پيرامون جذب سرمايه‌گذار در دفتر شهردار برگزار شده که بخشي را شوراي شهر در جريان است و بخشي را در جريان نيست.
به گزارش تسنيم، آئين‌نامه امور سرمايه گذاري و مشارکت‌هاي شهرداري رشت پس از اصلاحات طولاني به تصويب رسيد.
در اين جلسه طبق روال جلسات گذشته درگيري‌هاي لفظي اميرحسين علوي و رضا رسولي ادامه داشت و حامد عبداللهي در اعتراض به تکرار اين اتفاقات جلسه را ترک و وضعيت شوراي شهر را با مهدکودک مقايسه کرد.
درگيري لفظي علوي و رسولي با واکنش ساير اعضاي شوراي اسلامي شهر رشت نيز مواجه شد و حجت جذب اعلام کرد در صورت ادامه داشتن اين روند در جلسات شورا شرکت نمي‌کند.