جمعیت سالمند کشور، نشان از بهبود وضعیت کلی جامعه ایران است رئیس اداره سلامت وزارت بهداشت:

جمعیت سالمند کشور، نشان از بهبود وضعیت کلی جامعه ایران است

رئیس اداره سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سالمندی جمعیت را یک موفقیت دانست و آن را نشان از بهبود وضعیت کلی جامعه و افزایش امید به زندگی عنوان کرد.

82302632 71161859 - جمعیت سالمند کشور، نشان از بهبود وضعیت کلی جامعه ایران است

به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از ایرنا، مهین السادات عظیمی روز پنجشنبه در اولین همایش ملی سالمندی در سالن دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان در رشت افزود: هرجا صحبت از جمعیت سالمند می شود، به صورت یک مشکل و معضل مطرح می گردد و تمام نشانه ها به سمت وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی است که چه کاری کرده که ما دچار جمیعت سالخورده شده ایم.
وی با بیان این که داشتن جمعیت سالمند را بایستی یک موفقیت بدانیم، اظهار کرد: جمعیت سالمند کشورمان، نشان از بهبود وضعیت کلی جامعه و افزایش امید به زندگی است.
عظیمی با بیان اینکه بر اساس سرشماری سال ۹۰ میانگین افزایش امید به زندگی در کشور ۷۴ سال است، تصریح کرد: پیش بینی می شود که در سرشماری سال ۹۵ ، این میزان از امید به زندگی افزایش یابد.
وی خاطر نشان کرد: پیش بینی می شود که در ۱۴ سال دیگر نیز جمعیت سالمندی ایران به ۱۴ درصد و در ۳۴ سال دیگر به ۳۱ درصد برسد به طوری که از هر سه نفر، یک سالمند خواهیم داشت.
رئیس اداره سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه بر اساس پیش بینی جمعیت سالمندی دنیا ۲۱ درصد و آسیا ۲۴ درصد خواهد شد، افزود: بر اساس این پیش بینی، جمعیت سالمندی کشورمان از میانگین دنیا بالاتر خواهد بود.
وی اظهار کرد: در سالمندی جمعیت، بایستی دو واقعیت را بپذیریم؛ اول اینکه این سالخوردگی تنها مربوط به کشور ما نیست و دیگر اینکه در تاریخ بشر زمانی را خواهیم داشت که درصد سالمندی ما رو به پایین باشد.
وی با تاکید بر ضرورت برنامه ریزی آینده نگر برای سالمندان اضافه کرد: در آینده با سالمندان ۸۰ سال و بالاتر مواجه خواهیم داشت بنابراین برنامه ریزی در این رابطه بایستی مورد توجه قرار گیرد.
عظیمی ارتقاء کیفیت زندگی و حفظ استقلال را هدف در سالمندی دانست و یادآور شد: ما به دنبال سالمندی فعال هستیم.
اولین همایش دو روزه سالمندی محمدرضا حکیم زاده ( نیکوکار گیلانی) با محوریت توانبخشی و فیزیوتراپی امروز (پنجشنبه) در دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان در رشت گشایش یافت.
توجه به اقدامات پیشگیری و درمانی توانبخشی و فیزیوتراپی، تبیین ضرورت تاسیس دانشکده توانبخشی در گیلان و معرفی بیشتر رشته های توانبخشی به مسئولان استانی و دانشگاهی از اهداف برگزاری این همایش است.
حدود ۳۰۰ مقاله از پژوهشگران بهداشت و درمان کشور در محورهای همایش شامل توانبخشی اختلالات عصبی در سالمندی، توانبخشی عضلانی اسکلتی در سالمندی، توانبخشی پیشگیری در سالمندی ، اصلاح ساختاری در سالمندی و مناسب سازی محیطی در سالمندی ارسال شده که یکصد و ۱۰ مقاله در مدت برگزاری این همایش ارائه می شود.
دانشگاه علوم پزشکی گیلان در سال ۹۵ در رشته فیزیوتراپی دانشجو جذب کرد.