جنگل‌های گیلان طعمه شعله‌های آتش بی‌مسئولیتی/ وجود یک بالگرد آب‌پاش دغدغه همیشگی برای حفاظت از جنگل

جنگل‌های گیلان طعمه شعله‌های آتش بی‌مسئولیتی/ وجود یک بالگرد آب‌پاش دغدغه همیشگی برای حفاظت از جنگل

وزش باد گرم آن‌ هم در فصل پاییز که خار و خاشاک سطح جنگل را پوشانده در سال‌های گذشته یک قربانی مهم داشته؛ جنگل‌هایی که در شعله‌های آتش بی مسئولیتی به زغال تبدیل می‌شوند.

photo 2016 12 04 00 34 55 1024x1024 - جنگل‌های گیلان طعمه شعله‌های آتش بی‌مسئولیتی/ وجود یک بالگرد آب‌پاش دغدغه همیشگی برای حفاظت از جنگل

به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از گیل نگاه در این شرایط یک جرقه کوچک مانند ته سیگار روشن و یا ذغال برجای مانده از آتش روشن شده می‌تواند هکتارها جنگل پوشیده از درختان غول پیکر چند صد ساله را از بین ببرد.

بعد از یک دوره سرما و بارش برف و باران از روز جمعه گذشته، دمای هوا در برخی شهرهای گیلان افزایش داشته و شاهد وزش باد گرم هستیم.

این هوا بسیاری از گردشگران را به سوی گشت و گذار در جنگل و یا حاشیه آن می‌کشاند. از سوی دیگر با توجه به فصل هرس باغات چای برخی از باغداران هم اقدام به آتش زدن خار و خاشاک برجای مانده از هرس می‌کنند.

وجود یک بالگرد آب پاش دغدغه همیشگی برای حفاظت از جنگل

زارع آبان 747x498 - جنگل‌های گیلان طعمه شعله‌های آتش بی‌مسئولیتی/ وجود یک بالگرد آب‌پاش دغدغه همیشگی برای حفاظت از جنگل

داوود زارع  مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان در گفتگو با گیل نگاه می‌گوید: با توجه به بررسی‌های میدانی و ماهواره‌ای شروع آتش سوزی در طارم سرای لنگرود بوده است.

او با اشاره به آتش سوزی دیگری که در شهرستان لاهیجان رخ داده است افزود: بیشترین عرصه آتش سوزی در مستثنیات افراد و در باغات چای رخ داده است.

زارع با اشاره به امکانات در اختیار منابع طبیعی گفت: در سال گذشته ۱۰ خودروی مجهز به لوازم اطفای حریق نیز به سازمان تعلق گرفت که به ۱۰  شهرستان جنگلی اختصاص داده شد.

البته به گفته زارع امکانات دیگری مانند کوله پشتی، کپسول آتش نشانی، بیل و چنگگ و آب پاش نیز شامل این افزایش امکانات بود. اما دغدغه همیشگی مسئولین حفاظت از جنگل وجود یک بالگرد آب پاش برای سرعت و دقت در عملیات اطفای حریق است.

مدیرکل منابع طبیعی با بیان اینکه منابع طبیعی گیلان بالگرد اختصاصی اطفای حریق ندارد می‌گوید: البته با هماهنگی‌های صورت گرفته، هلال احمر و وزارت دفاع این آمادگی را دارند که در صورت درخواست ما در زمان بحران و آتش سوزی وسیع بالگرد در اختیار منابع طبیعی قرار دهند.

زارع همچنین توصیه‌هایی نیز به باغداران و گردشگران طبیعت دوست داشت. او علل انسانی را  علل همه آتش سوزی‌های در این فصل از سال می‌داند و می‌گوید:  آتش سوزی با بی احتیاطی انسانی شروع می‌شود و عوامل طبیعی سبب افزایش آن می‌شوند.

او با اشاره به فصل هرس بوته‌های چای نیز می‌گوید: باغداران مخصوصاً کسانی که باغات آنها در حاشیه جنگل‌ها قرار دارند از آتش زدن خار و خاشاک بعد از هرس بوته‌ها خودداری کنند.

زارع همچنین افزود: شکارچیان و مسافرانی نیز که برای طبیعت گردی در جنگل حضور پیدا می‌کنند از روشن کردن آتش در فصل خزان که با باد گرم هم روبرو هستیم خودداری کنند.

مدیرکل منابع طبیعی همچنین از شهروندان خواست که در صورت مشاهده هرگونه آتش سوزی در عرصه جنگلی وضعیت را به شماره ۱۵۰۴ منابع طبیعی اطلاع دهند.

سوزی مزارع شرق گیلان 4 747x498 - جنگل‌های گیلان طعمه شعله‌های آتش بی‌مسئولیتی/ وجود یک بالگرد آب‌پاش دغدغه همیشگی برای حفاظت از جنگل