حذف کمک های بلاعوض به ۱۰ هزار هیئت ورزشی از آسیب تا چالش!

حذف کمک های بلاعوض به ۱۰ هزار هیئت ورزشی از آسیب تا چالش!

اختصاصی / به گزارش رشت۲۰، کاهش هیئت‌های استانی از ۱۳ هزار به ۳ هزار هیئت و ممنوعیت پرداخت بودجه به فدراسیون‌ها و هیئت‌های تابعه آن‌ها پیشنهاد‌هایی است که توسط مرکز پژوهش‌های مجلس طرح‌شده و هنوز مصوبه نهایی نگرفته است.

بر اساس این طرح لغو فعالیت ۱۰ هزار هیئت استانی پیشنهاد شده است و مهم‌تر اینکه پرداخت بودجه به آن‌ها و همچنین فدراسیون‌ها ممنوع اعلام شده است.

 

این لایحه در شرایطی مطرح‌شده است که ۶۸ درصد از بودجه کمیته ملی المپیک که معادل ۴۹ میلیارد تومان است و ۸۳ درصد بودجه وزارت ورزش یعنی معادل ۴۸۴ میلیارد تومان صرف «کمک‌های بلاعوض» می‌شود. بر این اساس در مجموع ۸۰ درصد از اعتبارات هزینه‌ای وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک و پارالمپیک که رقمی معادل ۵۵۵ میلیارد تومان را شامل می‌شود، ذیل کمک‌های بلاعوض قرار دارد. در گزارش ارائه‌شده ضمن اشاره به این ارقام تأکید شده که میانگین این نسبت برای کل کشور (اعتبار کمک‌های بلاعوض به‌کل اعتبارات هزینه‌ای) حدود ۲ درصد است.

 

بدیهی است که عمده هدف کمک‌های بلاعوض در ورزش هیئت‌های استانی‌اند که به تعداد بیش از ۱۳ هزار هیئت در کشور فعالیت دارند. در گزارش ارائه‌شده اما تأکید شده که ماهیت حقوقی این نهادها و ساختار سازمانی و مالی آن‌ها دارای ابهام است و به همین دلیل کاهش قابل‌توجه تعداد آن‌ها و بازتعریف جایگاه حقوقی و سازمانی آن‌ها جهت شفاف‌سازی، عملیاتی مالی و اجرایی و جلوگیری از هدر رفت منابع مالی کشور در صرفه‌جویی در هزینه‌ها بیش‌ازپیش ضرورت دارد.

 

از همین رو به نظر می‌رسد حذف کمک‌های بلاعوض مالی برخی از هیئت‌های استانی در رشته‌های کم فعالیت ورزشی سبب خواهد شد اقبال ویژه برخی افراد برای پر کردن رزومه‌های بی‌حساب‌وکتاب در این رشته‌ها کمتر شود، زیرا برخی افراد بدون هیچ آورده مالی سمت‌هایی را در دست می‌گیرند که هیچ سررشته و تخصصی در آن‌ها ندارند و تنها به‌واسطه ارتباطات سیاسی وارد کارزار می‌شوند.

 

از سوی دیگر این چالش نیز برای شهرداری‌ها و سایر سازمان‌های نیمه‌دولتی به وجود می‌آید که برخی هیئت‌های ورزشی رانتی و سیاسی با ایجاد فشار بر روی این سازمان‌ها که از جیب بیت‌المال ارتزاق می‌کنند بتوانند مبالغی که از فدراسیون‌های خود نمی‌توانند را به دست بیاورند و هیچ حساب‌وکتاب صحیحی بر روی آن وجود نداشته باشد. از همین رو به نظر می‌رسد باید نظارت بیشتری بر روی دریافتی‌های برخی هیئت‌های ورزشی پس‌ازاین وجود داشته باشد.