حرکت کارناوال‌ شادی جشنواره تئاتر شهروند در لاهیجان هنرمندان و دست اندرکاران همین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند، در اولین روز اجرای جشنواره، در خیابان های این شهر کارناوال شادی راه انداختند. 

حرکت کارناوال‌ شادی جشنواره تئاتر شهروند در لاهیجان

به گزارش رشت۲۰-هنرمندان شرکت کننده به اتفاق  جمعی از مسئولان شهرستان لاهیجان  و دست اندرکاران  در اولین روز برگزاری  جشنواره  تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان   ابتدا در  گلزار شهدای لاهیجان حضور یافتند  و به  قرائت فاتحه و گلباران مزار شهدا پرداختند  و سپس با راه انداختن کارناوال شادی در سطح خیابان های لاهیجان  بطور رسمی فعالیت این جشنواره  را آغاز کردند.

این گروه حرکت  دستجمعی  خود را  از خانه روستایی در باغ ملی لاهیجان به سمت   خیابان های امام خمینی ، شهید کریمی ، کاشف شرقی و خیابان انقلاب آغاز کردند و این مسیرها را  در قالب  کارناوال شادی طی کردند که مورد استقبال شهروندان لاهیجانی قرار گرفتند.

 

دبیر اجرایی دهمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان در حاشیه این کارناوال به خبرنگار ایرنا گفت: بعد از  ظهر امروز اجرای برنامه ها  به مدت سه روز در این شهر آغاز می شود که در هر روز حدود ۳۰ اجرا و در طول سه روز شاهد بیش از ۹۰ اجرا توسط هنرمندان   خواهیم بود.

 

محمد صادق حسنی با اشاره به انتخاب  پیمان شریعتی ، گلاب آدینه و حسین مسافرآستانه  به عنوان داوران این جشنواره  از حمایت همه مردم و شهروندان لاهیجانی از این جشنواره تشکر کرد و افزود: از همه مردم دعوت می کنم  برای تماشای اجراهای هنرمندان کشور در هشت نقطه شهر  شرکت کنند و آنان را مورد تشویق های خود قرار دهند.

 

دبیر شورای سیاست گذاری دهمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان نیز در این باره گفت: شرکت گروه های هنری ایرانی در جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان با موضوعات مختلف شهروندی در کنار هم  در طول سه روز  در شهر لاهیجان گام مهمی در  ترویج فرهنگ ، سوژه های اجتماعی و  شهروندی است .

 

جواد نجار تمیزکار افزود: این دومین سال است که کارناوال شادی در سطح خیابان های لاهیجان راه می افتد و  وقتی  مردم شور و نشاط هنرمندان را می بینند واکنش نشان می دهند و در روحیه شهروندان تاثیر مثبت دارد.

 

وی خاطرنشان کرد: کاروان شادی در خیابان ها که با سیاست ها و قوانین کشور و شرع  مغایرت نداشته باشند برای شور و نشاط و روحیه مردم لازم است و باید این نوع شادی ها را در جامعه ترویج دهیم .

 

تمیزکار اظهار داشت: امسال یک گروهی هنری از کشور عراق با نمایش به جای ماهی در جشنواره تئاتر خیابانی لاهیجان حضور پیدا کرده که این حضور می تواند مقدمه ای برای برگزاری بین المللی این جشنواره در سال آینده باشد.

 

۱۶۸اثر از ۲۵ استان و ۷۰شهرستان  کشور به دبیرخانه جشنواره ارسال شده که از این تعداد ۱۴۴ اثر در بخش مسابقه و ۲۴ اثر در بخش کودک به این جشنواره راه یافتند و پس از بررسی داوران بازبین ۱۴ کار در بخش مسابقه و پنج اثر هم در بخش کودک پذیرفته شدند.

 

تئاتر خیابانی شهروند یک رویداد مهم فرهنگی و هنری در گیلان محسوب می شود که همه ساله در شهر لاهیجان برگزار می شود و امسال دبیرخانه دائمی این جشنواره نیز در لاهیجان افتتاح شد.

 

لاهیجان در ۴۰ کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع است.