حمایت دولت روحانی از کاندیدای جبهه پایداری در انتخابات فدراسیون فوتبال؟!

حمایت دولت روحانی از کاندیدای جبهه پایداری در انتخابات فدراسیون فوتبال؟!

به گزارش رشت۲۰و به نقل از اصلاحات نیوز، انتخابات فدراسیون فوتبال پس از ماه ها بلاتکلیفی قرار است دهم اسفند برگزار شود اما در بین کاندیداها هیچ گزینه اصلاح طلب یا حداقل نزدیک به جریان اصلاحات و اعتدال دیده نمی شود. استدلال وزارت ورزش دولت روحانی این است که ما در انتخابات دخالت نمی کنیم و گزینه نداریم اما بررسی انتخابات های ماه های گذشته فدراسیون ها به خوبی نشان می دهد وزارت ورزش سلطانی فر برای تمامی رشته ها گزینه داشته و البته در بیشتر موارد بازنده انتخابات بوده اما نمی توان باور کرد وزیری که برای نیمکت تیم ملی فوتبال گزینه معرفی می کند گزینه ای برای ریاست فدراسیون فوتبال نداشته باشد.

%D9%81%D9%88%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D9%84 - حمایت دولت روحانی از کاندیدای جبهه پایداری در انتخابات فدراسیون فوتبال؟!

با وجود تکذیب ها وزارت ورزش در انتخابات حاضر است با یک گزینه نیابتی آن هم از تندترین جریان اصولگرا یعنی جبهه پایداری.
جمیع بررسی های و کارشناسی ها همچنین تلاش های گسترده سلطانی فر، صالحی امیری ، معاونان و مشاوران به اینجا رسیده که کیومرث هاشمی گزینه دولت اعتدال در انتخابات فدراسیون فوتبال شود ، مجری سیاست های محمد علی آبادی و یکی از مدیران میانی محبوب احمدی نژاد که البته در میانه راه اداره کمیته المپیک چرخشی هم به سوی کمپین انتخاباتی رئیسی داشته اما حالا باید مورد حمایت جریان اصلاحات قرار بگیرد.

سوال اینجاست که چرا مسعود سلطانی فر و وزارت ورزش نتوانسته یا اینکه نخواسته گزینه بهتری برای کسب یکی از کرسی های مهم ورزش کشور در ۴ سال آینده انتخاب کند و آیا آنقدر قحط الرجال شده که به واقع کاندیدایی مناسب تر ، فوتبالی تر و اقلا میانه رو تر از هاشمی برای ورود به این عرصه نبود؟

انتظار از دولت روحانی این بود که حداقل به دنبال گزینه ای در شان و اندازه صفایی فراهانی باشند ، به سراغ محمد دادکان یا حداقل محمد حسین قریب بروند یا حتی از گزینه محبوبی مثل علی کریمی حمایت کنند که قطعا باز هم بهتر از انتخاب کاندیدای جبهه پایداری و یار محبوب محمد علی آبادی بود.

نشانه های حمایت از هاشمی

سلطانی فر، علینژاد ، صالحی امیری و مجموعه مشاوران و مرافقان و همراهان البته همچنان تکذیب می کنند.

هرچند در ادوار و سال های گذشته نیز چنین سنتی رواج داشته ، حتی سازمان تربیت بدنی در زمان معاونت کیومرث هاشمی هم مدعی بود از کاندیداتوری هیچ نامزدی در انتخابات فوتبال حمایت نمی کند آن هم در حالی که علی آبادی رئیس سازمان گزینه ریاست فوتبال بود.
پس از ثبت نام نامزدها با وجود اخبار تایید نشده ای که از نشست مشترک هاشمی با سلطانی فر حکایت داشت نشانه های روشن تری نیز به وضوح دیده شد.

نخستین نشانه حمایت قاطع وزارت ورزش از هاشمی مصاحبه نه چندان هوشمندانه گزینه سابق وزارت بود. در اسفندماه سال ۱۳۹۸ محمدحسین قریب به عنوان گزینه مورد حمایت وزیر و معاون وزیر وارد انتخابات شد به طوری که گفته می شد وزارت ورزش مستقیما برای جمع آوری امضاهای مورد نیاز قریب اقدام کرده است. بعد از لغو انتخابات حالا و با گذشت نزدیک به یک سال محمدحسین قریب ، گزینه سابق از کیومرث هاشمی گزینه جدید حمایت کرده و می گوید: “به نظرم بهترین فرد برای ریاست فدراسیون آقای کیومرث هاشمی هستند.” در واقع این از سیاست های عجیب وزارت سلطانی فر است که چهره اصلاح طلبی مثل قریب را وارد به حمایت از یک گزینه غیر فوتبالی و در عین حال تندروی سیاسی مثل هاشمی می کند.

دومین نشانه در ماجرای تایید صلاحیت ها مشخص شد. کیومرث هاشمی مشاور وزیر ورزش بوده که حالا با همکاری وزارت تغییر پست داده و به عنوان کارشناس امور ایثارگران وزارت ورزش وارد انتخابات فوتبال شده است. در واقع پذیرفتن این موضوع دشوار است که مشاور سابق و کارشناس فعلی بدون اجازه و حمایت وزارت ورزش وارد انتخابات فوتبال شده که البته اینطور نیست. اما در طراحی سناریوی ورود دوستان دچار اشتباهاتی ازجمله عدم ارائه استعفا یا کناره گیری هاشمی از سمت مشاور وزیر شدند.

اما سومین نشانه جالب تر و عجیب تر از موارد قبلی به نظر می رسد. علینژاد معاون وزیر ورزش در پاسخ به احتمال کناره‌گیری هاشمی از انتخابات فوتبال، ضمن رد قاطع این شایعه می گوید: من چنین چیزی را نشنیده‌ام و به من هم کسی چیزی نگفته است. من فکر می‌کنم او با انگیزه در حال کار کردن است.

در واقع کیومرث هاشمی تنها گزینه ای در بین نامزدهای موجود در انتخابات فوتبال است که علینژاد چنین اظهار نظری در خصوص او کرده و معتقد است با انگیزه در این عرصه فعالیت می کند. باید دید از نظر معاون قهرمانی وزارت ورزش سایر کاندیداها چه میزان انگیزه دارند و یا چه مقدار کار و تلاش می کنند.

البته علی کفاشیان دوست دیرینه هاشمی و نایب رئیس فعلی فدراسیون فوتبال که ماموریت اصلی برای رسیدن کیومرث به کرسی ریاست را بر عهده گرفته تلاش می کند این ردپا را پاک کند و در مصاحبه های مختلف اعلام کرده رابطه هاشمی با سلطانی فر تیره و تار است اما جلسات صمیمی قبل و بعد از ثبت نام که با هماهنگی برانوش نيك بين رئیس دفتر سلطانی فر و دوست قدیمی همچنین همکلاسی کیومرث هاشمی برگزار می شود اینگونه تلاش ها را بی نتیجه ساخته و جامعه فوتبال ، اعضای مجمع همچنین رسانه ها ردپای حمایت آشکار دولت اعتدال و وزیر اصلاح طلب از گزینه اصولگرای حاضر در انتخابات را می بینند.
ظاهرا معامله هایی بر سر آینده سیاسی ارکان این توافق صورت گرفته که در نهایت ترجیح داده اند به هر قیمتی کرسی فدراسیون فوتبال را بر سر برخی منافع معامله کنند اما این لکه ننگ در کارنامه دولت روحانی ماندگار خواهد بود.