حمله هوایی و زمینی به تالاب استیل! + فیلم

حمله هوایی و زمینی به تالاب استیل! + فیلم

اختصاصی / به گزارش رشت۲۰، تالاب استیل در ۷ کیلومتری شهر آستارا و در حاشیه جاده رشت به آستارا قرار دارد. این تالاب یکی از مناطق نمونه گردشگری و توریستی این شهر آستارا به شمار می‌رود.

800px EstilLagoonPanorama - حمله هوایی و زمینی به تالاب استیل! + فیلم

این تالاب ۱۳۸ هکتاری از آن جهت در اکو توریسم مورد اهمیت است که به جاده نزدیک بوده و چشم‌اندازهای طبیعی همچون کوهستان، جنگل، مزارع و کشتزارهای اطراف را داراست. همچنین این تالاب پوشیده از پوشش‌های سبز گیاهی است و در ضلع شرقی آن درختان توسکای شناور منظره‌ای بسیار زیبا را ایجاد کرده که در فصول بهار و تابستان استراحتگاهی برای مسافران است و از نظر گردشگری یکی از جاذبه‌های مهم تلقی می‌شود.

از ویژگی‌های مهم این تالاب وجود ماهیان مشهوری مانند کپور و اردک‌ماهی است همچنین این تالاب طبیعی جایگاه پرندگان کمیاب بوده که برای زاد و ولد از اروپای مرکزی، ماورای خزر و مناطق قطبی به این منطقه مهاجرت می‌کنند که مهم‌ترین آن چینگیر نوک‌سرخ است.

p15 2 - حمله هوایی و زمینی به تالاب استیل! + فیلم

در هفته‌های اخیر اما بحث ساخت یک ویلای شناور در وسط تالاب استیل آستارا مورد اعتراض بسیاری از فعالان محیط زیستی قرارگرفته است، اتفاقاتی تلخ که زیست‌بوم این تالاب بسیار با ارزش را به خطر می‌اندازد. از طرف دیگر اجرای ورزش‌های هوایی همچون پاراگلایدر و… سبب آن شده که تالاب استیل از زمین و هوا مورد هجوم واقع شود.

فیلم تالاب استیل

این تالاب زیبا علاوه بر اینکه محل زمستان گذرانی بسیاری از پرندگان کمیاب و در خطر انقراض جهانی همانند مرگوسها، اردک‌هایی مانند چشم طلایی، سر حنایی، بلوطی، کشیم بزرگ، کشیم گردن‌سیاه، کشیم شاخدار و همچنین پلیکان‌ها و قوهاست، مهم‌ترین و بزرگ‌ترین محل جوجه آوری باکلان‌های بزرگ در ایران است. جمعیتی بالغ بر چندین هزار جفت باکلان بزرگ بر روی درختان توسکای استیل آشیانه دارند. علاوه بر باکلان بزرگ، باکلان کوچک، انواع اگرت‌ها و حواصیل‌ها از پرندگان استیل به شمار می‌روند که بعضی از آنها مانند حواصیل شب، حواصیل خاکستری، گاوچرانک و اگرت کوچک حتی از فاصله‌های بسیار دور مثل شمال آفریقا و هند به دلیل امنیت و آرامش، تالاب استیل را برای جوجه آوری انتخاب می‌کنند. این پرندگان برای بقاء چرخه حیات خود نیاز به محیطی امن و آرام دارند.

2781537 - حمله هوایی و زمینی به تالاب استیل! + فیلم

قطعاً اجرای چنین طرح‌های مخرب محیط زیستی سبب خواهد شد که در آینده‌ای نزدیک امنیت تالاب برای حضور پرندگان از بین رفته و تالاب خالی از حیات‌وحش شود. این موضوع در شرایطی است که اجرای طرح‌های مذکور برای ایجاد درآمد از تالاب استیل بوده که قطعاً بنا بر آنچه که متخصصین امر بر آن اذعان دارند، با استفاده از پروژه‌های عکاسی از پرندگان و پرنده‌نگری ضمن حفظ محیط زیست، درآمد بسیاری نیز از این راه ایجاد خواهد شد که در نتیجه تالاب نیز تخریب نخواهد شد.