حوادث مربوط به آسانسور در رشت رو به افزایش است معاونت عملیات سازمان آتش نشانی رشت:

حوادث مربوط به آسانسور در رشت رو به افزایش است

معاونت عملیات سازمان آتش نشانی رشت گفت:در هفت ماه گذشته آتش نشانان و تیم های امداد و نجات بالغ بر ۱۶۵ مورد خدمات آسانسورکه منجر به محبوس شدن افراد در آسانسور بوده است را به شهروندان ارائه داده اند.

72874t - حوادث مربوط به آسانسور در رشت رو به افزایش است

به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از ایسنا شهرام مومنی گفت:وجود آسانسور در ساختمان های بلند مرتبه یکی از مهمترین ویژگی های آپارتمان های امروزی است و اگر خانه ای آسانسور نداشته باشد کمتر مورد استقبال قرار می گیرد.

وی افزود:حوادث مربوط به آسانسور در رشت با شدت بالایی رو به افزایش است به طوریکه رشد ۲۶ درصدی حوادث مربوط به آسانسور در مقایسه با سال گذشته نگران کننده است.

معاونت عملیات سازمان آتش نشانی رشت گفت:در هفت ماه گذشته آتش نشانان و تیم های امداد و نجات بالغ بر ۱۶۵ مورد خدمات آسانسورکه منجر به محبوس شدن افراد در آسانسور بوده است را به شهروندان ارائه داده اند.

مومنی،عدم توجه به نکات ایمنی و استفاده درست از آسانسور توسط شهروندان و ساکنین آپارتمان ها را عامل اصلی بروز حوادث مربوط به آسانسور دانست و اظهار کرد:استفاده از تعمیرکاران و تکنسین های توانمند با دانش تخصصی نیز بسیار تاثیر گذار است و در این راستا بی توجهی ساکنین بر ظرفیت آسانسورها هم دردسرهای خاص خود در این زمینه را دارد.

وی با بیان اینکه معمولا بلافاصله بعد از گیر افتادن در آسانسور،احساس خفگی به افراد دست می دهد،اضافه کرد:هیچ کس در حادثه، گیر کردن در آسانسور دچار خفگی نشده  زیرا ذهنیتی که درخصوص تمام شدن اکسیژن در آسانسور ایجاد شده کاملا اشتباه است و چنین موردی در ساختار آسانسورهای امروزی امکان ندارد و تنها مشکل،استرس و نگرانی محبوس شدگان است.

مومنی تاکید کرد:در هنگام نصب آسانسور و یا عملیات ساختمانی برای احداث ساختمان های بلند مرتبه نیز بارها شاهد سقوط افراد در داخل چاهک آسانسور و یا گرفتار شدن تعمیرکاران در حین تعمیر و صدمات جانی جبران ناپذیر برای این عزیزان بوده ایم که به همین واسطه از کلیه متولیان امر در این زمینه درخواست می کنم با رعایت نکات ایمنی ضمن حفظ سلامتی خود حافظ سلامتی دیگران نیز باشند.

مومنی خاطرنشان کرد:با توجه به رعایت نکات ایمنی در سوار شدن و بهره گیری آسانسور و تصحیح نواقص موجود در آسانسورها توسط افراد متخصص ضروری است شهروندان به محض محبوس شدن پس از اطلاع به مرکز ستاد فرماندهی ۱۲۵ آتش نشانی،خونسرد و صبور باشند و تا لحظه اعلام گروه نجات برای خروج از کابین منتظر بمانند تا بواسطه عجله برای خروج دچار آسیب نشوند.