خواسته‌ای کوچک از غلامعلی جعفرزاده؛ نام زیبای کاسپین را به این دریای مظلوم باز گردانید

خواسته‌ای کوچک از غلامعلی جعفرزاده؛ نام زیبای کاسپین را به این دریای مظلوم باز گردانید

به گزارش رشت۲۰ و به نقل از غیرمنتظره، معین حسن زاده: باید تیتر خبر را اینگونه نوشت: “یک گیلانی رئیس سازمان نقشه برداری کشور شد” کاری به نام این رئیس نداریم، همینکه گیلانی است یعنی کفایت می کند تا یک خواسته مشخص، به حق و با مستندات تاریخی از او داشته باشیم.

انتصاب غلامعلی جعفرزاده به عنوان رئیس سازمان نقشه برداری کشور پس از پایان دوره مجلس دهم یک فرصت برای گیلانیان است، فرصتی که باید با کنار گذاشتن جنگ و جدل های سیاسی، برای فرهنگ و تاریخ استان مان از آن نهایت بهره را ببریم.

سال هاست که در دولت های مختلف نام هایی جعلی برای دریای کاسپین از جمله دریای مازندران، دریای طبرستان، دریای خزر و… گذاشته اند، آخرینش همین نام مجعول خزر است. قومی وحشی که در شمال دریای کاسپین زندگی می کرده و همواره به هجوم و خون ریزی ایرانیان شهره بود، اما اکنون با یک کج سلیقگی تاریخی نام این قوم وحشی توسط تنها کشوری که زنده شده، همان کشوریست که از وجود این قوم بیشترین آسیب را دیده است!

غم انگیز است که بگوئیم، نام دریای کاسپین که برگرفته از قوم کاسپی ها بوده، تنها توسط خارجی ها مورد استفاده قرار می گیرد و خودمان با دستان خودمان در تلاش هستیم نام این دریا را از خود گرفته و به یک قوم خون ریز متصل کنیم. در این میان از تنها خواسته از رئیس گیلانی سازمان نقشه برداری کشور این است که نام زیبای دریای کاسپین به اصل خود برگشته و نام مجعول خزر برای همیشه از روی این دریا حذف گردد.