خودرو و تجهیزات جدید آتش نشانی تسریع کننده امداد رسانی هستند مدیرعامل سازمان آتش نشانی رشت:

خودرو و تجهیزات جدید آتش نشانی تسریع کننده امداد رسانی هستند

مدیرعامل سازمان آتش نشانی رشت گفت:خودروها و تجهیزات در تسریع حوادث نقش بسزایی دارند برهمین اساس برآن شدیم تا نسبت به ترمیم و تجهیز ناوگان خودرویی با خرید خودروهای استاندارد روز دنیا از کشورهای توسعه یافته اقدام کنیم.
72488 - خودرو و تجهیزات جدید آتش نشانی تسریع کننده امداد رسانی هستند

به گزارش خبر فوری رشت ، بابک رمضانی مدیر عامل سازمان آتش نشانی در گفتگو با خبرنگار ایسنا منطقه گیلان،گفت:خرید خودروهای جدید آتش نشانی به دلیل اهمیت روز افزون به امر ایمنی و آتش نشانی؛ یکی از ضروریات سازمان آتش نشانی است تا با توجه به رویارویی همه روزه آتش نشانان با انواع متفاوت حوادث و سوانح بتوانند در جهت پیشگیری از گسترش و کاهش آسیب دیدگی، گامی موثر برداشته و خدمات ارزنده تری را در کمترین زمان ممکن با پیشرفته ترین خودروهای امداد و نجات به شهروندان ارائه دهند.

وی افزود:با توجه به پراکندگی جمعیت در سطح شهر رشت، با عنایت بیش از پیش مدیریت شهری به حوزه آتش نشانی با هدف توزیع عادلانه خدمات ایمنی و آتش نشانی به شهروندان، توانستیم از سال ۹۲ تا کنون شمار ایستگاه های سازمان آتش نشانی رشت را از ۵ ایستگاه به ۱۲ ایستگاه آتش نشانی برسانیم اما از لحاظ ناوگان خودرویی با مشکل فرسودگی و طول عمر بالا روبرو هستیم که این موضوع قطعاً در عملکرد ما حین امداد رسانی به حوادث تاثیر مستقیم دارد.

رمضانی تاکیدکرد:خودروها و تجهیزات در پاسخگویی به حوادث نقش بسزایی دارند برهمین اساس برآن شدیم تا نسبت به ترمیم و تجهیز ناوگان خودرویی با خرید خودروهای استاندارد روز دنیا از کشورهای توسعه یافته اقدام کنیم.

وی با بیان اینکه هم اکنون بوسیله ۳۳ خودروی سنگین و نیمه سنگین اطفایی و امداد و نجات در ایستگاه های دوازده گانه، امر خدمت رسانی به شهروندان صورت می گیرد افزود:طبق میانگین بدست آمده عمر خودروهای سازمان آتش نشانی رشت ۲۰ سال بوده و از لحاظ تجهیزات و تکنولوژی نیز دارای ضعف هایی هستند که نیاز است بر اساس برنامه ی راهبردی سازمان نسبت به بروز رسانی و خرید ماشین آلات پیشرفته آتش نشانی این نقیصه برطرف گردد.

رمضانی با بیان اینکه به تبع عملیات های اعزامی و بهره برداری از تجهیزات، خودروها دچار نواقصی هم می شوند و بروز نقص در پی بهره گیری از خودروها در حریق و حوادث امری طبیعی است، لیکن با توجه به تلاش پرسنل حوزه فنی این سازمان جهت تعمیرات شبانه روزی توانسته ایم خودروهای با طول عمر بالا را در ناوگان خودرویی حفظ کنیم تا بتوانیم به هر ترتیبی که هست پاسخگوی نیاز شهروندان باشیم.

وی خاطر نشان کرد:در مجموع با ارزیابی های صورت گرفته رفع نواقص این خودروهای سنگین، بار مالی سنگینی برای این سازمان به همراه دارد.

رمضانی تصریح کرد:با توجه به اینکه این سازمان در ده سال گذشته چندین خودروی آتش نشانی تولید داخل خریداری و هم اکنون در ناوگان خودرویی مورد بهره برداری  قرار می گیرد،افزود:تنها در شش ماهه نخست سال ۹۵ مبلغی بالغ بر دو میلیارد و ۳۸۰ میلیون ریال بابت تعمیرات خودروهای آتش نشانی و هزینه ی نگهداری”خودروهای خریداری شده در چند سال گذشته” که بخش قابل توجهی از آن بواسطه فرسودگی خودروها بوده به این سازمان تحمیل شده و این درحالی است که خودروهایی که در حدود ۲۵ سال پیش از کشور آلمان برای آتش نشانی رشت خریداری شده بود “۳ خودروی نجات، فوماتیک و نردبان هیدرولیک” که تنها هزینه آنها در ۶ ماهه نخست سال جاری در حدود ۲۱ میلیون و ۴۴۸ هزار ریال بوده است که در مقایسه دارای کیفیت مطلوب تر و با صرفه تر است.

وی با اشاره به هزینه های بالای تحمیل شده تاکید کرد:به سادگی می توان نتیجه گرفت که تنها با تجمیع هزینه های تعمیر و نگهداری خودروهای یاد شده، فقط طی یک تا دو سال، ضمن صرفه جویی در هدر رفت منابع مالی، می توان یک خودروی استاندارد آتش نشانی به ناوگان خودرویی این سازمان اضافه کرد و به دنبال آن رضایت بیش از پیش شهروندان را به ارمغان آورد.

رمضانی در پایان به سفرش به کشور آلمان اشاره کرد و افزود:به دعوت شرکت زیگلر به اتفاق شهردار رشت به کشور آلمان رفتیم تا ضمن عقد قرار داد خرید خودروهای آتش نشانی”نردبان- پلتفرم- امداد و نجات و اطفای حریق” از تجهیزات و فرآیند آماده سازی خودروهای نیمه سنگین خریداری شده بازدید کرده و از تجربیات و نوآوری های صنعت ایمنی و آتش نشانی کشور آلمان بهره بردیم.