خود نمایی زمستان در واپسین روزهای دی ابتدا افزایش محسوس دما و وزش شدید باد گرم، سپس کاهش دما همراه با وزش باد سرد و بارش باران و برف در گیلان !

خود نمایی زمستان در واپسین روزهای دی

به گزارش اختصاصی رشت۲۰/ آخرین خروجی الگوهای هواشناسی نشان از نفوذ سیستم کم فشار به منطقه هست، لذا با گسترش جریانات جنوبی و تقویت کم فشار بر روی سطح زمین بتدریج طی روز سه شنبه و بیشتر برای چهارشنبه ۲۶ دی شرایط برای افزایش محسوس دما ۶ الی ۱۲ درجه، کاهش رطوبت تا ۲۰% و وزش شدید باد گرم (۳۰ الی ۷۰ مایل بر ساعت) فراهم میشه.

عزیزان از روشن کردن آتش در جنگل ها جدا خودداری کنن.

 

سرعت وزش باد گاها خیلی شدید میشه بنابراین در برخی نقاط احتمال اینکه به تاسیسات شهری و روستایی خسارت وارد شه زیاده، حتما تمهیدات لازم رو برای جلوگیری از خسارات احتمالی انجام بدید.

 

باد گرم طی روز سه شنبه ۲۵ دی بتدریج شروع و اواخر وقت چهارشنبه ۲۶ دی در منطقه به پایان میرسه.

 

زمستان خودی نشون میده!!!

 

اما با شمالی شدن سوی جریانات و همچنین نفوذ توده هوای سرد و بارشزا به منطقه از صبح پنجشنبه ۲۷ دی تا عصر جمعه ۲۸ دی شرایط برای رشد ابر، وزش شدید باد سرد، کاهش محسوس دما (۸ الی ۱۴درجه) بارش شدید باران و بتدریج بارش برف در مناطق مستعد جلگه ای فراهم میشه.

 

با تقویت پرفشار بر روی سطح زمین طی دو روز ذکر شده یعنی پنجشنبه و جمعه دریای کاسپین فوق طوفانیست، حداکثر سرعت وزش باد در ساحل ۱۵ تا ۲۰ و در فراساحل به بالای ۲۵ متر بر ثانیه میرسه، همچنین حداکثر ارتفاع موج در ساحل به ۳ متر و در فرا ساحل به ۶ متر هم میرسه.

 

بارش باران از صبح پنجشنبه بتدریج شروع و تا ظهرش در منطقه شدید شده و بتدریج با ریزش عمیق تر هوای سرد طی بعدظهر و شبش در مناطق مستعد جلگه ای به برف تبدیل میشه.

 

بارش طی این مدت در کلیه ی ارتفاعات و دامنه ها به شکل برفِ

 

شدت بارش برای مناطق مرکزی و شرقی استان گیلان پیش بینی میشه

 

سیستم تا ظهر جمعه در گیلان فعالیت میکنه و بتدریج از منطقه خارج میشه، این سیستم در مانزدران و گلستان تا عصر جمعه فعال و بتدریج تا شبش از اون منطقه هم خارج میشه، بارش در مرکز و شرق مازندران و استان گلستان هم شدید پیش بینی میشه!!

 

در برخی نقاط مستعد جلگه ای مثل “سیاهکل رشت لاهیجان آستانه شفت و … بارش برف میتونه بین ۵ الی ۱۵ سانتی متر روی زمین بشینه. (برای توضیحات بیشتر کلیک کنید)

 

بعد از خروج سیستم برای صبح شنبه ۲۹ دی یخبندان شدید رو در سواحل داریم .

 

هشدار های خیلی مهم

 

با توجه به شرایط بارندگی و بارش برف (لغزندگی سطح جاده ها و اختلال در محور های مواصلاتی بویژه جاده های کوهستانی)، مه آلود بودن هوا (کاهش دید) و کاهش محسوس دما، رعایت نکات ایمنی در زمان رانندگی و همراه داشتن وسایل و تجهیزات زمستانه، لباس گرم زنجیر چرخ و آذوقه توصیه می شه.

 

بارش شدید باران موجب آبگرفتگی و بارش برف موجب اختلال در رفت و آمد جاده ای میشه.

 

دریا مواج و برای فعالیت های مرتبط نامناسب هستش.

 

وزش باد سرد گاها شدید تا خیلی شدید پیش بینی میشه.

 

بخش های مختلف کشاورزی نظیر گلخانه داران، مرغداری ها، آبزی پروران و شاخه های کشاورزی مرتبط، تمهیدات لازم را بعمل بیارن.

 

بخش های مختلف اجرایی استان نظیر مدیریت بحران، مدیریت منابع آب و برق، شرکت ملی گاز، شرکت پخش فرآورده های نفتی، مدیریت منابع طبیعی و جهاد کشاورزی، سازمان راهداری، سازمان بنادر و دریانوردی، مدیریت حمل و نقل، پلیس راه و راهور و شهرداری ها و … با توجه به اخطاریه صادره، تمهیدات لازم را به عمل آورند و توصیه های کارشناسی خود را مقتضی بفرمایند.