دادخواست‌های اعسار مورد توجه دقیق مراجع قضایی قرار گیرد رئیس کل دادگستری استان گیلان

دادخواست‌های اعسار مورد توجه دقیق مراجع قضایی قرار گیرد

به گزارش رشت۲۰-دومین نشست شورای قضایی استان گیلان به ریاست احمد سیاوش پور رئیس کل دادگستری گیلان و به میزبانی اداره کل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی این استان  برگزار شد.

احمد سیاوش پور رئیس کل دادگستری استان گیلان در این نشست ضمن اظهار رضایت از عملکرد اداره کل زندان‌ها در ایجاد زمینه اشتغال زندانیان بیان داشت: حرفه آموزی به زندانیان موجب پرورش و احیای روحیه اجتماعی آنان برای بازگشت آبرومندانه به جامعه شده و گام مهمی برای پیشگیری و کاهش آسیب‌های اجتماعی است.

 

این مقام ارشد قضایی ضمن تاکید بر ادامه سیاست کاهش جمعیت کیفری در زندان‌های گیلان اظهار داشت: بر اساس رویکرد موجود و تاکید رئیس قوه قضائیه در خصوص زندانیان مهریه، دادخواست‌های اعسار مورد توجه دقیق مراجع قضایی قرار خواهد گرفت.

 

سیاوش پور همچنین ضمن اشاره به نقش موثر شورا‌های حل اختلاف در ایجاد صلح و سازش و کاهش جمعیت کیفری عنوان کرد: لازم است تا سیاست‌ها و تدابیر تحول گرایانه و اثربخشی برای چگونگی فعالیت‌های شورا‌های حل اختلاف موردنظر قرار گیرد تا این نهاد بیش از پیش در راستای فلسفه وجودی و صلاحیت‌های ذاتی خود به موفقیت برسد.

 

رئیس کل دادگستری استان گیلان در بخش دیگری از سخنان خود، اجرای به موقع احکام قضایی را از مهمترین عوامل رضایت مردم از دستگاه قضایی برشمرد و اظهار داشت: همواره به روسای واحد‌های قضایی استان تاکید شده است تا با اتخاد تدابیر و سازوکار‌های مشخص، روند اجرای احکام پرونده‌های حقوقی و کیفری را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به سرانجام برسانند.

 

وی در پایان سخنان خود با بیان اینکه موضوع احیای حقوق عامه در جامعه از اهمیت بسیار و دامنه وسیعی برخوردار است که اثرات آن به آیندگان می‌رسد عنوان کرد: حسب فرمایشات رئیس قوه قضائیه لازم است دادستان‌ها با حساسیت ویژه‌ای نسبت به حفظ و صیانت از حقوق عامه در همه زمینه‌ها و پیشگیری از دست اندازی افراد سودجو به بیت المال و منابع طبیعی ورود کرده و با آن برخورد نکنند.

 

گفتنی است در آغاز این نشست نیز سید حمید حسینی مدیرکل زندان‌های استان گیلان گزارشی از عملکرد این اداره کل در بخش‌های مختلف در سال ۹۷ ارائه کرد