داستان پرهیاهوی اعتصاب غذای بقایی

داستان پرهیاهوی اعتصاب غذای بقایی

یاران بهاری در آغاز بهار هم خبرساز بودند. حمیدرضا بقایی كه اواخر اسفندماه برای اجرای حكمش به اوین رفته بود، در تعطیلات نوروزی اعتصاب غذا كرد.

عزیزان بهاری‌ام حمید و اسفندیار روز پدر بر شما كه مردبودن را معنا كردید، مبارک باد

یاران «بهاری» در آغاز بهار هم خبرساز بودند. حمیدرضا بقایی كه اواخر اسفندماه برای اجرای حكمش به اوین رفته بود، در تعطیلات نوروزی اعتصاب غذا كرد. وكیلش گفته بود او تهدید کرده است که تنها در صورت اعطای مرخصی و برگزاری دادگاه علنی از این اعتصاب دست می‌کشد. به گزارش ایسنا، مهران عبدالله‌پور، وکیل حمید بقایی، در این زمینه مدعی است: دادستان تهران ذیل درخواست او نوشته که بقایی باید در زندان بماند و خودکشی در اسلام حرام است.

در کانال تلگرامی احمدی‌نژاد اعلام شد كه نیمه‌شب مأموران، حمید بقایی را از زندان اوین به بیمارستان بقیه‌الله منتقل کردند. پس از تشدید اعتصاب غذا و امتناع از نوشیدن آب، شرایط جسمی بقایی رو به وخامت گذاشته بود.

این در حالی بود كه خبرگزاری فارس روز ۱۱ فروردین‌ به نقل از یک «منبع مطلع» نوشت:«بقایی طی دیروز و امروز غذای مفصلی خورده و ادامه اعتصاب غذای وی کذب محض است و حتی صبح امروز در زندان با زندانیان بگو و بخند داشته است».

اما ‌سایت و كانال تلگرامی دولت بهار نوشت كه حمید بقایی در تماسی، شکستن اعتصاب غذای خود در زندان را تکذیب کرده و گفته که از نظر روحی در شرایط «بسیار خوبی» به‌سر می‌برد و قصد «خودکشی» هم ندارد.

همسر حمید بقایی هم با اشاره به آخرین ملاقاتش با بقایی به دولت بهار گفته بود: «آقای حمید بقایی در این دیدار ضمن تأکید بر تداوم اعتصاب غذای کامل و خودداری از نوشیدن آب، شرط پایان‌دادن به این تصمیم را اعاده دادرسی در دادگاه علنی و ترخیص از زندان اعلام کرد و گفت که تحت هیچ شرایطی خودکشی نخواهد کرد. او ضمن ادای احترام به مقام شهدای والامقام، با اصرار بر اعتصاب غذای خشک وصیت کرده است، پیکرش در کنار شهدای ٣٠ تیر (قهرمانان مبارزه با استعمار رژیم سلطنتی انگلستان) به خاک سپرده شود».

اما اصغر جهانگیر، رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی، هم به اعتصاب غذای بقایی واكنش نشان داد. به گزارش تسنیم، او ضمن ارائه توضیحاتی درخصوص اعتصاب غذای حمید بقایی که برای تحمل ۱۵ سال حبس در زندان اوین به‌سر می‌برد، گفت: «تمهیدات لازم را برای وی فراهم کردیم و مانند سایر زندانیان به پزشک دسترسی دارد. با وجود اینکه کسی تلاش می‌کند با نخوردن آب و غذا، شرایط بدی را برای خود فراهم کند، اما زندان در تلاش است این اتفاق نیفتد و از آن جلوگیری شود. حتی اگر فردی از نظر روحی و روانی دچار مشکل باشد و آب و غذا نخورد، ما به‌عنوان مجموعه زندان تلاش می‌کنیم فرد را از نظر روحی و روانی بازسازی و ارشاد و شرایط مناسبی را برای وی فراهم کنیم. اگر هم در این‌طور مواقع نیاز به حضور پزشک باشد، از پزشک استفاده می‌شود و در این ارتباط مشکلی وجود ندارد».

محمود احمدی‌نژاد هم در واکنشی در کانال  تلگرامی‌اش نوشت: «جناب آقای حمید بقایی، آن مرد پاک، مؤمن و قهرمان بزرگ مبارزه با بی‌عدالتی، پس از ١٨ روز ایستادگی تاریخی، ظاهرا در بیمارستان بستری شده است. امیدوارم به جسم نحیف او آسیبی جدی وارد نشده باشد. اینجانب از همه عزیزانی که با اعتکاف، روزه‌گرفتن و قرائت دعا و ذکر صلوات، از خدای مهربان آزادی همه زندانیان بی‌گناه را درخواست کردند صمیمانه تشکر می‌کنم و پیشنهاد می‌نمایم تا احقاق حقوق همه مردم و سلامتی و رهایی همه آزادی‌خواهان و عدالت‌طلبان به‌ویژه عزیزانمان آقایان مهندس مشایی و حمید بقایی، روزانه صد صلوات به امام عصر (عج) هدیه کنند.

احمدی‌نژاد و اطرافیانش در حمایت از بقایی فراخوان بست‌نشینی هم دادند. رئیس سابق دولت، خودش برای بست‌نشینی به امامزاده صالح رفت. این حركتی بود كه پیش از این هم انجام داده بود. بار قبل در حرم عبدالعظیم بست نشسته بود، درحالی‌كه مشایی و بقایی نیز همراهش بودند. این‌بار دو یار بهاری در زندان بودند و احمدی‌نژاد تنها بود.

احمدی‌نژاد علاوه‌بر آن بیانیه، چندین توییت هم منتشر كرد كه در هیچ‌كدام از آنها درخواستی از بقایی مبنی‌بر شكستن اعتصاب نكرده‌ بود. در سلسله ‌توییت‌های احمدی‌نژاد آمده بود: «نذر سلامتی امام زمان و همه عدالت‌طلبان هدیه روزانه صد صلوات به امام عصر(عج) تا احقاق حقوق همه مردم، سلامتی و ‌رهایی همه عدالت‌طلبان و آزادی‌خواهان به‌ویژه عزیزانمان آقایان مهندس مشایی و حمید بقایی»، «عزیزان بهاری‌ام حمید و اسفندیار روز پدر بر شما كه مردبودن را معنا كرده و جانی دوباره بخشیدید،مبارک باد. روز پدر بر همه مردان بهاری و پدران پرتلاش و سربلند ایران عزیز مبارک باد».

شاید از همین رو بود كه برخی اصولگرایان نوشتند كه احمدی‌نژاد به دنبال شهیدسازی از بقایی است. محمدحسن قدیری‌ابیانه، سفیر اسبق ایران در مکزیک و استرالیا، در یادداشتی با عنوان «برای این احمدی‌نژاد، بقایی خوب یک بقایی مرده است!» در کانال تلگرامی خود نوشت: «جسد بی‌جان بقایی، بیشتر از بقایی زنده، ولی رسوا و بی‌آبرو، به درد معرکه‌گیری‌های احمدی‌نژاد می‌خورد. بقایی گفته است که اگر احمدی‌نژاد بگوید بمیر، بدون سؤال خواهد مرد. اکنون بقایی ظاهرا در تلاش برای خودکشی است، اما یقین دارم که چشمان مضطربش به دهان احمدی‌نژاد است که آیا از تصمیمش مبنی بر وادارکردن بقایی به خودکشی منصرف خواهد شد و به او اجازه زنده‌ماندن خواهد داد یا اینکه نه، انتظار دارد بقایی این بازی جاهلانه را تا آخر به پایان برساند».

عزت‌الله ضرغامی از معدود اصولگرایانی بود كه  واكنش معتدل‌تری به حركت رئیس سابق دولت نشان داد و او را به صبر فراخواند. او در کانال تلگرامی‌اش نوشت: «از جناب آقای دکتر احمدی‌نژاد درخواست می‌کنم تا از جناب آقای حمید بقایی بخواهد، به اعتصاب غذای خود پایان دهد. او به جز ایشان، از کس دیگری تمکین نمی‌کند. این اقدام، در آستانه ۱۳ رجب برای فرزندان و خانواده محترم ایشان ضروری است و موجب خوشحالی همه خواهد شد. صبر و گذر زمان، مؤثرترین کلید برای بازشدن قفل‌هاست».

توکلی هم در واکنش به نامه چندی پیش احمدی‌نژاد و ادعای اینکه دستگیری بقایی و مشایی فقط به‌دلیل انتقادات این دو از عملکرد قوه قضائیه بوده نه اتهامات مالی آنها، گفت: «امیرالمؤمنین می‌فرمایند: «کلمة الحق یراد به الباطل» یعنی کلمه حقی که از آن نتیجه باطل می‌گیرند؛ بنابراین آن شخصی که باید از این‌گونه حرف‌ها بزند قطعا ایشان نیست. چراکه آقای احمدی‌نژاد به مدت هشت سال تصدی تمامی امور اجرائی کشور را در دست داشت و متأسفانه بعضا لطماتی را به نظام وارد کرد که آثار آن همچنان باقی است. فردی که در مواجهه با قوانین تصویبی مجلس که مورد تأیید شورای نگهبان نیز قرار گرفته بود، روحیه استکباری داشت و می‌گفت که اگر قوانین مجلس را قبول نداشته باشم، اجرا نخواهم کرد، نباید به خود اجازه دهد که درباره کلماتی چون قانون و آزادی بیان صحبت کند». ٢٢ اسفند سال ٩٦ بود که دادستانی تهران اعلام کرد: «پس از تأیید حکم دادگاه بدوی حمید بقایی در دادگاه تجدیدنظر استان تهران و قطعیت آن و همچنین ابلاغ حکم صادره، مأمورین پلیس نسبت به دستگیری و معرفی محکوم‌علیه جهت اجرای حکم صادره از جمله ١٥ سال حبس و ٤٣ میلیارد تومان جزای نقدی اقدام کردند و به زندان معرفی شد».