درخواست قابل تامل مدیرکل میراث فرهنگی گیلان! دستگاه‌ها مکلف به رعایت ضوابط حریم آثار تاریخی هستند

درخواست قابل تامل مدیرکل میراث فرهنگی گیلان! دستگاه‌ها مکلف به رعایت ضوابط حریم آثار تاریخی هستند

اختصاصی / به گزارش رشت۲۰، شهرود امیرانتخابی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان در گفتگویی ضوابط و مقررات عرصه و حریم پنج اثر تاریخی گیلان در دفتر ثبت آثار تاریخی کشور تصویب شده و با ابلاغ حریم این پنج اثر از سوی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به استاندار، دستگاه های اجرایی مکلف به رعایت ضوابط یاد شده هستند.

نکته قابل تامل در اظهارات امیرانتخابی آنکه خانه قدیری واقع در سبزه میدان رشت، کوچه احتساب که با شماره ۲۶۸۶ به ثبت ملی رسیده و احتمالاً مربوط به دوره پهلوی اول و یا اواخر دوره قاجار است، سال هاست به عنوان ساختمان میراث فرهنگی استان گیلان در حال استفاده است و این اداره کل مشخص نیست چگونه وقتی خود حریم این اثر تاریخی را رعایت نمیکند از سایر دستگاه ها انتظار رعایت ضوابط حریم آثار تاریخی را دارد؟!

این بنا توسط محمد ولی خان تنکابنی حاکم وقت گیلان در نزدیکی سبزه میدان رشت ساخته شده است. در خصوص ملکیت این خانه آمده است: این ملک در اختیار محمد حسن و نصر الله همدانی بود که در سال ۱۳۴۴ به فریدون نصیری فروخته شد و در همان سال وی این خانه را به نام همسرش خانم اکرم قدیری کرد.

در طول سال های ۱۳۴۴ تا ۱۳۶۸ این خانه به صورت اجاره ای در اختیار افراد مختلفی قرار داشت که سهل انگاری یکی از این مستاجران باعث آتش سوزی این بنا و از بین رفتن کامل سقف این بنا شد. البته آسیب های جدی هم به بخش تزیینات و گچ بری ها و آیینه کاری های درون بنا نیز رسید اما در همان سال ها توسط هزینه مالک و نظارت اداره میراث فرهنگی مرمت های صورت گرفت.

در سال ۱۳۶۸ این بنا توسط اداره کل میراث فرهنگی گیلان خریداری شد و مرمت هایی بر روی این بنا صورت گرفت و از این بنا به عنوان محل استقرار این سازمان مورد استفاده قرار میگرفت تا این که در سال ۱۳۸۱ با درنظر گرفتن مکان جدیدی برای استقرار این ساختمان تخلیه و به عنوان پژوهشکده میراث فرهنگی مورد استفاده قرار گرفت و کتابخانه ای از کتب تخصصی مربوط به مرمت و معماری و تاریخ و گردشگری ایجاد شد که مورد استفاده دانشجویان این رشته ها میباشد.

این بنا که در ضلع شرقی سبزه میدان واقع است به مساحت کلی ۸۲۷ متر مربع و زیربنای ۵۷۰ متر مربع در دو طبقه معماری شبیه به دوره قاجاریه دارد. اسکلت و سازه این خانه از چوب و سقف آن لمبه کوبی است.