دردسرهای اعلام عادی‌سازی کرونا/ پیامدهای منع محدودیت‌ها و بازگشایی ادارات چه بود؟ +جدول

دردسرهای اعلام عادی‌سازی کرونا/ پیامدهای منع محدودیت‌ها و بازگشایی ادارات چه بود؟ +جدول

به گزارش رشت۲۰  به نقل از رویداد۲۴ روحانی در حالی دستور بازگشایی تمام اماکن و ادارت را صادر کرده که خود او در همان جلسه ستاد مبارزه با کرونا اعلام کرده که «به این زودی به شرایط قبل از کرونا نمی توانیم برگردیم. این چنین نیست که مردم فکر کنند ۱۵ روز یا یکی دوماه دیگر به شرایط دی ماه و اوایل بهمن سال گذشته برمی‌گردیم.»

نخستین واکنش افکار عمومی به اظهارات روحانی این بود که چرا اینهمه تناقض وجود دارد؛ چگونه است که قرار نیست به این زودی به حالت قبل بازگردیم اما از سوی دیگر همه ادارات و سازمان‌ها باید بازگشایی شود. این نخستین بار نیست که سخنانی چنین تناقض‌آمیز مطرح می‌شود. در روزهای ابتدای شیوع ویروس کرونا در ایران، روحانی یکبار گفته بود از شنبه همه چیز عادی است اما از آن شنبه، بیش از ده هفته گذشت و وضعیت بهتر که نشد، هیچ و روز به روز شرایط وخیم‌تر شد. حتی استان‌هایی که در وضعیت سفید بودند، در هفته‌های گذشته وخیم شدند.

درحالی که بسیاری از کشورها قوانین و محدودیت‌های سنگینی برای عبور و مرور وضع کرده بودند تا شرایط ابتلا و گسترش این ویروس را کاهش دهند، ایران از ابتدای اردیبهشت ماه منع تردد در میان استان‌ها را برداشت تا آمار مبتلایان که نسبتا کاهش پیدا کرده بود به یکباره گسترش شدیدی پیدا کند و برخی از استان‌ها شرایط قرمز و بغرنجی را تحمل کنند.

آمارها نشان می‌دهد که در برخی از مناطق پس از برداشته شدن محدودیت‌های تردد و قرنطینه و بازگشت زندگی مردم به حالت عادی، شیوع ویروس کرونا شدت بیشتری پیدا کرده و اکنون خوزستان، سیستان و بلوچستان، بوشهر، خراسان شمالی، خراسان رضوی، کرمانشاه، آذربایجان غربی، هرمزگان، لرستان، تهران و مازندران استان‌هایی هستند که در وضعیت قرمز به سر می‌برند و بسیاری از شهرستان‌های آنها درگیر شدت شیوع این بیماری هستند و بسیاری از بیمارستان‌ها تخت خالی هم برای بستری بیماران ندارند.

شیوع ویروس کرونا در ایران

به گزارش رویداد۲۴ در خوزستان که تا پیش از اردیبهشت ماه و برقرار بودن محدودیت‌ها، آمار مبتلایان در روز چیزی در حدود ۳۰ تا ۵۰ مورد جدید بود ، به یکباره روند افزایشی به خود گرفت و به روزانه ۱۰۰ نفر رسید. آمارهای چنداستانی که بیش از سایر استان‌ها درگیر ویروس کرونا شده‌اند، نشان می‌دهد که وضعیت گسترش ویروس کرونا پس از بازگشایی مراکز اداری و تفریحی و برداشتن محدودیت تردد‌ها بیش از پیش شده است و بهتر بود تا محدودیت ترددهای میان استانی کماکان پابرجا بماند و تا این اندازه در بازگشایی‌ها عجله صورت نمی‌گرفت.

خدری نماینده مردم بوشهر در مجلس نیز چندی قبل به رویداد۲۴ گفته بود به محض برداشتن محدودیت تردد میان استان‌ها، مسافران به استان هجوم آوردند و تعداد مبتلایان روزانه بوشهر به یکباره افزایش چشمگیری پیدا کرده است.

یکی از پزشکان بوشهری به رویداد۲۴ می‌گوید: با برداشتن محدودیت‌ها و بازگشایی مراکز تفریحی آمار مبتلایان به ویروس کرونا در استان به یکباره افزایش زیادی پیدا کرد. بیمارستان‌ها روزانه مملو از کسانی است که یا برای تست می‌آیند یا مبتلا شده‌اند و برای بستری و رسیدگی به وضعیتشان مراجعه می‌کنند.

وی ادامه داد: کادر درمان بسیار خسته هستند، زیرا از ابتدای اسفند ماه به صورت چند شیفت در حال خدمت‌رسانی هستند. به نظرم بهتر بود در بازگشایی‌ها و برداشتن محدودیت‌ها عجله نمی‌شد، زیرا ما در شرایط کنترل قرار داشتیم و بعد از این تصمیم‌ها شرایط به کلی از دست ما خارج شد و وضعیت واقعا برایمان نگران کننده است.

در هرمزگان وضع از بوشهر بدتر است روز گذشته نیز یکی از پرستاران در بندرعباس جان باخت. با اینکه روحانی گفته وضعیت در آنجا سفید است اما آمارها چیز دیگری نشان می‌دهد و بازگشایی ادارات و سوءمدیریت شرایط را قرمز کرده است؛ تا جایی که مردم استان هرمزگان در طعنه‌ای به روحانی می‌گفتند: «آقای رییس جمهور ما هیچگاه سفید نبوده‌ایم؛ نه در اقتصاد، نه در بهداشت، در صنعت و نه در پیشپگیری از کرونا»

محمود حسین‌پور معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان نیز روز گذشته از روند افزایشی ابتلا به کرونا در این استان خبر داده و گفته متاسفانه روند ابتلا به این بیماری در تمام شهرستان های استان صعودی است.

در لرستان همچنان وضعیت خراب است و خبرگزاری ایرنا در تیتری با عنوان «جولان کرونا در لرستان» نوشت: «با عبور از نیمه اردیبهشت ارائه آمار مبتلایان از سر گرفته شد، آماری که این بار تفاوت فاحشی با تصورات مردم داشت و نشان داد کرونا بر خلاف باورهای ما در میان گرمای هوا ذوب نشده و این روزها حتی با قدرت بیشتری جولان می‌دهد.»

همین اتفاق در سیستان و بلوچستان تکرار شد تا وضعیت این استان نیز به حالت قرمز در بیاید. خبرگزاری ایرنا متعلق به دولت در تیتر مشابه از جولان کرونا در سیستان و بلوچستان استفاده کرد و نوشت: «جولان کرونا و افزایش لحظه‌ای و جهشی آمار مبتلایان و فوت شماری از آنان وضعیت شهرهای سیستان و بلوچستان را از این لحاظ نه تنها سفید نکرده بلکه در حال نزدیک کردن به قرمز است.»

در خراسان شمالی کرونا به کودکان و مادران رسید. رسانه دولت در خبری نوشت: «از ابتدای پیدایش کرونا ۳۳ مادر باردار و نوزاد این استان به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند.»

آمار ویروس کرونا تا اول فروردین بیش از ۱۹ هزار نفر بود اما هماکنون این آمار به بیش از ۱۵۰ هزار نفر رسیده است؛ یعنی تعداد مبتلایان از دو ماه و نیم تا کنون  بیش از ۸ برابر شده است. این در حالی است که دولت معتقد است باید مدیریت ایران در مقابله با کرونا را به کشورهای دیگر صادر کرد.

هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه به رویداد۲۴ می‌گوید: وضعیت مبتلایان در روز‌های اخیر رو به رشد است و ما نیز در حال بیماریابی هستیم و روزانه نزدیک به ۶۰۰ تست کرونا می‌گیریم که از این تعداد روزانه نزدیک به ۹۰ نفر کرونا مثبت هستند و تعداد بیماران بستری شده‌مان به شدت در حال افزایش است. از همین رو هماهنگی‌ها و دستور العمل‌های را از ستاد ملی مبارزه با کرونا دریافت کرده‌ایم که در تدارک اجرایی کردن آن‌ها هستیم.

بازوند ادامه داد: نظارت و محدودیت در برخی از امکان را بیشتر کرده‌ایم، برخی از مساجد را تعطیل کردیم و سعی کردیم خودمان در استان شرایط را کنترل کنیم. یک مغایرت‌هایی میان ستاد‌های استانی و ستاد ملی درباره استان‌هایی که تعداد مبتلایانشان در حال افزایش است وجود دارد که با دبیر ستاد ملی کرونا حل و فصل می‌کنیم. یعنی اینگونه نیست که این مغایرت‌ها باعث آسیب شود، بلکه خودمان دست به کار شده‌ایم و محدودیت‌های بیشتری در سطح استان اعمال کرده‌ایم تا شرایط را تحت نظارت و کنترل داشته باشیم.

در حالیکه تمام کشور با بدترین وضعیت از لحاظ شیوع ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌کند، روحانی همچنان اعتقاد دارد همه چیز عادی است. تصاویر روحانی در جلسات هیات دولت نشان می‌دهد او با فاصله چند متری با وزرایش جلسه برگزار می‌کند و تا کنون هیچ جلسه حضوری با هیچ استانداری نداشته است. با این حال وقتی مردم در مترو و اتوبوس مجبورند در فاصله بسیار نزدیک به هم و در شرایط بسیار پرریسک و خطرناک قرار بگیرند، روحانی معتقد است همه چیز عادی است و کسب‌وکارها باید بازگشایی شوند. فعلا مرگ خوب است، اما برای همسایه. روحانی از وزرایش چند متر فاصله دارد اما مردم عادی باید در مترو و اتوبوس در هم بلولند.