درس های فوتبال برای سیاست بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران با وحدت، انسجام و سختکوشی دومین برد تیم ملی فوتبال در مسابقات جام جهانی را رقم زدند و موجی از نشاط و انسجام اجتماعی را در کشور به ارمغان آوردند .این نشاط و انسجام می تواند پلی برای عبور از تنگناهای سیاسی و اقتصادی پیش روی کشور باشد.

درس های فوتبال برای سیاست

به گزارش رشت۲۰، تیم ملی فوتبال کشورمان عصر جمعه موفق شد در چهارچوب بازی های جام جهانی روسیه تیم ملی مراکش را در وقت اضافه شکست دهد. این پیروزی در حالی به دست آمد که بسیاری از کارشناسان سهم اندکی برای پیروزی تیم ملی کشورمان قائل بودند و روی کاغذ مراکش را برنده این دیدارعنوان می کردند.

n82944408 72390957 300x205 - درس های فوتبال برای سیاست

چرا که لغو بازی های تدارکاتی از سوی برخی حریفان ، اقدام تحریک آمیز شرکت نایکی مبنی بر عدم استفاده بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران از کفش های این شرکت و برخی فشارهای دیگر هر کدام به تنهایی کافی بود تا روحیه تیم را دچار فروپاشی کند. با این حال بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران بابه نمایش گذاشتن کارعالی گروهی توانستند دومین برد تیم ملی در بازی های جام جهانی را بعد از بیست سال به دست بیاورند.برد شیرین تیم ملی باعث شد بار دیگر مردم از هر طیف و دسته و گروه و از هر قومیتی این برد را تا پاسی از شب جشن بگیرند. در واقع جمعه شب فوتبال تبدیل به نخ تسبیحی شد تا بار دیگر ایرانیان را به هم وصل کند.
در همین خصوص « محمد عزیزی » دبیر فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره حضور خیابانی و شادی مردم بعد از پایان این دیدار اظهار داشت:مردم هم به لحاظ روحی و روانی آمادگی برگزاری چنین جشن هایی را داشتند. لازم است از نیروی انتظامی تشکر کنم که محیط خوبی برای مردم ایجاد کرد و جمعه شب به خوبی تخلیه هیجانی صورت گرفت.
به گفته نماینده مردم ابهر در مجلس شورای اسلامی ‘چند وقت بود مردم از جهات مختلف همچون مسائل برجام و ترامپ و نوسانات ارزی و وضعیت بازار مسکن در فشار روحی عجیبی قرار داشتند این بازی باعث شد نشاط به جامعه برگردد’.
عزیزی خاطرنشان کرد:اگر می خواستیم برای ایجاد چنین نشاطی در جامعه هزینه کنیم باید خیلی هزینه می کردیم.وقتی چند نفر از نمایندگان می خواستند برای تماشای بازی های تیم ملی به روسیه بروند تنها نماینده ای که از این سفر دفاع کرد من بودم. به نظر من هیچ اشکالی نداشت که تعدادی از نمایندگان مجلس برای تشویق تیم ملی فوتبال کشورمان به روسیه سفر می کردند و شاید جمع هزینه آن یکصد میلیون تومان هم نمی شد.
عزیزی ادامه داد:به نظرم دولت و وزارت ورزش باید پاداش خوبی برای بازیکنان تیم ملی فوتبال در نظر بگیرند تا در بازی مقابل اسپانیا هم بازیکنان با روحیه مضاعف وارد مسابقه شوند.
وی درباره بازی تیم ملی فوتبال با مراکش هم گفت:بعد از بیست دقیقه اول بازی کم کم بازیکنان ما توانایی های خود را باور کردند و زمانی که تیم ملی فوتبال به خودباوری رسید به اندازه ای خوب بازی کرد که در نهایت خود مراکشی ها توپ را وارد دروازه خود کردند.
دبیر فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی با اشاره به فشارهایی که قبل از بازی های جام جهانی بر تیم ملی کشورمان وارد شد هم گفت: تیم ملی ما مظلومانه به بازیهای روسیه اعزام شد و الان هم با عزت بازی می کند و بازیکنان ما از جان مایه می گذارند و شادی مردم در واقع قدردانی از زحمات بازیکنان تیم ملی بود.

**باید روحیه کار تیمی را در کشور تکثیر کنیم
عضو کمیسیون شوراها و نماینده مردم دماوند در مجلس شورای اسلامی هم درباره نقش ورزش در انسجام و نشاط اجتماعی گفت: ورزش هم مثل همه بخش های دیگر در مسائل شادی انسجام و همبستگی اجتماعی می تواند تاثیرگذار باشد البته عکس آن هم صادق است.
«قاسم میرزایی نکو»درعین حال گفت:اگر بتوانیم کاری کنیم این موفقیت ها موقتی نباشد و از پایه به ورزش توجه کنیم و اگر برای ورزش هزینه کنیم جلو خیلی از مسائل و هزینه های دیگر آسیب های اجتماعی و ناهماهنگی ها را خواهیم گرفت.
نماینده مردم دماوند در مجلس شورای اسلامی با اشاره به کارکردهای اجتماعی، فرهنگی و حتی سیاسی ورزش به ویژه ورزش های گروهی همچون فوتبال گفت : ورزش به انسان می آموزد چگونه می شود تیمی باهم کار کرد وهر کس در پستی که هست از عهده وظایف خود بربیاید.
وی یادآور شد: از کل کشورهای دنیا تنها ۳۲ تیم به جام جهانی فوتبال راه یافته اند این افتخاری برای ایران است منتهی هنوز تنگ نظری هایی در کشور وجود دارد.

** ابتکارهایی که باید تشویق شوند
میرزایی نکو در ادامه درخصوص کارکرد ورزش در ایجاد نشاط اجتماعی و ضرورت توجه مسئولین به این مسئله اظهار داشت: در جریان مسابقه قوتبال با تیم ملی مراکش در بوستان نهج البلاغه کاری شد که چهار هزار نفر از طریق بیلیبورد مسابقه تیم ملی فوتبال کشورمان را تماشا کردند من فکر می کنم باید از شهردار این منطقه قدردانی شود و سایر مناطق هم چنین کارهایی انجام دهند.
وی با بیان اینکه چنین ابتکارهایی باید در سایر مناطق هم تکرار شود، گفت:شاهد بودیم که مردم در کنار خانواده این مسابقه را تماشا کردند نه مشکلی بوجود آمد، نه به کسی بی حرمتی شد و نه شعار آنچنانی دادند. واقعا مردم شادی هایشان را باهم تقسیم کردند.
عضو کمیسیون شوراهای مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اثرات ورزش در انسجام اجتماعی کوتاه مدت است گفت:برای تحکیم انسجام اجتماعی در کشور باید هم دولتمردان و هم قانونگذاران فکری برای کشور بکنند. ما می بینیم که برای دستیابی به این موفقیت همه اعضای تیم ملی به وظایف خود در پست های تخصصی عمل می کنند این روحیه می تواند در سیاست هم به کار گرفته شود.
نماینده مردم دماوند در مجلس ادامه داد: وقتی همه متخصصین و اقتصاددانان و همه کسانی که کار بانکداری کرده اند می گویند باید به پیمان های بانکی تمکین کنیم وگرنه بانک های ما به صندوق قرض الحسنه داخلی تبدیل می شوند باز هم عده ای تومار می نویسند ؛ چنین رفتارهایی اصلاح شود.
میرزایی یادآورشد:همت این یوزپلنگ ها مردم را از افسردگی نجات داد ولی برای دائمی کردن این روحیه باید کار پایه ای صورت بگیرد و باید از این فرصت استفاده کرده و روحیه کار تیمی را در همه مسائل تکثیر کنیم.

**ورزش می تواند کمک کار سیاستمداران کشور باشد
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی هم با اشاره به نقش ورزش خصوصا فوتبال در انسجام بخشی، هماهنگی، همدلی و یکرنگی در کشور طی یکی دو دهه اخیر اظهار داشت: در جریان بازی مقابل مراکش هم دیدیم که همه مردم از گروه های مختلف فکری سیاسی اجتماعی و طبقاتی کشور بعد از پیروزی تیم ملی فوتبال اظهار شادمانی کردند و با همه وجود یکصدا تیم ملی را تشویق کردند.
«پروانه مافی» با اشاره به نقش غیر قابل انکار ورزش هایی همچون فوتبال در افزایش سرمایه اجتماعی و لزوم توجه مسئولان کشور به این پدیده گفت:امروز در شرایطی قرار داریم که بیش از دشمن خارجی نیازمند برنامه ریزی برای انسجام بخشی و یکپارچگی درونی هستیم و چنین روحیه ای می تواند ما را در گذر از شرایط کنونی کمک کند.
عضو کمیسیون شوراها خاطرنشان کرد:ما برای مواجهه و مقابله با دشمن خارجی برنامه هایی تعریف می کنیم اما آنچه مهمتر است موضوعات داخلی و ضرورت تامین خواست های مردم است و دراین راستا ورزش می تواند کمک کار سیاستمداران کشور باشد.
وی یادآورشد: در بازی با مراکش بازیکنان ما با جانفشانی و جنگندگی به ایفای وظایف خود پرداختند و نتیجه را هم خداوند با عنایت به این جنگندگی تلاش،همدلی و تلاش بی شائبه کمک کرد به نفع عزیزان ما رقم زد چرا که هر وقت جماعتی وحدت داشته باشند خداوند هم کمک می کند و این آموزه دینی ماست
مافی با اشاره به مشکلات و فشارها بر تیم ملی فوتبال کشورمان قبل از شروع بازی های جام جهانی گفت:معمولا نوع بشر این طور است که هر وقت فشار زیادی در جهت ممانعت از دستیابی وی به خواسته ها و اهدافش وارد شود قدرت عجیبی پیدا می کند و این قدرت تغییر دهنده شرایط می شود.
نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد:اقدام کارخانه تولید کفش در راستای تحقیر فوتبالیست های ما بود که جواب عکس گرفت و جوانان ما با برومندی و مسلط بودن بر کار و حرفه خود را به خوبی پاسخ این برخورد را دادند.
وی اضافه کرد:این نکته مهمی است که می تواند برای عبرتی برای سیاستمداران نه چندان عاقلی باشد که به دنبال فشار بر ایران هستند. آنها دیدند که شیرپسران ایرانی با وجود تمام محدودیت ها و فشارها جنگیدند و عاقل باشند و در مواجهه با ایران و ایرانی عقلانیت به خرج دهند.
تیم ملی فوتبال کشورمان هنوزدر میانه راه است و در نخستین مرحله بازی های جام جهانی دو بازی با اسپانیا و پرتغال بهترین تیمهای فوتبال جهان را پیش رو دارد.طبعا جامعه ایرانی با تفاوتها و سطح فوتبال ایران و این دو کشورآشنا هست و محدودیت های تیم ملی را می شناسد بااین حال بزرگترین مزیت تیم ملی ایران انسجام، یکدستی، هماهنگی و در یک کلام«تیم بودن»است.
کشورمان در حال حاضر با مشکلات عدیده ای در حوززه های مختلف دست و پنجه نرم می کند درسی که بازیکنان تیم ملی فوتبال به مسئولان و سیاستمداران دادند این است که روحیه «تیم بودن »باید در دنیای سیاست و اقتصاد هم تزریق شود. می توان از نشاط و انسجام ایجاد شده در کشور پلی ساخت تا از شرایط دشواری که با آن دست و پنجه نرم می کنیم عبور کرد.