در آخرین جلسه شورای اداری شهرداری رشت مطرح شد: ثابت قدم:شهرداری در سال ۹۶ به سمت کیفی‌سازی می رود/ جباری:با انباشت سه دهه مشکلات در شهر مواجه هستیم

در آخرین جلسه شورای اداری شهرداری رشت مطرح شد: ثابت قدم:شهرداری در سال ۹۶ به سمت کیفی‌سازی می رود/ جباری:با انباشت سه دهه مشکلات در شهر مواجه هستیم

به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از گیل نگاه جلسه شورای اداری شهرداری رشت با حضور دکتر سید محمدعلی ثابت‌قدم ، دکتر مختار جباری مشاورعالی شهردار رشت و مدیران شهرداری در تالار گفت و گوی شهر رشت برگزار شد.

محمدعلی-ثابت-قدم-آذر-747x498

در این جلسه سید محمدعلی ثابت ‌قدم ضمن آرزوی سال خوبی برای شهروندان و شهر رشت گفت : از همه همکارانم در شهرداری تشکر می‌کنم که علیرغم همه‌ی ایراداتی که بر همه وارد است و قطعاً کم و کیف آن وجود دارد ، صبر و حوصله به خرج دادند و این مسیر را با یکدیگر طی کردیم و خوشحالم از اینکه در پایان سال ۹۵ در مرتبه‌ای از طرح مدیریت و توسعه شهری هستیم که هدف اصلی حضور ما در شهرداری فارغ از مسائل اداری بود

شهردار رشت با بیان اینکه موضوع اصلی ما کارمند بودن و انجام وظایف اداری نیست ، افزود : موضوع اصلی ما فرآیندی است که باید ذهن‌ها را درگیر کند. چه شهروند باشید چه کارمند فرقی ندارد بلکه فارغ از جایگاه شما باید آنچه که موضوع حساسیت شما را شکل می‌دهد ، دغدغه‌ها و شاخص‌های توسعه است. آمار نشان می‌دهد که این فرآیندتوانسته شهروندان را حساس کند اما باید حساس‌تر از این باشد تا نسبت به آن اعتماد محلی خودشان یک تعلق معنادار و پاسخگو داشته باشند.
او با اشاره به اینکه شهر خوب ، شهری است که در آن گام اول پاسخگویی باشد ، گفت: پاسخگویی الزاماً رخ نمی‌دهد مگر اینکه ارکان ساختاری اداره شهر به عنوان بخشی از اصلی‌ترین قسمت اداره امور شهر ، بتوانند شهر را به سمتی سوق دهند که در ابتدا الگوساز باشند ، ثانیاً در کنار این الگو جریان‌ساز باشند؛ یعنی بتوانند از قسمت‌های منفی به سمت قسمت‌های مثبت هر استراتژی و توسعه شهر نزدیک شوند وثالثاً در این الگوسازی و پیشبرد امور در این مبنا بتوانند اهداف را در طول زمان خودش با آن رویکردهای کلان هدایت کنند و به آن برسند.

او ادامه داد : قاعدتاً برای اینکه این روال طی شود ، ما نیازمند تغییرات بنیادی بودیم ؛ چون ریشه‌ی مشکلات بنیادی بود و با یک کار غیربنیادی نمی‌شد مشکل بنیادی را حل کرد . بنابراین حوزه ساختار ، در حوزه منابع انسانی و بخش‌های دیگر تا امروز تقریباً به نقطه‌ی پایدار خودش رسیده است منتهی ما نیازمند منابع انسانی ، ساختار سازمان‌یافته ، تشکیلاتی ، قابل اتکاء و در عین حال نیروهای متناسب با آن هستیم.

دکتر ثابت‌قدم با بین اینکه وقتی مدیریت ساختار حاکم تغییر می‌کند ، لزوماً به این معنا نیست که ساختارها به یک کارایی بالا برسند، افزود: ممکن است تغییراتی انجام شود، اما می‌دانیم هر حوزه مدیریتی به نیروهای زیر مجموعه‌اش ، کارشناسی یا کارگری یا بخش خصوصی‌ای که کار می‌کند وابسته است . به همین دلیل امروزه در سیاست‌های کلان مدیریت شهری در تمام دنیا منجمله راهی که شهر رشت از طریق مطالعات پیش گرفته ، این نیست که از نیروهای درون‌سازمانی خودش الزاماً در خیلی از موارد استفاده کند . نگاه به هوشمندسازی شهری ، نگاه به برون‌سپاری فعالیت‌ها به بخش خصوصی ، مردمی‌سازی بسیاری از فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی که در رویکردهای توسعه اجتماعی ما قرار دارد ، باید ما را به سمت یک عقلانیت موثر ببرد و زمانی که بنیان این توسعه اجتماعی به لحاظ زیرساخت‌ها لحاظ شد ، آنوقت می‌توانیم بگوییم که این توسعه اجتماعی را می‌توانیم به یک توسعه اقتصادی تبدیل کنیم و نتایج آن را در حوزه فرهنگ عمومی ببینیم.

او با اشاره به سرمایه‌ی اجتماعی متناسب با شهر توضیح داد : در همه دنیا این سرمایه‌ی اجتماعی از خانواده به سمت شهر و از شهر به یک محدوده بزرگ‌تر و رو به پیشرفت هدایت می‌شود . اما ما دقیقاً به شکل معکوس حرکت می‌کنیم . نرخ سرمایه اجتماعی ما پایین است و بنیان‌های خانواده بسیار تضعیف شده است . این واقعیت نشان می‌دهد که ما در توسعه بنیان‌های خانواده مبنای خوبی نداریم و اگر می‌خواهیم این اتفاق بیفتد ، باید بتوانیم در راهکارهای موردی چند اصل را برای جامعه به صورت فردی در راستای حقوق شهروندی ارتقاء دهیم.

دکتر ثابت‌قدم از شاخص نظم و انضباط به عنوان یکی از این اصول نام برد و تاکید کرد: رعایت انضباط دو قسم دارد؛ یکی انضباط زمانی است و دیگری انضباط مالی . چون زمان هم یک نوع سرمایه است و می‌تواند به طور غیر مستقیم به بهره‌برداری مالی منتج شود. به عنوان مثال وقتی جلسه‌ای قرار است ساعت ۳ شروع شود ، نباید تاخیر رخ دهد یا فردی دیر کند . دلیل تاخیر اهمیت ندارد چرا که این فرهنگ باید توی این ساختار شکسته شود و از بین برود. ما تا زمانی که نتوانیم ساختار زمانی خودمان را برای خودمان رعایت کنیم ، مطمئن باشید که برای مردم هم در زمینه خدمت‌رسانی نمی‌توانیم رعایت کنیم.
شهردار رشت با تاکید بر شاخص زمان گفت : انضباط مبتنی بر زمان را مرتب به خودتان گوشزد کنید. این مسئله باعث می‌شود خود شما تنظیم شوید. وقتی شما تنظیم شوید ، ۳۰۰ نفر کارمندی که زیر دست شما کار می‌کنند نیز منضبط می‌شوند. وقتی مجموعه منضبط شد، بهره‌بری زمان و بهره‌بری شما بالا می‌رود و در نتیجه اثربخشی افزایش پیدا می‌کند . ما باید اصل انضباط را برای کیفی سازی سیستم لحاظ کنیم.

او افزود: ما در بحث نگهداشت شهر مشکل کیفیت و مشکل نگاه داریم . ما باید ارتقای کیفیت دهیم و نگاه ظریف ، کیفی و ریزبین در ساختار خودمان را معنادار کنیم. کسی که اقتصاد را بلد باشد ، بیش از آنکه برای از دست دادن پول ناراحت شود با از دست دادن زمان ناراحت می‌شود. هر حرکتی که در آن بی‌انضباطی مالی باشد ، منتج به بی‌انضباطی مالی می‌شود . چرا که زمان پولساز‌تر است. این ذات اقتصادیِ یک سازمان اقتصادی است.

او با بیان اینکه نمی‌شود انتظار داشت کارتان کیفی شود تا زمانی که منضبط نشده‌اید، گفت: انضباط یک کالای واسطه‌ای نیست بلکه یک امر صد در صدی است. هرکس باید در حوزه خودش این انضباط را برقرار کند . حال می‌خواهد اسمش اقتدارگرایی باشد ، دیکتاتوری باشد یا هر چیز دیگر. مهم نیست اسمش چیست مهم این است در یک مجموعه نظم باشد . این نظم یعنی تمام سرمایه‌های ذهنی قابلیت تبدیل به سرمایه‌های اقتصادی دارد. به این دلیل این حرف را می‌زنم چون من نان این تفکر را خوردم.

او افزود: ما در سال ۹۶ به سمت کیفی‌سازی خواهیم رفت. در سال گذشته ساختار ما منضبط شد، سیستم برنامه‌دار شد ، افق تعریف کرد ، در افق چشم‌انداز و برنامه میان‌مدت و کوتاه مدت در نظر گرفت . الان هرگونه طرح ، برنامه وپروژه‌ای مشخص است و آگاهیم به این مسئله که مسیر ما چیست و می‌دانیم الان باید چه کار انجام دهیم و سال ۹۸ باید چه کار کنیم. بنابراین اگر بخواهیم کیفی‌سازی کنیم باید استاندارد را بشناسیم . بنابراین دانستن استانداردها یک اصل است . هر معیار کیفی هم باید کمی‌ِ قابل سنجش باشد . هر چیزی باید ما به‌ازای ارتقای فکری در آن تعریف شود.

ثابت‌قدم تصریح کرد : جایی که ادعای برند می‌کند نباید به دنبال حجم باشد . کار حجمی مهم نیست بلکه کیفیت کار مهم است . به عنوان مثال یک آدم روستایی پول ندارد و در یک اتاق ۲۰-۳۰ متری در یک روستا زندگی می‌کند اما به حدی زندگی‌اش تمیز و مرتب است که آدم لذت می‌برد. اگر شما این فرد را با یک فرد پولدار که در بهترین منطقه خانه‌ای بزرگ دارد مقایسه کنید ، احساس می‌کنید که کیفیت از دل آن خانه‌ی روستایی در می‌آید نه این ، فکر کنید یک آدم ندار هستید که باید در آن فضا زندگی کنید ، بنابراین باید از هر چیزی استفاده‌ی مثبت کنید . بنابراین می‌شود انضباط ناشی از تفکر که لزوماً به منابع متصل نیست. بلکه به رفتار آن فرد و ان ساختار متصل است . وقتی کسی چنین کاری کند ، یعنی دارد با تک‌تک اجزای خودش یک کار عقلانی انجام می‌دهد . یک قسمتش اجتماعی است ، خروجی‌اش برای شهر نیاز است پس مجاز است. یک قسمت سیاسی است ، خروجی‌اش برای شهر نیاز است پس مجاز است. یک قسمت فرهنگی ، اقتصادی و غیره به همین ترتیب.

شهردار رشت با اشاره به جملاتی که دور تا دور تالار گفتگو نصب شده بود ، تاکید کرد : تمام این جملات را ما در طول این ۲۳ ماه در شهرداری تئوریزه کردیم که از دل این جملات پروژه‌ها در آمدند. شما باید این جملات را عیناً در سیستم خودتان پیاده‌سازی کنید . این‌ها یک سری جملات انتزاعی نیست که فقط بگوییم و رد شویم بلکه حتماً در حوزه‌های مختلف مابه‌ازای بیرونی داشت . هر کس باید در ساختار خود ما به‌ ازای عینی کیفی خودش را از این جملات به من تحویل دهند. یعنی باید بگویید در هر یک از این موضوعات ، کیفیتی که می‌خواهید مابه‌ازایش را تولید کنید ، چیست. این کیفیت هم باید به مکان وصل شود یعنی به پروژه‌ها ارتباط داشته باشد.

او با اشاره به بحث نظارت گفت: نکته دیگر بحث نظارت‌ها است که ترجیحاً برون‌سپاری شود . چون من اعتقاد دارم که ناظر درون شهرداری نمی‌تواند آنقدر ناظر خوبی باشد. به نسبت هزینه‌ای که برای یک ناظر کیفی در نظر می‌گیرید و اینکه آن کیفیت برایتان چقدر موضوعیت دارد باید بتواند آن کیفیت مطلوبی که انتظار دارید پیاده‌سازی کند.

شهردار ادامه داد: نکته بعدی این است که اینقدر باید تمرین کار کارشناسی انجام دهید ، که زیر مجموعه خود را کارشناس خوبی بار بیاورید هم آنها بتوانند در آینده جایگزین خوبی برای شما شوند. باید برای آینده شهر جانشین‌سازی کنید . اگر قرار است اتفاق پایداری در شهر بیفتد باید این چهار رکن که در بالا اشاره کردم برقرار باشد.

%image_alt%
ارزیابی جامعه از عملکرد شهرداری نسبتاً خوب است
مشاور عالی شهردار رشت با بیان اینکه وقتی در پایان یک دوره‌ی سالی قرار می‌گیریم، سعی می‌کنیم یک ارزیابی از خودمان داشته باشیم و چه در سالی که گذشت چه کردیم ، گفت : ما باید همین رفتار را عیناً وقتی در جایگاه یک عنصر سازمانی هستیم باید داشته باشیم . یعنی باید به عنوان عناصر سازمانی شهرداری در پایان دوره سالی باید ببینیم که جامعه از ما چه قضا وتی دارد، خودمان از خودمان چه قضاوتی داریم و در نهایت ببینیم که مدیر سازمان چه قضاوتی از ما دارد و ما چه انتظاری داریم.

مختار جباری با بیان اینکه ارزیابی جامعه از عملکرد ما بسیار حایز اهمیت است ، افزود : دانشگاه گیلان یک نظرسنجی مهمی انجام داد ، که شهرداری هیچگونه دخل و تصرفی در آن نداشته است. پیش از این بخشی از این نظرسنجی منتشر شد اما جا دارد در اینجا بخش منتشر نشده‌ای از این ارزیابی را که مربوط به قضاوت جامعه اس ، عنوان کنم.

او با اشاره به اینکه این نظرسنجی در جامعه نمونه آماری ۶۰۰ نفره در ۵ منطقه شهری انجام شد، توضیح داد: گروه‌های سنی مختلفی در این نظرسنجی بودند که سنین ۱۸-۲۹ سال تقریباً ۳۹درصد، ۳۰ تا ۴۹ سال، ۴۰ درصد، و ۵۰ سال به بالا تقریباً ۲۰ درصد بودند. توزیع فراوانی افراد پاسخ‌دهنده به لحاظ سطح تحصیلات، بیسواد و کم‌سواد و ابتدایی تقریباً ۱۰ درصد، راهنمایی و دبیرستان ۱۸ درصد، دیپلم ۳۳ درصد و تحصیلات عالی ۳۸ درصد را شامل می شدند.

او با اشاره به اینکه یکی از سوال‌ها مقایسه‌ی شهردار فعلی با شهرداران گذشته بود، توضیح داد: در پاسخنامه چند گزینه بود که شامل بهتر ، خیلی بهتر ، فرقی نکرده ، بدتر و خیلی بدتر را شامل می شد. جمع پاسخ‌های بهتر و خیلی بهتر ۶۹.۵ درصد را شامل می‌شد. فرقی نکرده تقریباً ۲۶ درصد بود و جمع بدتر و خیلی بدتر تقریباً ۴ درصد بود.

دکتر جباری به سوال دیگری در خصوص سرعت پروژه‌ها نسبت به ادوار گذشته اشاره کرد و افزود : ارزیابی جامعه از سرعت پروژه‌ها در این دوره ۴.۷ خیلی بهتر ، بهتر ۵۶.۸ درصد، فرقی نکرده ۳۲ درصد و بدتر ۵.۵ درصد بود.
او ادامه داد: یکی از سوالان این بود که اگر شما شهردار بودید ، الویت کاری شما چه بود که نتیجه آمار نشان می‌دهد که آسفالت و در درجه بعدی ترافیک از الویت شهروندان است.

ما با انباشت سه دهه مشکلات در شهر مواجه هستیم
دکتر جباری با بیان اینکه ما در دو سال گذشته فراز و نشیب‌های زیادی داشتیم و یقیناً در بعضی جاها ناکامی‌هایی هم داشتیم ، افزود : خوشبختانه در طول این مدت با وجود همه فراز و نشیب ها ، مسیری که توسط دکتر ثابت‌قدم طراحی شده بود ، تا اینجا طی شد و دارد طی می‌شود. من فکر می‌کنم هرازگاهی شایسته است ما به این مسیر نگاهی بیاندازیم و ببینیم داریم به کجا می‌رویم.

اگر رشت از در سه سال آینده از چرخه فعلی خارج نشود ، ناپایداری در استان پایدار می‌شود

مشاور عالی شهردار رشت با اشاره به اینکه شهرداری با دو مشکل جدی مواجه بود و هنوز هم هست، گفت : شهر رشت دچار انباشت مسائل مختلفی شهری هست که میراث چند دهه است. ما در یک وضعیتی قرار داریم مسائل مربوط به چند دهه انباشت شده است و فکر می‌کنم همه به این مسئله اذعان داشته باشند . از طرف دیگر ما با کمبود جدی زمان مواجه هستیم.

او در توضیح کمبود زمان افزود : ما در حال حاضر در یک وضعیت کلی در جامعه قرار داریم که اگر این وضعیت را خوب درک کنیم ، تصدیق خواهیم کرد که زمان نداریم . ما در کلان ملی با دو تهدید مواجه هستیم و یک تضعیف. با یک نوع تهدید و با یک نوع تحدید. ما در شرایط تحدید منابع درآمدی دولت مواجه هستیم. دولت دیگر در دهه ۹۰ دولت دهه ۸۰ نخواهد بود . خیلی هنر کند که با پول نفت و مالیات درآمد کارمندانش را بدهد و ۴ تا پروژه را راه بیاندازد. بنابراین آن دوره گذشت که دولت منابعی داشت و می‌شد با این منابع خیلی کارها کرد. پس ما در دوره تحدید منابع درآمدی دولت قرار داریم. اما تهدید دیگر، تهدید منابع طبیعی است که یکی محیط زیست است و دیگر کمبود منابع آب. یکی از مشکلات جدی ما در چند سال آینده تهدید آب است. و همینطور با یک تضعیف منابع در جامعه مواجه هستیم. ما در وضعیتی قرار داریم که نرخ سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی متاسفانه پایین است. یعنی شما در جامعه ای باید انباشت مشکلات سه دهه را برطرف کنید که نرخ سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی پایین و از طرف دیگر آسیب‌های اجتماعی بالا است.

جباری اشاره کرد : وقتی شما به عنوان مدیریت شهری با شهری مواجه هستید که انباشت مسائل مربوط به سه دهه را دارد و از طرف دیگر جامعه با تحدید منابع درآمدی دولت و تضعیف سرمایه‌های اجتماعی روبرو است، برای برون‌رفت از این موضوع باید چه کار کنید؟ به همین دلیل است که ما کمبود زمان داریم. اگر رشت در طول سه سال آینده نتواند از این چرخه خارج شود، نه تنها به یک توسعه پایدار نخواهیم رسید بلکه ناپایداری را در رشت و استان پایدار خواهیم کرد. پس بنابراین ما وقت نداریم مشغول کارهای دیگر شویم. اگر می‌بینید دکتر ثابت‌قدم سرعت کار و فشار کارش بالا است به این دلیل است که واقعاً وقت نیست.

او با اشاره به اینکه عبور از این مرحله امکان‌پذیر نیست ، مگر با فرمول عقلانیت و توسعهف تصریح کرد: توسعه نقطه مطلوب ما است. یعنی رساندن شهر به شاخصه‌های مطلوب در حوزه‌های اقتصادی شهر. رسیدن به این نقطه مطلوب با هیچ مکانیزمی ممکن نیست

مگر با مکانیزم عقلانیت . عقلانیت یک متد است برای رسیدن به نقطه مطلوب . اما عقلانیت مورد نظر ما معطوف به استفاده از مکانیزم‌های علمی است . ما نمی‌توانیم به جز عقلانیت علمی و انباشت دانش به توسعه برسیم.

او افزود : من قصد مبالغه ندارم اما آنهایی که دستی در کار دارند ، متوجه این موضوع شده‌اند که در دوره فعلی یک ایده و یک نگرش برای شهر ترسیم شده است . این ایده و افق کاملاً همگون با جغرافیا ، فرهنگ و اقتصاد اینجا است.

دکتر جباری در پایان تصریح کرد: ما برای اینکه به این ساختار برسیم برای عبور از این مرحله باید به سه شعار و مفهوم توجه کنیم . مفاهیمی که ساده است اما پشت هر یک کلی ایده و اندیشه‌ی علمی خوابیده است. ما ناچاریم که ابتداً شهر، شهروندان و همه ساختار رشت را وارد شعار «می‌رشت» کنیم. واقعیت این است که حس تعلق به این شهر برای همه شهروندان و همه گیلانیان ایجاد شود.

ما یکی از مشکلاتی که داریم این است که واحد تعلق ما تقلیل پیدا کرده است. مثلاً در گذشته به محله خود افتخار می‌کردیم. اما الان تنها واحد تعلق شهروند ما خودش و خانواده‌اش شده است. در حالی که همه جای دنیا سعی می‌کنند که واحد تعلق شهروندان را از خود و خانواده به سمت شهر، استان و کشور سوق دهند. ما باید این تعلق را در بین شهروندان رشت و کل گیلان ایجاد کنیم و به مفهومی به نام «می‌رشت» برسیم. و بعد از آن باید به پهنه‌ی «امی رشت» شویم که رشت برای ایرانیان است. در مرحله اول رشت موضوعی برای گیلانیان است اما در مرحله دوم ما رشت را برای ایرانیان موضوع می‌کنیم. وقتی هنرمندانی مثل رضا عطاران به رشت می‌آیند و از پیاده‌راه بازدید می‌کنند همان فرآیند ایجاد «امی رشت» است. یعنی اینکه رشت موضوع شود برای ایرانیان. در نهایت ما به نقطه‌ای باید برسیم که رشت برای کل منطقه موضوع شود. رسیدن به این سه مرحله امکان‌پذیر نیست به جز با مفهوم عقلانیت و توسعه.
در پایان این مراسم از ۶ نفر از مدیران ارشد شهرداری تقدیر شد .

فرامرز جمشید پور معاون حمل و نقل و امور زیر بنایی ، شریفی شهردار منطقه سه و پورناصرانی شهردار منطقه یک ، متین عاشوری مدیر سازمان سرمایه گذاری ، صدیقه ستاره شناس مدیر اداری و مریم تجددی مدیر اداره در امد های عمومی به پاس زحمات یک ساله و وفاداری سازمانی ، ارتقای کیفی اعتماد محلی و تلاش در جهت برند سازی مورد تقدیر قرار گرفتند