در خیابان‌های رشت چه می گذرد؟ سرعت‌کاه یا سکوی پَرِش؟!

در خیابان‌های رشت چه می گذرد؟ سرعت‌کاه یا سکوی پَرِش؟!

اختصاصی / به گزارش خبرفوری رشت، طرح جمع‌آوری سرعت‌کاه‌ها طرحی بود که شهرداری رشت به‌واسطه افتتاح مرکز کنترل ترافیک خبر از آن داد. طرحی که قرار بود قبل از سال نو اجرایی شود اما تاڪنون عملی نشده و خبری هم از اجرایی شدن آن نیست.

البته جمع‌آوری سرعت‌کاه‌ها و نصب دوربین‌های کنترل ترافیک به‌تنهایی نمی‌تواند مشکلات ترافیکی شهر رشت را حل کند چرا که راننده‌های زیادی هستند که علی‌رغم جریمه‌ها و توصیه‌های فراوان بازهم توجه ای به میزان سرعت خود ندارند و حذف سرعت‌کاه‌ها، خود می‌تواند عامل تصادفات متعدد بخصوص برای کودکان و نوجوانان باشد.

متأسفانه معضل اصلی این سرعت‌کاه‌ها کیفیت پایین و نداشتن استانداردهای مناسب است. رنگ‌آمیزی‌های ضعیف، نداشتن چراغ‌های کوچک آگاهی‌دهنده و ارتفاع این دست‌اندازها که بیشتر شبیه به تپه‌هایی در سطح شهر هستند که با توجه به کیفیت خودروهای داخلی، فقط باعث خوشحالی تعمیرکاران زحمت‌کش و دوست‌داشتنی شهرمان می‌شوند.

از سویی دیگر ارتفاع این سرعت‌کاه‌ها با سطح فرهنگ برخی از شهروندان هم ارتباط زیادی دارد چرا که اگر به‌صورت استاندارد ساخته شوند مطمئناً بودن یا نبودنشان هیچ تأثیری در سرعت خودروها نخواهند داشت، از این رو بهترین راه چاره برای فرهنگ‌سازی، گذاشتن تپه در جاده‌های شهر است.

ناگفته نماند در حال حاضر تنها مانعی که در برابر سرعت زیاد و حجم تصادفات شهری کمی ایستادگی می‌کنند همین سرعت‌کاه‌ها هستند که به لطف توجه شهردار رشت و افتتاح مرکز کنترل ترافیک در حال جمع‌آوری می‌باشند.

در ادامه امیدواریم اجرایی شدن این طرح، نتایج مثبتی برای شهر رشت به ارمغان بیاورد‌